Wkład własny kredyt hipoteczny 2021 | Ile musi wynosić?

Wkład własny kredyt hipoteczny 2021

Swego czasu nie tylko udzielano kredytów hipotecznych na 100% wartości nieruchomości, ale nawet na kwoty jeszcze wyższe – wiele się jednak od tego czasu zmieniło. Zgodnie z Rekomendacją S wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego, aktualnie nie ma takiej możliwości, aby bank mógł zaproponować kredyt bez wkładu własnego, czyli bez pokrycia przez kredytobiorcę części kosztu zakupu nieruchomości z własnych środków.

Jest to kwestia bardzo istotna, wokół której narasta wiele ważnych pytań. Ile wynosi minimalny wkład własny w kredycie hipotecznym w 2021 roku? Co może, a co nie może być wkładem własnym? Na te i inne pytania postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć poniżej.

Co warto wiedzieć o wkładzie własnym w kredycie hipotecznym?

Wkład własny w kredycie hipotecznym nie może być mniejszy niż 20% wartości nieruchomości (lub 10%, pod warunkiem, że zostanie zakupione ubezpieczenie niskiego wkładu, które podniesie całkowity koszt zobowiązania). Oznacza to, że jeśli przykładowo chcemy zakupić nieruchomość za 200 000 złotych, będziemy musieli wpłacić co najmniej 40 000 złotych z własnych środków, a bank pożyczy resztę (bądź 20 000 złotych pod warunkiem zakupu ubezpieczenia).

Wskazane powyżej kwoty to kwoty minimalne – bank nie może oferować kredytów z niższym wkładem własnym, może natomiast podnieść próg wkładu ponad ten minimalny, na przykład z uwagi na duże ryzyko kredytowe w danym momencie, spowodowane trudną sytuacją gospodarczą.

Wkładem własnym może być przede wszystkim gotówka (czy to pochodząca z własnych oszczędności, czy na przykład z darowizny od rodziców bądź innych osób), ale nie tylko. W przypadku kredytu na budowę domu wkładem może być już posiadana działka, na której dom ma zostać wzniesiony.

Jako wkład własny można także zakwalifikować już poniesione z własnych środków koszty związane z budową, na przykład zakup materiałów budowlanych (musi to jednak zostać dokładnie udokumentowane). Warto jednocześnie wskazać, że wkładu własnego nie można sfinansować środkami pozyskanymi z innego kredytu, czyli na przykład nie można wziąć kredytu gotówkowego, aby wpłacić wkład własny.

O czym jeszcze należy pamiętać, zaciągając kredyt hipoteczny?

Wkład własny jest istotną częścią kredytu hipotecznego, ale nie jedyną. Kredytobiorcy powinni koniecznie zwrócić uwagę także na inne parametry oferty poza wymaganym wkładem własnym, takie jak na przykład oprocentowanie, prowizja za udzielnie kredytu czy opłaty dodatkowe.

Warto pamiętać, że w przypadku tak dużych sum, na jakie zwykle zaciąga się kredyty hipoteczne, nawet pozornie niewielka różnica w warunkach kredytu może mieć duże znaczenie. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się po pomoc do ekspertów kredytowych z Multikredyt.pl, którzy pomogą w wyselekcjonowaniu najlepszej oferty, a także w poradzeniu sobie ze wszystkimi formalnościami związanymi z zaciągnięciem takiego zobowiązania.

Dodaj komentarz