Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych - jak prawidłowo konsolidować?

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych – jak prawidłowo konsolidować?

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych – jak prawidłowo konsolidować?

Utrzymanie się na fali w czasach kryzysu gospodarczego to nie lada sztuka i najczęściej wymaga wsparcia budżetu domowego zadłużeniem krótko, średnioterminowym, konsumpcyjnym.

W ostatnich latach zaufanie konsumentów odzyskał sektor pozabankowy ze względu na ograniczenie kosztów pozaodsetkowych (w tarczy antykryzysowej ten schemat pogłębiono). Doszło również obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (NBP) do historycznych wartości, niespotykanych dotychczas.

O problemy z kredytami konsumpcyjnymi coraz łatwiej

Niestety zadłużenie konsumpcyjne i problemy gospodarcze, ogromny klin podatkowy w kraju praktycznie przekraczający średnią dla OECD to elementy połączone. O problem braku spłaty zadłużenia nietrudno, ale pożyczkobiorca może sięgnąć po narzędzia restrukturyzacyjne. Jedno z najlepszych to kredyt konsolidacyjny dostępny oczywiście po wypełnieniu wniosku.

Gdzie możesz sięgnąć po kredyt konsolidacyjny? Standardowo w sektorze pozabankowym oraz w bankowości detalicznej. Jedno z najważniejszych wymagań to utrzymanie pozytywnej zdolności kredytowej. 

Jeżeli nie jesteś do końca pewien, jak wygląda Twoja zdolność kredytowa przemyśl założenie konta w Biurze Informacji Kredytowej. W ten sposób szybko podsumujesz możliwości restrukturyzacyjne własnego budżetu. Nie ma kredytu konsolidacyjnego bez optymalnego poziomu dochodu, więc cały czas pracuj nad utrzymaniem zarobków, nawet w niesprzyjających warunkach.

Jak prawidłowo konsolidować?

Zbierz najpierw wszystkie informacje o długach, które chcesz zamknąć. To bardzo ważna sprawa, ponieważ to instytucja finansowa (kredytowa) odpowiada za formalności i potwierdzenie usunięcia obciążenia i przejścia na kredyt konsolidacyjny. Kolejna kwestia to sprawdzenie historii, zdolności kredytowej za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej. To bardzo dobre narzędzie dedykowane kredytobiorcom, nawet początkującym.

Nie ma kredytu konsolidacyjnego bez pozytywnej zdolności kredytowej w aktualnych warunkach funkcjonowania gospodarki, czyli w warunkach kryzysowych. Konsolidować możesz na długi termin spłaty lub na skrócenie w zamian za wyższą ratę.

Wszystko zależy od preferencji ekonomicznych. Najczęściej kredytobiorcy decydują się na opcję z wydłużeniem okresu kredytowania w zamian za stosunkowo niską ratę. Praktycznie ze wszystkich raportów kredytowych wynika potrzeba zachowania płynności, a niekoniecznie ograniczenia kosztów zobowiązań, nawet w przypadku restrukturyzacji zadłużenia.

Utrzymuj pozytywną zdolność kredytową do prawidłowej restrukturyzacji

Pamiętaj, żeby z kredytu konsolidacyjnego nie korzystać na ostatni dzwonek, czyli już po utracie zatrudnienia, czy w przypadku dużego ograniczenia dochodu. Z dużym prawdopodobieństwem nie uzyskasz wtedy normalnych warunków spłaty albo zobaczysz ciągłe odmowy z banku.

Akurat banki zgodnie z wytycznymi KNF i przez prawo bankowe nie mogą sobie pozwolić na ponoszenie zbyt dużego ryzyka. Wynika to też częściowo ze struktury akcjonariatu. W Polsce większość banków to dominacja kapitału zagranicznego (drenowanie zysków).

Dodaj komentarz