Kto nie dostanie kredytu hipotecznego? - TRUST.ORG.PL

Kto nie dostanie kredytu hipotecznego?

Kto nie dostanie kredytu hipotecznego?

Decyzja o kredycie jest bardzo ważnym momentem w życiu. Zanim postanowimy ubiegać się o to zobowiązanie należy przemyśleć wszelkie jego konsekwencje. Za sprawą kredytu hipotecznego staniemy się właścicielami własnego mieszkania lub domu. Zanim tak się stanie czeka nas kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat jego spłacania. Dopiero po uregulowaniu ostatniej raty stajemy się pełnoprawnymi właścicielami nieruchomości. Proces ten wiąże się z wieloma formalnościami, sprawdzaniem zdolności kredytowej wnioskodawcy oraz jego sytuacji życiowej. Nie każdy jednak może ubiegać się o kredyt hipoteczny? Dlaczego? Zależy to od wielości czynników składających się na całość odmownej decyzji kredytowej w banku. Poznajcie zatem czynniki przekładające się na zmniejszenie Waszej wiarygodności w oczach banku.

1. BIK.

Biuro Informacji Kredytowej jest bardzo ważnym momentem w procesie wydawania decyzji kredytowej. Bank sprawdza Wasze poprzednie zobowiązania, regularność spłacania rat i finalną spłatę długów. Jeżeli w BIK-u widnieją w dalszym ciągu poprzednie nie spłacone pożyczki automatycznie stajecie się mało przekonujący i zdolni do spłacania kredytu. Najlepiej by w tym miejscu nie widniała żadna informacja lub była wzmianka o pożyczkach spłaconych w terminie.

2. Dochody.

Tego aspektu nikomu przedstawiać nie musimy. W oczach banku niezwykle ważne są wysokie, regularne przychody. Najlepiej by było, by wpływały one co miesiąc na konto w celu potwierdzenia wypłacalności potencjalnego kredytobiorcy. Dochody są fundamentalnym czynnikiem w procesie wyliczenia zdolności kredytowej wnioskodawcy. Ogromnie ważny jest również zawód jaki wykonujecie. Dochody to jedno, ale charakter pracy również ma ogromny wpływ na ostateczną decyzję. Ważne jest, by wnioskodawca posiadał zatrudnienie na czas nieokreślony w celu potwierdzenia stałości wpływu dochodów. Zawody, które obecnie nie mają dobrej passy ze względu na zaistniałą sytuację (hotelarstwo, turystyka gastronomia) mogą mieć trudności z zaciągnięciem zobowiązania. W oczach banku mogą one stać się po pewnym czasie niewypłacalne z powodu braku klientów, co wiąże się z ryzykiem dla obu stron umowy. Może być odebrane jako niesprawiedliwy podział branż, jednak placówka zabiega o gwarancję spłaty długu.

3. Sytuacja życiowa, wiek, wykształcenie.

Osoby posiadające minimalne wykształcenie, są w podeszłym wieku i mają niestabilną sytuację życiową nie mają praktycznie jakichkolwiek szans na uzyskanie kredytu hipotecznego. Idealny wiek na wzięcie kredytu to około 30 lat (bank bierze pod uwagę maksymalny okres kredytowania – 30 lat), wykształcenie co najmniej średnie, w najlepszym przypadku wyższe (daje to możliwość szybszego znalezienia pracy po ewentualnej utracie poprzedniej). Również prywatna sytuacja życiowa jest analizowana przez bank. Ceni on sobie stabilność i odpowiedzialność, dlatego najchętniej kredyty zostają udzielane rodzinom z dziećmi.

4. Problematyczny wybór nieruchomości.

Do pierwszych obowiązków wnioskodawcy należy sprawdzenie nieruchomości pod względem prawnym przed tym jak zrobi to bank w celu uniknięcia problemów. Dość często można spotkać się z formalnymi problemami dotyczącymi stanu mieszkania czy domu, których obecny właściciel chciałby w ogóle nie ujawniać. Aby gorzko nie żałować podjętej decyzji należy jak najlepiej zapoznać się ze stanem faktycznym obiektu. Często zdarza się, że mieszkanie może być obciążone niespłaconą hipoteką, służebnością (mieszkanie dożywotnio przysługuje konkretnej osobie) lub umowa dożywocia mieszkania (potencjalny kupiec mieszkania będzie musiał utrzymać dożywotników w zamian za przeniesienie własności mieszkania).

Cena mieszkania może stać się również dość kluczowym problemem podczas formalności związanych z uzyskiwaniem kredytu hipotecznego. Bank bierze pod uwagę wycenę mieszkania przez rzeczoznawcę, którego sprawozdanie dołączane jest do wniosku o kredyt. Może mieć on wątpliwości co do rzeczywistej wartości mieszkania a ceny za którą miałaby zostać sfinalizowana sprzedaż nieruchomości. Dbając przede wszystkim o własne zabezpieczenie spłaty zobowiązań może wtedy wydać negatywną decyzję kredytową.

Dodaj komentarz