Co bank bierze pod uwagę przed podjęciem decyzji kredytowej?

Co bank bierze pod uwagę przed podjęciem decyzji kredytowej?

Co bank bierze pod uwagę przed podjęciem decyzji kredytowej?

tani kredyt gotówkowy bez wychodzenia z domu

Wygodny i tani kredyt gotówkowy bez wychodzenia z domu to produkt bankowy, który cieszy się wśród Polaków ogromną popularnością. Możliwość otrzymania gotówki bardzo szybko, brak zbędnych formalności i całkowite bezpieczeństwo (a także oszczędność czasu związana z brakiem konieczności podróżowania do najbliższego oddziału banku) sprawiają, że wzięcie kredytu jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Jednocześnie bank nie zrezygnował ze wszystkich swoich procedur i wciąż przed zdecydowaniem, czy kredyt przyzna, czy też odmówi, dokonuje głębokiej, ale niemal błyskawicznej analizy sytuacji finansowej potencjalnego klienta. W takim razie co bank bierze pod uwagę, zanim podejmie decyzję kredytową?

Zdolność kredytowa

Jedną z częściej spotykanych przyczyn odrzucania przez banki wniosków o kredyt jest zbyt niska zdolność kredytowa wnioskującego. Tylko czym właściwie jest zdolność kredytowa? To nic innego, jak zdolność do terminowej spłaty zobowiązania. Zarówno jego części kapitałowej, jak i odsetkowej, i wszelkich innych związanych z nim kosztów. Zdolność kredytowa jest przez banki wyliczana na podstawie takich danych, jak:

  • wysokość dochodów;
  • forma zatrudnienia (umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, działalność gospodarcza);
  • ilość oraz wysokość rat aktualnych kredytów i pożyczek (w tym pozabankowych);
  • koszty utrzymania;
  • ilość osób posiadanych na utrzymaniu.

Przy tym musimy pamiętać, że każdy bank stosuje nieco inny algorytm i fakt, że dla jednego banku nasza zdolność kredytowa okazała się zbyt niska, nie oznacza to, że w innym banku (nawet przy takiej samej kwocie kredytu i okresie spłaty) również tak będzie.

Historia kredytowa

Bardzo istotnym czynnikiem jest również historia kredytowa, ponieważ to ona wskazuje bankowi bezpośrednio, jak duże ryzyko niespłacania długów na czas wiąże się z udzieleniem kredytu danej osobie. Przy weryfikacji historii kredytowej wnioskujących banki korzystają z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK-u).

Zawarte są w niej zarówno informacje pozytywne, o kredytach spłacanych na czas, jak i negatywne, o opóźnieniach w spłacie. Te pierwsze przechowywane są tylko do momentu spłaty zobowiązania, chyba, że wyrazimy zgodę na ich dalsze przetwarzanie, co oczywiście warto zrobić. Drugie z kolei, nawet bez naszej zgody, są przetwarzane jeszcze przez 5 lat po całkowitej spłacie długu.

Warto wiedzieć, że pusta historia kredytowa co prawda nie jest tak zła, jak historia negatywna, ale z kolei oznacza ona, że dana osoba jest dla banku znakiem zapytania, dlatego też może utrudnić otrzymanie kredytu, zwłaszcza na wyższe kwoty.

Dodaj komentarz