Czy konsolidacja kredytów się opłaca? | Czy warto konsolidować kredyty?

Czy konsolidacja kredytów się opłaca?

Czy konsolidacja kredytów się opłaca?

Co dość oczywiste, posiadanie wielu różnych zobowiązań jednocześnie może okazać się wyzwaniem dla każdego portfela. Niezależnie od tego, czy w momencie zaciągania kredytu lub pożyczki było nas na nie stać, może przyjść taki moment, kiedy spłacanie rat w terminie stanie się wyzwaniem. Łatwo wtedy wpaść w pętlę chwilówek lub pętlę kredytową, kiedy to zaczynamy zaciągać nowe długi na spłatę poprzednich. W takim przypadku rozwiązaniem może okazać się konsolidacja kredytów. Tylko czy konsolidacja kredytów się opłaca?

Na czym polega konsolidacja kredytów?

Konsolidacja kredytów z Zwoleń Habza Finanse polega na złączeniu kilku różnych zobowiązań w jedno, bardziej opłacalne. Konsolidować można nie tylko kredyty gotówkowe, ale także samochodowe czy karty kredytowe. Czasami banki pozwalają także na konsolidację chwilówek. Cały proces jest stosunkowo mało skomplikowany – to nawet nie my musimy sami zająć się regulowaniem starych zobowiązań, a robi to za nas bank.

Czy warto konsolidować kredyty w banku?

Konsolidacja kredytów powinna w teorii poskutkować obniżeniem miesięcznej raty, przy jednoczesnym wydłużeniu okresu kredytowania. Wiąże się to oczywiście z większym całkowitym kosztem kredytu, ale za to zapewnia więcej wolnego miejsca w domowym budżecie co miesiąc. Konsolidacji można dokonać nie tylko w banku – taką usługę oferują w formie pożyczek konsolidacyjnych także firmy pożyczkowe.

Nie da się ukryć, że taka opcja jest znacznie szybsza i wygodniejsza – można taką pożyczkę często zaciągnąć nawet przez Internet i to w ciągu zaledwie kilkunastu minut. Pada wtedy pytanie, czy opłaca się konsolidacja kredytów w banku, czy lepiej jednak wybrać inne rozwiązanie. Musimy jednak pamiętać, że w banku zazwyczaj możemy liczyć na znacznie lepsze warunki – mniejsze oprocentowanie, prowizje i opłaty dodatkowe, co sprawia, że przynajmniej na pierwszy rzut oka pytanie konsolidacja kredytów czy się opłaca wydaje się mieć łatwą odpowiedź.

Kto otrzyma kredyt konsolidacyjny?

Niestety, oferowane w bankach na dobrych warunkach kredyty konsolidacyjne wiążą się z szeregiem wymagań, które nie każdy dłużnik będzie w stanie spełnić. Przy rozpatrywaniu kredytów konsolidacyjnych banki biorą pod uwagę, tak jak i w przypadku innych kredytów, zdolność kredytową klienta. Zdolność kredytową definiuje się jako możliwość spłacenia całości zobowiązania, wraz z odsetkami i innymi kosztami, w wyznaczonym terminie.

Wliczają się do niej nie tylko dochody i wydatki danej osoby, ale także historia kredytowa oraz takie czynniki jak wiek, wykształcenie, stan cywilny czy forma zatrudnienia. Nie wszystkie osoby, które spłacają kilka kredytów naraz są mocno zadłużone lub mają negatywną historię kredytową, ale nie da się zaprzeczyć, że na ogół tak właśnie jest. W takim przypadku to, czy konsolidacja kredytu się opłaca nie ma szczególnego znaczenia, bowiem prawdopodobnie takiej konsolidacji nie będziemy mogli wykonać, a przynajmniej nie w banku.

Czy konsolidacja jest opłacalna?

W większości przypadków odpowiedź na pytanie, czy opłaca się konsolidacja kredytów https://zwolen.habzafinanse.com.pl/ będzie brzmiała tak, chociaż oczywiście są od tego wyjątki. Zazwyczaj jednak taka operacja pozwoli nieco odetchnąć od ciężaru miesięcznych rat, które pochłaniają większość naszego budżetu. Nie będziemy musieli także ciągle kontrolować, czy na pewno nie zapomnieliśmy o którejś z kilku czy nawet kilkunastu płatności, ponieważ wystarczy, że będziemy pamiętali o jednej racie. Jest to tym bardziej istotne, że jakiekolwiek poślizgi w spłacie często kończą się naliczaniem dodatkowych odsetek lub innych kar.

będzie brzmiała tak, chociaż oczywiście są od tego wyjątki. Zazwyczaj jednak taka operacja pozwoli nieco odetchnąć od ciężaru miesięcznych rat, które pochłaniają większość naszego budżetu. Nie będziemy musieli także ciągle kontrolować, czy na pewno nie zapomnieliśmy o którejś z kilku czy nawet kilkunastu płatności, ponieważ wystarczy, że będziemy pamiętali o jednej racie. Jest to tym bardziej istotne, że jakiekolwiek poślizgi w spłacie często kończą się naliczaniem dodatkowych odsetek lub innych kar.

W takim razie zamiast czy opłaca się konsolidacja kredytów warto zapytać, kiedy się ona nie opłaca. Może tak być na przykład wtedy, kiedy chcemy skonsolidować kilka kredytów udzielonych wcześniej na bardzo dobrych warunkach. Również konsolidacja może okazać się nieopłacalna wtedy, kiedy nasze kredyty w niedługim czasie się kończą. Nie ma więc sensu ich konsolidować, ponieważ po prostu tylko zwiększymy ilość rat, a różnica w ich wysokości będzie minimalna. Ponadto może okazać się, że co prawda dzięki konsolidacji oszczędzimy na ratach, ale będziemy musieli zapłacić wysokie opłaty za przedwczesną spłatę poprzednich zobowiązań. Wobec tego to, czy konsolidacja kredytu się opłaca zależne jest od różnych czynników.

Na co uważać przy konsolidacji kredytów?

Wiemy już, czy opłaca się konsolidacja kredytów, ale nie oznacza to, że każda jedna taka oferta jest dobra. Każdy bank może mieć nam do zaoferowania coś innego, tak więc najlepiej jest zapoznać się z jak największą ilością ofert. To, co powinno być dla nas najbardziej istotne, to oprocentowanie nowego kredytu, a także związane z nim prowizje (na przykład za udzielenie kredytu) i inne opłaty. Tylko porównując te czynniki w różnych bankach uzyskamy pewność, że nie przepłacimy i uzyskamy prawdziwą odpowiedź na pytanie, czy opłaca się konsolidacja kredytów w naszej konkretnej sytuacji.

Konsolidacja kredytów czy się opłaca i czy warto ją wykonać to pytania, które zadaje sobie coraz więcej osób. Nie bez powodu staje się ona coraz popularniejszym rozwiązaniem. Nie dla każdego będzie ona najlepszą opcją, ale w wielu przypadkach może naprawdę pomóc. Jeśli więc zastanawiamy się, czy konsolidacja kredytów się opłaca, może się okazać, że to właśnie ona rozwiąże chociaż w pewnym stopniu nasze problemy finansowe.