E - banking oraz oferowane przez niego rozwiązania. - TRUST.ORG.PL

E – banking oraz oferowane przez niego rozwiązania.

Bankowość elektroniczna, stała się w ostatnich latach zjawiskiem bardzo powszechnym. Określa się ja mianem e-bankingu lub bankowości zdalnej – inaczej telebankingu. Bankowość elektroniczna polega m. in na tym, że jako klient posiadający własne konto w określonym, wybranym przez siebie banku, uzyskujemy dostęp do prowadzonego rachunku, za pomocą urządzenia elektronicznego, jakim jest komputer, bankomat, terminal POS oraz telefon stacjonarny lub telefon komórkowy. Dostęp do konta, obejmuje zarazem linie telekomunikacyjne jak i sieć Internet.

E – bankowość, jest to rodzaj ogólnego terminu używanego do wskazania procesu w ramach którego, klient może dokonywać osobistych lub komercyjnych transakcji bankowych, za pomocą sieci elektronicznej i telekomunikacyjnej. Proste? Nie zawsze takim się zdaje i być może. Dlatego termin ten, wart jest bardziej szczegółowego wyjaśnienia.

BANKOWOŚĆ ELEKTRONICZNA. O CO W NIEJ DOKŁADNIE CHODZI?

Mówiąc o bankowości elektronicznej, możemy mieć na myśli te wszystkie produkty oferowane przez banki, które ułatwiają nam podejmowanie zachowań, ściśle związanych z naszą aktywnością w obszarze bankowości internetowej. Mam tu na myśli takiego rodzaju udogodnienia jak: przelew środków, sprawdzanie wyciągów z konta, opłacanie rachunków za media, otwarcie rachunku bankowego, zlokalizowanie najbliższego bankomatu, uzyskanie informacji o produktach i usługach finansowych, wnioskowanie o kredyt itp. Całego szeregu tych wymienionych wyżej czynności, możemy dokonać przy użyciu komputera osobistego, smartfona, laptopa lub osobistego asystenta cyfrowego.

RODZAJE PŁATNOŚCI CYFROWYCH W E-BANKINGU.

W prostych słowach, bankowość elektroniczna odnosi się do umowy bankowej, przy pomocą której, my jako cywilny klient banku, możemy bez problemu dokonywać różnego typu transakcji, wykorzystując w tym celu możliwości jaki nam daje Internet. Sieć, w przypadku takich połączeń jest szyfrowana w sposób end-to-end, czyli jest całkowicie dla nas bezpieczna. Tego jako klienci danego banku, możemy być w 100% pewni.

Bankowość elektroniczna, z reguły w swojej ofercie, promuje typ transakcji bezgotówkowych. Co oznacza, że do ich zawarcia, nie są nam potrzebne żadnego typu dokumenty papierowe. E – banking, posiada również szereg obowiązujących go praw, obowiązków i opłat oraz zakres objętych przez siebie usług, oferowanych klientom w postaci bankowości elektronicznej.

USŁUGI BANKOWOŚCI ELEKTRONICZNEJ OFEROWANE KLIENTOM.

Bankowość mobilna natomiast, polega głównie na tym, że jako klienci banku, możemy korzystać z zaprojektowanych wcześniej w tym celu, aplikacji mobilnych, dzięki którym dokonujemy transakcji na wyciągnięcie ręki. By móc tego typu transakcje bez problemu realizować, konieczne jest posiadanie przez nas smartfona, dostępu do Internetu, samej aplikacji mobilnej oraz możliwości korzystania z usług bankowości mobilnej włączonej na naszym koncie, obsługiwanym aktywnie przez nasz bank.

Bankomat, z ang. automated teller machine, to usługa bankowości elektronicznej, na którą możemy się natknąć najczęściej i najszybciej z niej skorzystać w dostępnym nam miejsu oraz przestrzeni publicznej. Dzieje się tak z tego powodu, że bankomaty są pospolicie rozmieszczone, w dostępnym nam obszarze zamieszkania, z którego zwykle codziennie korzystamy. Bankomat, nie jest jedynie rodzajem automatycznej maszyny, za pomocą której możemy wypłacić potrzebną na w danej chwili gotówke czy przy okazji tej czynności, sprawdzić aktualny stan konta. Korzystając z niektórych bankomatów udostępnianych przez banki, możemy również przelać dyspozycyjne środki, zmienić numer telefonu komórkowego dopisanego do naszych ogólnych danych, a także wybrać nowy numer PIN przysługującej nam osobiście, karty debetowej.