Dlaczego brakuje ci pieniędzy? - TRUST.ORG.PL

Dlaczego brakuje ci pieniędzy?

Dlaczego brakuje ci pieniędzy?

Okresowe braki gotówki to coś, co zna każdy z nas. Są jednak osoby, którym pomimo posiadania regularnych dochodów stale brakuje pieniędzy. Zwykle kryją się za tym określone nawyki, które warto zmienić. Zastanów się więc, czy brak gotówki w twoim przypadku nie jest spowodowany poniższymi przyczynami.

Nie prowadzisz domowego budżetu

Budżet domowy to swego rodzaju zestawienie dochodów i wydatków, podzielonych na mniejsze kategorie. Aby go prowadzić trzeba zbierać paragony oraz opierać się na wyciągach bankowych. Dzięki spisywaniu wydatków w okresie kilku tygodni można przeanalizować swój budżet i wyciągnąć wnioski. Zwykle bardzo szybko dostrzeżemy, gdzie wydajemy za dużo pieniędzy oraz w których kategoriach jest miejsce na oszczędności.

Kupujesz przedmioty, których nie potrzebujesz

Za impulsywnymi zakupami bardzo często stoją reklamy albo chęć dorównania innym osobom. Wielu z nas ma kłopot z nieprzemyślanymi zakupami. Jeśli więc zapragniemy nabyć jakąś rzecz najlepiej odłóżmy to w czasie na za tydzień. Jeśli po tym czasie nadal będziemy chcieli ją mieć to znak, że warto dokonać zakupu. Inny dobry nawyk to pozbywanie się jednej starej rzeczy w momencie gdy kupimy nową. Warto taki zwyczaj wprowadzić szczególnie w odniesieniu do ubrań i butów, które zajmują zwykle dużo miejsca.

Wydajesz pieniądze na innych zamiast inwestować w siebie

Wbrew pozorom jest bardzo dużo osób, które nie mają pieniędzy dlatego, że dzielą się nimi z innymi. Dokładniej mówiąc, najczęściej są wykorzystywane bo nie potrafią odmawiać. Jednocześnie jest wiele osób, które chętnie i bez skrupułów korzystają ze wsparcia innych. Ofiarą tego bywają seniorzy, którzy nie potrafią odmawiać dawno już dorosłym dzieciom. Być może jest też tak, że wykonujesz usługi dla znajomych i nigdy nie chcesz od nich pieniędzy a oni się do tego przyzwyczajają? Tak może się dziać w przypadku krawcowych, fryzjerów czy panów wykonujących różne prace domowe. Zastanów się także, czy przypadkiem nie ty jesteś osobą, do której inni w pierwszej kolejności przychodzą po pożyczkę? W takich sytuacjach przydaje się zdrowy egoizm. Jeśli znajomy przychodzi do ciebie po usługę, która jest twoim fachem, jak najbardziej masz prawo policzyć za to standardową stawkę.

Nierozsądne zaciąganie kredytów

Kredyty same w sobie nie są czymś negatywnym, trzeba jednak odpowiednio się z nimi obchodzić. Na kredyt warto kupić na przykład mieszkanie bo oprocentowanie jest stosunkowo niskie a czas zbierania gotówki byłby bardzo długi. Kredyt jest uzasadniony także wtedy gdy stanowi inwestycję. Warto je zaciągać w ramach działalności gospodarczej oraz wtedy gdy chcemy podnieść kwalifikacje. Warto pożyczyć pieniądze na studia czy specjalistyczne szkolenia. Zdecydowanie jednak nie warto na kredyt nabywać dobra konsumpcyjne. Nie zaciągajmy więc kredytów na wycieczki, ubrania nowe telewizory. Rozsądny konsument wie, że lepiej odkładać pieniądze i odroczyć moment przyjemności z posiadania niż mieć przedmiot od razu na kredyt i przepłacać.

Masz wysokie rachunki za media

Wiele osób nie przywiązuje wagi do takich rzeczy jak zużycie prądu czy wody. Zdziwienie przychodzi dopiero wtedy, gdy dostajemy półroczne rozliczenie a później znowu jest tak samo. Warto wiec wprowadzić kilka dobrych nawyków i nie pozostawiać urządzeń w stanie czuwania oraz wyłączać telewizor i komputer w czasie gdy z tych sprzętów nie korzystamy. Bywa też i tak, że mamy wysokie rachunki za Internet albo obsługę bankową. Nie zmieniamy jednak dostawcy z przyzwyczajenie i lenistwa. Tutaj również warto pokusić się o pewną aktywność i negocjować nowe umowy albo zmieniać firmy.

Dodaj komentarz