Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia? - TRUST.ORG.PL

Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?

Jak wskazują liczne statystyki, każdego roku przybywa osób zadłużonych. Wpływ na takie zjawisko ma wiele kwestii. Natomiast do jednych z najczęściej spotykanych można zaliczyć utratę pracy, jak również nieprzemyślane wchodzenie w zobowiązania finansowe, które ciężko nam w wyznaczonym terminie spłacić. Osoby, które nie są w stanie spłacić swoich wcześniejszych długów, bardzo często decydują się na wzięcie kolejnych pożyczek, aby spłacić te poprzednie. Niestety nie jest do dobry pomysł, ponieważ właśnie w taki sposób wpadamy w spiralę zadłużenia. Mając na uwadze fakt, iż wiele osób boryka się z takim problemem, postanowiliśmy przedstawić Państwu kilka wskazówek, jak takiego działania uniknąć.

Co należy zaliczyć do sprawdzonych sposobów, aby nie wpaść w pętlę zadłużenia?

Sposobów, aby nie wpaść w pętlę zadłużenia jest wiele, a można do nich zaliczyć przede wszystkim takie kwestie jak:

  • umiarkowane pożyczanie pieniędzy (wyłącznie takich kwot, które rzeczywiście będziemy w stanie uregulować)
  • umiarkowane korzystanie z kart kredytowych, które bardzo często obciążone są dużym oprocentowaniem
  • pożyczanie pieniędzy wyłącznie ze sprawdzonych miejsc
  • nigdy nie należy zaciągać kolejnej pożyczki, aby spłacić poprzednią
  • rzetelne kontrolowanie swojej sytuacji finansowej
  • ograniczenie niepotrzebnych kosztów
  • skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego w przypadku wystąpienia kilku różnych zobowiązań finansowych

Gdzie należy szukać pomocy w przypadku pętli długów?

Przede wszystkim kwestią priorytetową jest brak unikania kontaktów z wierzycielami. Gdyż z każdej sytuacji jest zawsze jakieś wyjście. W związku z tym należy w pełni współpracować w instytucją finansową, u której mamy dług, a z pewnością zostanie nam przedstawiony taki harmonogram spłaty, dzięki któremu uda nam się na uregulowanie zobowiązania finansowego. Niekorzystną dla nas sytuacją będzie moment, w którym rozpocznie się proces windykacyjny albo sprzedaż długu innemu podmiotowi. Natomiast jeszcze groźniejszą sytuacją będzie chwila, gdy nasz dług zostanie skierowany na drogę sądową, ponieważ wtedy koszty, jaki będziemy musieli ponieść będą znacznie wyższe.

Jak w umiejętny sposób pożyczać pieniądze, aby nie stać się dłużnikiem?

W przypadku, gdy decydujemy się na pożyczenie pieniędzy powinniśmy dokładnie przeanalizować naszą sytuację finansową, jak również to, jaką kwotę będziemy w stanie uregulować terminowo. Gdyż za każdy dzień zwłoki są doliczane także dodatkowe odsetki, które jeszcze bardziej zwiększają nasz dług. Nie należy także pożyczać pieniędzy w kilku źródeł jednocześnie, ponieważ ciężko będzie nam to wszystko spłacić.

Dodaj komentarz