Jak uzyskać kredyt na mieszkanie krok po kroku? | Kredyt hipoteczny

Jak uzyskać kredyt na mieszkanie krok po kroku?

Jak uzyskać kredyt na mieszkanie krok po kroku?

Kredyt to dla większości z nas jedynie rozwiązanie umożliwiające kupno własnego mieszkania. Cena nieruchomości jest bardzo wysoka, a dodatkowo z roku na rok stale rośnie. Przez to wiele młodych ludzi nie może pozwolić sobie na zakup mieszkania i rozpoczęcie życia „na swoim”. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować ze swoich marzeń o własnych czterech ścianach. Zobacz jak uzyskać kredyt na mieszkanie poradnik krok po kroku.

Kredyt na mieszkanie – od czego zacząć?

Oblicz ratę kredytu

Jeśli podjąłeś decyzję o tym, że chcesz wziąć kredyt mieszkaniowy, to musisz wiedzieć, od czego zacząć. Przede wszystkim oblicz, jaką ratę kredytu będziesz w stanie spłacać co miesiąc i na ile lat chcesz się wiązać z bankiem – 10, 20 a może 30? Niezależnie od tego, jak długi będzie to okres, staraj się myśleć realnie i nie bierz na swoje barki zbyt dużej raty, której nie będziesz w stanie spłacać. Lepiej jest kupić mieszkanie o nieco niższym standardzie lub mniejszym metrażu niż nowoczesny apartament, na który po prostu Cię nie stać. Ratę kredytu możesz obliczyć za pomocą internetowych kalkulatorów. Da Ci to pogląd na to, na jaką sumę kredytu możesz sobie pozwolić i ile będzie Cię wynosić miesięczna rata.

Wkład własny

Jeśli już wiesz, ile pieniędzy potrzebujesz od banku, nie zapominaj o wkładzie własnym. Minimalna kwota wkładu własnego wynosi 10% wartości nieruchomości. Istnieją jednak banki, które przez niskie oprocentowanie i prowizję podnoszą wysokość wkładu własnego do nawet 20%. Zanim więc zdecydujesz się na wzięcie kredytu, musisz oszczędzić trochę pieniędzy, które przeznaczysz na wkład własny. Im wyższa kwota tym lepiej, ponieważ rata kredytu będzie niższa. Nie należy jednak odkładać pieniędzy za wszelką cenę. Po pierwsze młode osoby często muszą odkładać wiele lat na wysoki wkład własny, przez co z wiekiem ich zdolność kredytowa maleje. Po drugie lepiej jest opłacić minimalną wartość wkładu własnego i zostawić sobie pieniądze na nieprzewidziane wydatki związane np. z remontem mieszkania.

Dokumenty

Kolejnym krokiem będzie zebranie niezbędnych dokumentów i złożenie wniosku w banku. Podczas starań o udzielenie kredytu musisz mieć takie dokumenty jak: dowód osobisty, dokumenty dotyczące dochodów, zobowiązań finansowych oraz historii kredytowej (zaświadczenie o dochodach, PIT za poprzedni rok wraz z UPO oraz wyciągi z konta z ostatnich miesięcy), akt notarialny i wypis z księgi wieczystej nieruchomości. Większość banków wymaga tych samych dokumentów, więc raz zebrane papiery możesz używać podczas składania wniosków w różnych instytucjach finansowych. Zebranie kompletu dokumentów może trochę zająć dlatego warto o tym pomyśleć jeszcze na kilka tygodni przed wizytą w banku.

Co dalej?

Po zgromadzeniu niezbędnych dokumentów i wypełnieniu wniosku bank przystępuje do analizy. Może ona trwać nawet kilka tygodni. Po tym nadchodzi kluczowy moment, czyli wydanie decyzji kredytowej. Jeśli decyzja jest pozytywna, należy zapoznać się z umową i jeśli jest ona korzystna to podpisać ją. Zawarta umowa od tego momentu wchodzi w życie i można przejść do uruchomienia kredytu.

Mamy nadzieje, że nasz artykuł na temat jak uzyskać kredyt na mieszkanie poradnik krok po kroku ułatwi Ci cały proces starania się o kredyt i będziesz wiedzieć co zrobić, aby go otrzymać.

1 Comment

Dodaj komentarz