Jak poprawić stan domowego budżetu? - TRUST.ORG.PL

Jak poprawić stan domowego budżetu?

Jak poprawić stan domowego budżetu?

Każda rodzina dysponuje budżetem domowym o określonej wysokości. Z tych pieniędzy trzeba oczywiście ponieść wszelkie koszty życia. Dobrze jest, jeśli pozostają też środki na przyjemności, a także pieniądze, które można odłożyć. W wielu rodzinach jednak budżet domowy nie pozwala na życie na dobrym poziomie, przyjemności czy oszczędzanie. Czy jednak tak jest w rzeczywistości? Nie zawsze. O tym ile pieniędzy pozostaje w domowym budżecie decydują nie tylko wpływy ale i odpowiednie zarządzanie budżetem. W wielu przypadkach stan domowego budżetu można poprawić, wprowadzając w życiu tylko trochę zmian. Jak zwiększyć ilość pieniędzy w domowym budżecie?

Jakie są wpływy do domowego budżetu?

Wpływy do domowego budżetu to przede wszystkim wynagrodzenia wszystkich osób, które w rodzinie pracują. Zwiększenie tych wpływów – co oczywiste – oznacza lepszy stan domowego budżetu. Są sytuacje, gdy opcja jest jedna – zmiana pracy na lepiej płatną. Nie trzeba obawiać się tego kroku, jednak do zmiany pracy należy podejść niezwykle rozsądnie, bez rezygnacji z dotychczasowej, intensywnie szukać nowej, lepiej płatnej. Najczęściej udaje się taką pracę znaleźć, nie oznacza to jednak, że w każdej sytuacji warto do niej przejść. Oprócz wyższego wynagrodzenia istotne są także inne kryteria wyboru zatrudnienia. Już znacznie dalsze dojazdy do pracy mogą spowodować niepotrzebne wydatki. Nie bez znaczenia jest tez sam system pracy. Jeśli zarobki są większe, ale godziny pracy niezbyt odpowiednie, może pojawić się – na przykład – konieczność wynajęcia opiekunki dla dziecka. Zyski ze zmiany pracy zostaną więc przeznaczone na dodatkowy wydatek, tak naprawdę więc – w najlepszym przypadku – stan domowego budżetu się nie zmieni. Nieodpowiednie godziny pracy mogą też spowodować inne komplikacje w rodzinie, rozluźnienie kontaktów. To zaś nie jest warte żadnych pieniędzy. Dobro rodziny bowiem jest najważniejsze.

Jeśli godziny pracy są akceptowalne, umowa i zarobki także, warto pokusić się o zmianę miejsca pracy, nawet jeśli w poprzednim pracowaliśmy przez lata. Alternatywą są też inne formy zarobkowania – choćby założenie działalności gospodarczej, ta decyzja jednak powinna być mocno przemyślana.

Zwiększenie wpływów do domowego budżetu, bez zmiany miejsca pracy

Warto mieć świadomość, że możliwe jest zwiększenie wpływów do domowego budżetu i to bez zmiany miejsca pracy. Opcji tu jest wiele. Można oczywiście poprosić o podwyżkę, trzeba jednak liczyć się z decyzją pozytywną jak i negatywną. Ciekawym rozwiązaniem jest lepsze rozliczanie czasu pracy, zdecydowanie się na pracę w nadgodzinach czy też w weekendy, jeśli jest taka możliwość. Warto też przeanalizować poszczególne składniki wynagrodzenia i zastanowić się, czy własnym działaniem nie można zwiększyć zysków z pracy. Można choćby starać się o premie zadaniowe, ubiegać o wszelkie dodatki, które pracodawca zapewnia czy też proponować zmiany w swojej pracy czy też w samej firmie. Jeśli pracodawca zauważy, że takie propozycje będą oznaczać zysk dla firmy lub oszczędność, z pewnością to doceni. Ludzie identyfikujący się z firmą, dbający o powierzone mienie i proponujący zmiany, które są dobre dla firmy albo od razu otrzymują premie albo też awansują, a to zawsze wiąże się z wyższymi zarobkami. Alternatywą jest też dokształcanie się. Pracownik z nowym umiejętnościami, najlepiej potwierdzonymi stosownym dokumentem, może zacząć zarabiać więcej.

Wpływy z pracy można także zwiększyć, zmniejszając koszty z nią związane. Doskonałym przykładem są tu choćby dojazdy do pracy. Zmiana środka transportu na tańszy – szczególnie przy dalszych dojazdach do pracy – może przyczynić się do znacznego zwiększenia przychodów do domowego budżetu. Podobnie jest z innymi wydatkami związanymi z pracą. Unikanie wydatków pod wpływem impulsu – na przykład rezygnacja z kupowania drogiego jedzenia w miejscu pracy, a zamiast tego zabieranie jedzenia z domu – także przełoży się na mniejsze wydatki, a więc i więcej pieniędzy w domowym budżecie.

