Wakacje kredytowe | Odroczenie terminu spłaty rat kredytu

Wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe

Nieprzemyślana decyzja

Decyzję o wyborze kredytu podejmujemy najczęściej na podstawie ceny. Zdarzają się także sytuacje, że wcale nie szukamy najtańszego rozwiązania, a po prostu udajemy się do banku, z którego usług korzystamy zawsze czy też mamy tam otwarty rachunek bankowy. Chociaż to drugie rozwiązanie powoli odchodzi do przeszłości. W ten sposób najczęściej bowiem przepłacamy. Jednak ani jedno ani drugie rozwiązanie nie jest idealne.

Czym kierować się przy wyborze kredytu

O ile zaciągamy w banku kredyt krótkoterminowy opiewający na niewielką kwotę wybranie najtańszej opcji nie jest złe. Do tego wystarczy często użycie porównywarki kredytów dostępnej za darmo w internecie. O tyle wybór na tej podstawie kredytu długoterminowego, opiewający na nawet kilkaset złotych, nie jest zbyt trafnym pomysłem. Wtedy bowiem poza wskaźnikiem RRSO dobrze także zwrócić na inne warunki jakie bank oferuje w umowie kredytu, a także na rodzaje zabezpieczenia w przypadku naszej niewypłacalności takie jak wakacje kredytowe czy karencja w spłacie rat.

Wakacje kredytowe

Kiedy decydujemy się na wysoki kredyt stać nas na spłatę rat. Inaczej zresztą bank nie udzieliłby nam takiego kredytu jeśli uznałby, że nie mamy wystarczająco środków aby spłacać zaciągnięte zobowiązanie. Jednak zarówno my jak i bank dokonujemy tej analizy na podstawie bieżącej sytuacji. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego co wydarzy się za kilka bądź kilkanaście lat. W tym przypadku, poza ceną kredytu warto także zwrócić uwagę na to czy dany bank ma w swojej ofercie taki produkt jak wakacje kredytowe. W razie przejściowych problemów finansowych możemy wtedy wystąpić do banku z wnioskiem o odroczenie terminu spłaty rat, czyli wakacje kredytowe. W ten sposób unikniemy odsetek od nieterminowej spłaty należności. Będziemy mieli także czas na to aby ustabilizować swoją sytuację finansową, czy np. poszukać nowej pracy i znowu zacząć regularnie zarabiać.

O wakacje kredytowe występujemy do banku z osobnym wnioskiem. Jest to odrębny od decyzji kredytowej produkt. Dostępny dla kredytobiorcy najczęściej po okresie 12 miesięcy terminowej spłaty rat. Warto także korzystać z wakacji kredytowych z rozwagą, tj. w sytuacji kiedy na prawdę tego potrzebujemy. Nie możemy bowiem występować do banku z wnioskiem o wakacje kredytowe bez ograniczeń. Dlatego też róbmy to z rozwagą.

Dodaj komentarz