Pojęcie zdolności kredytowej | Historia kredytowa | Sytuacja finansowa|BIK

Pojęcie zdolności kredytowej

Pojęcie zdolności kredytowej

Kiedy chcemy wziąć kredyt

Niekiedy nie mamy tyle gotówki aby kupić wszystko to co jest nam potrzebne. Zwłaszcza ma to odniesienie do rzeczy droższych. Z kolei oszczędzanie, zwłaszcza przy przeciętnych dochodach, które nie pozwalają na zbytnie szaleństwo, byłoby bezcelowe. Nie mamy np. tyle pieniędzy aby kupić sobie mieszkanie za gotówkę. Jednak możemy pozwolić sobie na wzięcie kredytu w banku. Z tego też powodu decydujemy się na wizytę w placówce. Na jakie pytania powinniśmy się przygotować?

Pojęcie zdolności kredytowej

Bank każdorazowo, zanim zdecyduje się powierzyć komuś pieniądze, bada jego zdolność kredytową. Czym jednak jest zdolność kredytowa? Jest to nie więcej nie mniej jak zdolność kredytobiorcy do spłaty zaciągniętego zobowiązania. Bank sprawdza zatem czy będziemy w stanie spłacać regularnie raty. Mówiąc jeszcze bardziej dosłownie, bank bada czy stać nas na kredyt.

Co składa się na zdolność kredytową

Pojęcie zdolności kredytowej jest dość złożone i ma wiele składowych, do których należy przede wszystkim nasza historia weryfikowana w Biurze Informacji Kredytowej, sytuacja finansowa oraz sytuacja rodzinna.

Historia w BIK

Każdy bank, niezależnie od rodzaju oraz wysokości kredytu, o który wnioskujemy ma obowiązek naszej weryfikacji w BIK. Jest to element, którego nigdy bank nie pominie. Nasza historia kredytowa to nie tylko informacja na temat tego czy spłaciliśmy swoje wcześniejsze zobowiązania. Bank weryfikując naszą historię w BIK dowie się także tego czy raty kredytu spłacaliśmy terminowo, a zatem czy jesteśmy ludźmi odpowiedzialnymi i czy wywiązujemy się z warunków umowy.

Sytuacja finansowa

Aby zanalizować naszą zdolność kredytową bank musi zweryfikować także naszą sytuację finansową. Co należy przez to rozumieć? Na naszą sytuację składa się wysokość naszych dochodów oraz ich źródło (umowa o pracę, umowa zlecenie, emerytura, renta, przychody z wynajmy czy dzierżawy). Poza tym bank interesuje ile miesięcznie kosztuje nas nasze utrzymanie. Ile kosztuje nas czynsz, opłaty za paliwo, media itd. Jednak w dalszym ciągu to nie koniec. Ważne są bowiem także nasze aktualne zobowiązania i ich wysokość. Są to przede wszystkim inne kredyty i pożyczki, wysokość zadłużenia na kartach kredytowych, a także wysokość rat alimentacyjnych jeśli takowe zostały nam zasądzone.

W ten sposób bank może porównać wysokość naszych dochodów z wysokością wydatków i w prosty sposób sprawdzić, czy coś zostanie nam na to aby np. w tym przypadku spłacać ratę kredytu.

Sytuacja rodzinna

Bank badając naszą zdolność kredytową z całą pewnością zapyta także ile osób pozostaje z nami w naszym gospodarstwie domowym. Ma to na celu ustalenie ile osób jest na naszym utrzymaniu, bowiem im jest ich więcej tym nasze wydatki również są większe.

Dodaj komentarz