Wydatki domowe

Dużą szansą na zwiększenie domowego budżetu jest zmniejszenie ponoszonych domowych wydatków. Nie musi to oczywiście oznaczać oszczędzania na siłę, co więcej, nie musi też być związane ze znacznymi zmianami w życiu. Warto na początek przyjrzeć się codziennym wydatkom na żywność, kosmetyki, środki do sprzątania i wszelkie inne produkty domowego użytku. Zmiana sklepu na tańszy, korzystanie z promocji czy też konkretne ale rzadkie zakupy, mogą zmniejszyć nasze wydatki. Warto zwracać uwagę na wszelkie promocje w sklepach. Nieraz – na przykład – opłaca się kupować więcej sztuk danej rzeczy, bowiem wtedy obowiązuje niższa cena pojedynczej sztuki danego produktu.

W trakcie zakupów trzeba też uważnie analizować ceny na półkach. Chcąc kupić dany produkt, dobrze jest rozejrzeć się na półce w poszukiwaniu równie dobrego, ale tańszego. Takie działanie może przyczynić się do niemałych oszczędności.

Opłaty za rachunki i nie tylko

Znaczny ubytek pieniędzy w domowym budżecie, związany jest z wydatkami na rachunki. Woda, prąd, internet, opłaty za telefon, różnego rodzaju abonamenty – te rachunki można obniżyć. Zmiana dostawcy prądu, urządzeń na bardziej energooszczędne, oszczędzanie wody, zmiana dostawcy Internetu, korzystanie z pakietów – wszystko to może przyczynić się do zmniejszenia domowych wydatków, a więc zwiększenia domowego budżetu. Zyski z oszczędności związanych z tymi wydatkami mogą wynosić nawet kilkaset złotych miesięcznie, jest więc się o co starać. Warto więc przeanalizować wszystkie wydatki tego typu i poszukać oszczędności. Wielu dostawców energii, operatorów telefonicznych, dostawców internetu poszukuje nowych klientów i ma dla nich bardzo atrakcyjne oferty. Warto je przeanalizować i w razie potrzeby z nich skorzystać.

Samochód

W praktycznie każdej rodzinie jest co najmniej jeden samochód. W wielu więcej niż jeden. Wydatki na pojazd są zaś znaczną częścią wydatków z domowego budżetu. Niekiedy po prostu warto zamienić auto na takie, którego użytkowanie wiążę się z mniejszymi wydatkami. Rozsądne też jest takie planowanie wyjazdów, by nie jeździć bez celu jak i – pomimo posiadania samochodu – skorzystanie czasami ze środków transportu publicznego lub też po prostu z roweru.

Znaczne wydatki ponosimy też na ubezpieczenie i naprawy samochodu. Zmiana ubezpieczyciela na tańszego, znalezienie innego mechanika czy też decyzja by niektóre prace przy aucie wykonać we własnym zakresie, to także szansa na sporą oszczędność. Szansa, z której warto skorzystać.

Efekt zmian trzeba kontrolować

Dobrze jest po wprowadzeniu zmian sprawdzać ich efekty. Liczenie dochodów i wydatków w domowym budżecie jest więc po prostu wskazane. Oczywiście nie trzeba liczyć wszystkiego i dokładnie analizować czy wydanie każdej złotówki miało sens, to bowiem mogłoby wręcz wprowadzić nerwową atmosferę w rodzinie. Ale ogólne spojrzenie na wydatki i dochody po wprowadzeniu zmian jest jak najbardziej wskazane. Jeśli zmiany były prawidłowe, bardzo szybko można zauważyć w domowym budżecie dodatkowe środki.

Nietypowe sposoby zwiększenia wpływów do budżetu

Na koniec warto wspomnieć o nietypowych sposobach zwiększenia wpływów do domowego budżetu. Jeśli – na przykład – mamy niepotrzebną działkę, za którą płacimy podatki czy nawet pojazd, którego nie użytkujemy, a ponosimy koszty jego ubezpieczenia, warto zastanowić się nad sprzedażą. Posiadając dużą nieruchomość w dobrym miejscu, można pokusić się na wynajęcie jej części na sklep lub inną działalność gospodarczą, wynająć niepotrzebną część działki – na przykład – na parking strzeżony czy autokomis czy nawet stworzyć w domu osobne mieszkanie i je wynająć. Nawet wynajęcie miejsca pod reklamę może przyczynić się do zysków, a więc w konsekwencji do zwiększenia wpływów do domowego budżetu. Opcji jest niesamowicie dużo i tak naprawdę ogranicza nas przede wszystkim własna pomysłowość.

Z większych wpływów do domowego budżetu trzeba mądrze korzystać

Zmiany w wydatkach w domowym budżecie, a także mądre zwiększenie wpływów do niego, może skończyć się tylko jednym. Domowy budżet będzie większy. Z tych pieniędzy dobrze jest rozsądnie korzystać, nie przeznaczać ich tylko na konsumpcję. Oszczędzanie części z nich – a nawet i inwestowanie – może przyczynić się do dalszego polepszenia sytuacji finansowej i podniesienia standardu życia.

Dodaj komentarz