Zdolność kredytowa | Sytuacja finansowa kredytobiorcy | Historia kredytowa | BIK

Zdolność kredytowa

Wszyscy o tym mówią

Pewnie wielu z was już nie raz słyszało pojęcie zdolności kredytowej. Doskonale wiecie, ze wszyscy dookoła mówią, że warto o nią dbać. Udając się do banku po kredyt pierwsze co pojawia się pytanie o zdolność kredytową. Jednak czy na pewno wszyscy wiedzą z czym to się je. Jeśli tak to bardzo dobrze. Jeśli jednak chcecie sobie to pojęcie odświeżyć, poniżej kilka słów na ten temat.

Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa to najprościej mówiąc zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania. Innymi słowy zanim bank zdecyduje się oddać nam w użytkowanie jakąś pulę pieniędzy sprawdza czy będzie nas stać na spłatę tego zobowiązania. Aby zdecydować o tym czy stać nas na kredyt posiłkuje się pewnymi stałymi wytycznymi. Na to czy mamy zdolność kredytową czy nie składa się więc kilka czynników.

Co wpływa na naszą zdolność kredytową

Historia kredytowa

BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej. To tam odnotowywana jest nasza cała historia kredytowa. Znajdziemy tam wszelkie nasze zobowiązania. Te już spłacone jak i aktualne. Odnotowywana jest także terminowość naszych wpłat. Jeśli więc spóźniamy się ze spłatą raty kredytu bądź pożyczki wszystko zostanie odnotowane w BIK. Co więcej zapisane zostaną tam również wszelkie wnioski o kredyt, a także odmowy jego udzielenia. Jeśli więc masz podstawy podejrzewać, że bank odmówi ci udzielenia kredytu zanim złożysz wniosek skonsultuj się z doradcą kredytowym.

Sytuacja finansowa

Na to czy mamy zdolność kredytową czy też nie istotny wpływ ma także nasza sytuacja finansowa. Większość z nas pomyśli teraz, że chodzi o źródło i wysokość naszych dochodów. I ma rację. Jednakże to tylko początek. Na naszą sytuację finansową, a zatem również na zdolność kredytową wpływa także to ile miesięcznie wydajemy na swoje utrzymanie. Bank będzie interesowało zatem nie tylko to ile zarabiamy, ale także to ile wydajemy np. na mieszkanie, paliwo do samochodu, rachunki za media itp. Duże znaczenie ma także to czy aktualnie mamy na swoim koncie inne kredyt i pożyczki. Jeśli tak to w jakiej wysokości. Nie każdy o tym wie, ale do naszych zobowiązań należą także raty alimentacyjne, jeśli takowe mamy zasądzone.

Sytuacja rodzinna

Aby w pełni zbadać naszą zdolność kredytową pojawią się także pytania o sytuację rodzinną. Bank ma na celu sprawdzenie ile osób pozostaje na naszym utrzymaniu. Nic w tym dziwnego, bowiem im więcej osób tym większe będą koszty.

W ten właśnie sposób najprościej opisać czym jest owa zdolność kredytowa. Należy jednak wiedzieć, że to bank podejmuje ostateczną decyzję o udzieleniu bądź odmowie udzielenia kredytu, a badanie naszej zdolności kredytowej ma mu w tym jedynie pomóc.

Dodaj komentarz