Pierwsza pożyczka - na co zwrócić uwagę? - TRUST.ORG.PL

Pierwsza pożyczka – na co zwrócić uwagę?

Pierwsza pożyczka – na co zwrócić uwagę?

Pożyczki stanowią niezwykle popularny sposób na załatanie domowego budżetu i sfinansowanie większych wydatków. Regularnie sięga po nie prawie połowa Polaków, którzy cenią wygodę oraz prostotę chwilówek. Warto jednak pamiętać, że podpisanie umowy pożyczki to każdorazowo poważna decyzja wiążąca się z dużym ryzykiem finansowym. Na co zwrócić uwagę biorąc swoją pierwszą pożyczkę?

Całkowity koszt pożyczki i RRSO

Choć pożyczka pozwala na szybkie uzyskanie potrzebnej kwoty pieniędzy, to pożyczone środki trzeba będzie prędzej czy później spłacić, na dodatek powiększone o odsetki, prowizje i inne opłaty. Zazwyczaj mowa tutaj o relatywnie dużych kosztach, które różnią się w zależności od rodzaju pożyczki. Zazwyczaj chwilówki z miesięcznym terminem spłaty są znacznie tańsze od pożyczek ratalnych, w których spłata jest rozłożona na miesiące lub lata. Oczywiście te drugie są znacznie łatwiejsze do uzyskania, bo są znacznie mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu. Podczas przeglądania ofert pożyczki należy zwrócić uwagę na dwa czynniki: całkowity koszt pożyczki oraz RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Ta druga pozwala na porównanie ze sobą kosztów różniących się od siebie ofert, ten pierwszy zaś jest, cóż, całkowitym kosztem pożyczki. W jego skład wchodzą wszystkie opłaty, jakie musi ponieść pożyczkobiorca, w tym odsetki, prowizję pożyczkodawcy, opłaty administracyjne i inne. Znajduje się on na każdej umowie pożyczki i pozwala na łatwe ocenienie, czy dana oferta jest atrakcyjna, czy też nie. Przed podpisaniem umowy warto zwrócić uwagę na całkowity koszt pożyczki i upewnić się, że jego wysokość odpowiada twoim gustom.

Poszukaj promocji, większość z nich jest opłacalna

Większość pożyczkodawców stara się zachęcić nowych klientów poprzez organizowanie rozmaitych promocji. Większość z nich jest co najmniej atrakcyjna, a najczęściej słyszy się o tzw. pożyczkach za darmo. Pozwalają one na uzyskanie wybranej sumy bez żadnych kosztów. Oczywiście jest w tym pewien haczyk – pieniądze trzeba zwrócić w terminie, inaczej zostaną naliczone drakońskie koszty. Mimo to bezpłatna pożyczka to atrakcyjne rozwiązanie, które trafi do większości klientów. Wielu pożyczkodawców decyduje się także na obniżanie wysokości prowizji i odsetek dla stałych klientów oraz organizowanie loterii promocyjnych, w których za terminową spłatę można otrzymać szansę wygrania atrakcyjnych nagród. Korzystanie z tego typu ofert jest opcjonalne, ale często pozwala na zwiększenie atrakcyjności pożyczki. W końcu nie ma to jak dobra promocja, prawda?

Wcześniejsza spłata pożyczki ci się opłaci!

Jeżeli planujesz wzięcie pożyczki i jesteś pewien, że twoja sytuacja finansowa pozwoli ci na jej wcześniejszą spłatę, to nie wahaj się dłużej i skorzystaj z oferty! Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim każdy pożyczkobiorca ma prawo do wcześniejszej spłaty zobowiązania. Wiąże się to z konkretnymi benefitami w postaci zwrotu części całkowitego kosztu pożyczki odpowiadającemu liczbie niewykorzystanych dni. Stanowi to dobry sposób na znaczące zmniejszenie kosztów pożyczki, ale warto przy tym pamiętać o wadach wcześniejszej spłaty – ostatecznie nie każdy może sobie na nią pozwolić. Dlatego w przypadku większych sum znacznie bardziej opłaca się skorzystać z pożyczek ratalnych niż chwilówek. Pozwolą one rozłożyć zobowiązanie na wygodne raty, co ułatwi spłatę i nie obciąży aż tak twojej sytuacji finansowej. Mimo to przed podpisaniem umowy pożyczki radzimy ci dokładnie przemyśleć decyzję i zwrócić uwagę na to, że każda pożyczka wiąże się z kosztami, których można uniknąć np. poprzez kilka miesięcy oszczędzania na wymarzony produkt.