Kredyt gotówkowy – jak uzyskać? | Wymagane dokumenty

Kredyt gotówkowy – jak uzyskać?

Większości osób od czasu do czasu przydarzają się niespodziewane wydatki. Zalane mieszkanie wymagające pilnego remontu, zepsuty samochód potrzebny do pracy czy problemy zdrowotne. Jeśli nasz domowy budżet świeci pustkami i nikt ze znajomych nie jest nam w stanie pomóc, pozostaje nam jeszcze jedna opcja, jaką jest kredyt gotówkowy. Jednak, aby uzyskać takie finansowe wsparcie od banku, trzeba spełnić wymagania, które banki swoim klientom stawiają.

Kto może otrzymać kredyt gotówkowy?

Bank bierze pod uwagę dwa zasadnicze aspekty, które dotyczą zdolności kredytowej, czyli zdolności do spłaty danego zobowiązania w określonym terminie. Oceniając naszą zdolność kredytową, bank analizuje ją zarówno pod kątem ilościowym jak i jakościowym.

Analiza ilościowa dotyczy aktualnej sytuacji finansowej kredytobiorcy, a więc uzyskiwane dochody oraz ich regularność. Oczywiście pod uwagę brane są również miesięczne wydatki, na przykład wysokość czynszu czy opłata za media. Duże znaczenie ma również posiadane zadłużenie, czyli na przykład spłacane kredyty czy zadłużenia na kartach kredytowych.

Z kolei analiza jakościowa dotyczy oceny zdolności kredytobiorcy do terminowego spłacania zadłużeń. Jest ona oceniana na podstawie takich danych jak: wiek, stan cywilny, liczba dzieci na utrzymaniu, zajmowane stanowisko, status mieszkaniowy, a nawet wykształcenie. Pod lupę jest więc brane właściwie całe nasze życie.

A to jeszcze nie wszystko, co instytucje bankowe sprawdzają, ponieważ jednym z kluczowych elementów przyznania kredytu gotówkowego jest sprawdzenie historii kredytowej osoby ubiegającej się o kredyt. Bank weryfikują ja na podstawie raportu z Biura Informacji Kredytowej. Taki raport zawiera informacje o posiadanych przez nas aktualnie zadłużeniach oraz o poprzednich spłatach zobowiązań.

Jakich dokumentów wymaga bank?

Warunkiem koniecznym do otrzymania kredytu gotówkowego jest skompletowanie wymaganych przez bank dokumentów. Na szczęście nie jest ich wcale tak wiele. Znacznie więcej formalności wiąże się z uzyskaniem kredytu hipotecznego. Oczywiście potrzebny będzie dokument potwierdzający naszą tożsamość. Oprócz tego konieczne będzie okazanie dokumentu potwierdzającego nasze dochody.

O takie zaświadczenie trzeba poprosić pracodawcę. W przypadku innych form zatrudnienia można przedstawić na przykład umowę zlecenie. Osoby, które otrzymują świadczenia takie jak renta lub emerytura, będą musiały załączyć do dokumentacji ostatni odcinek otrzymanych świadczeń. Jeśli uda nam się zgromadzić wszystkie dokumenty, pozostaje już tylko wypełnienie wniosku.

Dodaj komentarz