Co to jest tarcza podatkowa i czy warto z niej korzystać?

Co to jest tarcza podatkowa i czy warto z niej korzystać?

Co to jest tarcza podatkowa i czy warto z niej korzystać?

Bardzo wielu przedsiębiorców mocno narzeka na wysokie koszta związane z podatkiem dochodowym. Może być on zwłaszcza bolesny dla firmy małej lub dopiero rozpoczynającej działalność, kiedy to liczy się każda zarobiona złotówka. Niektórzy z tego powodu decydują się na próbę oszustwa podatkowego, co warto pamiętać, że jest przestępstwem. Mało kto jednak dokładnie zdaje sobie sprawę z tego, że podatek dochodowy można znacznie zmniejszyć, i to w zupełnie legalny sposób. Wszystko to dzięki tak wspaniałemu narzędziu jak tarcza podatkowa. Tylko co to jest tarcza podatkowa i czy rzeczywiście można dzięki niej dużo oszczędzić?

Jak działa tarcza podatkowa?

Tarcza podatkowa jest działaniem, które ma na celu zmniejszenie kwoty podatku dochodowego. Konkretnie robi się to poprzez „wrzucania w koszta” tak wielu wydatków, jak to tylko możliwe. Chodzi oczywiście o to, aby w maksymalnym stopniu wykorzystać fakt, że od podatku dochodowego możemy odpisać tak zwane koszty uzyskania przychodów, a więc to, ile musieliśmy wydać, aby móc zarobić. Co ważne, koszty uzyskania przychodu funkcjonują jedynie w przypadku rozliczania się na zasadach ogólnych, czyli przy pomocy skali podatkowej lub podatku liniowego. W ten sposób nie zaoszczędzą chociażby przedsiębiorcy rozliczający się przy użyciu karty podatkowej.

Tarcza kredytowa a leasing

Chcąc oszczędzić na podatku dochodowym ważne jest to, aby zastąpić rzeczy, za które moglibyśmy zapłacić sami towarami lub usługami pochodzącymi od zewnętrznej firmy. Jeśli interesuje nas tarcza podatkowa leasing będzie jednym z najprostszych i najwygodniejszych opcji. Jest to nic innego jak swego rodzaju wynajem. My przejmujemy w posiadanie jakiś przedmiot (najczęściej pojazd, chociaż może to być także drukarka, komputer czy cokolwiek innego), ale nie jest on na naszą własność, a uiszczamy faktycznemu właścicielowi opłaty za jego wykorzystywanie. Co ciekawe i potencjalnie opłacalne, leasing nie może trwać wiecznie – umowa leasingu musi być zawarta na określony czas -, a kiedy już się skończy, powinniśmy mieć możliwość wykupu użytkowanego sprzętu czy auta po cenie znacznie niższej niż cena rynkowa. Jednak nie to jest najbardziej korzystnym elementem leasingu w kontekście tarczy podatkowej. Jeśli bowiem zdecydujemy się na leasing operacyjny, to w koszty uzyskania przychodu będziemy mogli wrzucić nie tylko raty leasingu (zarówno ich część kapitałową, jak i odsetkową), ale także nawet koszty paliwa czy ubezpieczenia. Zasadniczo można więc powiedzieć, że wynajmujemy pojazd za darmo, bo to, co za niego płacimy, zwróci nam się potem w postaci mniejszego podatku dochodowego do zapłacenia.

Tarcza podatkowa przy kredytach

Myśląc tarcza podatkowa leasing nie jest jedynym, co powinno nam przyjść do głowy. Od podatku dochodowego możemy bowiem odpisać także inne koszta uzyskania przychodu, na przykład odsetki od rat kredytu czy pożyczki. Nie będzie to ogromna oszczędność, ponieważ w ten sposób odzyskamy jedynie część raty, ale może to być pomocne zwłaszcza wtedy, kiedy kredyt https://zwolen.habzafinanse.com.pl/ lub pożyczka nie zostały zawarte na zbyt korzystnych warunkach i są wysoko oprocentowane.

Jak obliczyć tarczę podatkową?

Tarczę podatkową obliczyć możemy z powodzeniem całkowicie samemu. Wystarczy wykorzystać do tego jeden z wielu dostępnych za darmo w Internecie kalkulatorów tarczy podatkowej. Jeśli nie czujemy się na tyle ich pewni, aby powierzać swoje losy podatkowe jednej stronie, zawsze możemy użyć kilku i porównać, czy wyniki są takie same. Oczywiście w obliczeniu tarczy podatkowej pomoże nam także wykwalifikowany księgowy, ale jeżeli nie mamy takiego w firmie, to będziemy musieli przygotować się na pewną opłatę u księgowego zewnętrznego.

Warto wiedzieć, co to jest tarcza podatkowa, ponieważ niemal każdy przedsiębiorca może dzięki niej naprawdę dużo oszczędzić. Podatek dochodowy potrafi być bardzo dotkliwy, ale dzięki wykorzystaniu trików takich jak branie wszystkiego, co tylko się da w leasing w wielu przypadkach uda nam się go znacznie zminimalizować.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Zwoleń Habza Finanse.

Dodaj komentarz