Wakacje kredytowe – pojęcie | Odroczenie spłaty rat kredytu | Problemy finansowe

Wakacje kredytowe – pojęcie

Raty kredytu

Każde zaciągnięte zobowiązanie niezależnie od swojej nazwy wiąże się z obowiązkiem spłaty. Bez znaczenia ile pożyczyliśmy będziemy musieli to oddać wraz z należnymi odsetkami. To także do nas należy pokrycie wszelkich dodatkowych kosztów wynikających z umowy kredytu czy pożyczki. Nasze zobowiązanie oddajemy w formie comiesięcznych rat. Ich wysokość zależna jest od wysokości naszego kredytu, okresu kredytowania czyli ilości rat oraz warunków kredytowania. Pewne i stałe dla każdego kredytu jest jednak to, że ratę musimy spłacać terminowo, a wszelkie opóźnienia mogą wiązać się z niemiłymi konsekwencjami w postaci odsetek od nieterminowej spłaty kredytu. Zanim więc zdecydujemy się na wzięcie kredytu powinniśmy zastanowić się nad tym czy nas na to stać. Są jednak sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Nasze problemy finansowe mogą być spowodowane zdarzeniem losowym, na które nie mieliśmy żadnego wpływu. CO zrobić w takiej sytuacji?

Wakacje kredytowe – pojęcie

W takim przypadku z pomocą mogą przyjść na wakacje kredytowe. Wakacje chyba wszystkim kojarzą się przede wszystkim z czasem wolnym. Nie inaczej jest także w tym przypadku. Wakacje kredytowe to przerwa w spłacie kredytu. Inaczej mówiąc to odroczenie spłaty rat kredytu. Co do zasady to my decydujemy o tym kiedy będziemy starać się o ich przyznanie. Jednak naszym zdaniem powinniśmy robić to z rozwagą i w sytuacji kiedy na prawdę tego potrzebujemy. Wniosek o wakacje kredytowe złożony bez potrzeby, owszem, że zwolni nas na jakiś czas ze spłaty kredytu. Jednakże jeśli okaże się, że za niedługi czas staniemy oko w oko z prawdziwymi problemami finansowymi, możemy nie mieć już szans na odroczenie spłaty gdyż niedawno skorzystaliśmy z tej opcji.

Na jakich zasadach otrzymamy wakacje kredytowe

Tutaj nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. A dlaczego? Dlatego, że o wakacje kredytowe staramy się w banku osobnym wnioskiem, niezależnym od wcześniejszej umowy kredytu. Może okazać się także, że dany bank nie ma w swojej ofercie takiego produktu. Z całą jednak pewnością, wszelkie banki udzielające wakacji kredytowych, robią to na własnych, odrębnych od innych banków zasadach. Warto więc na temat wakacji kredytowych dowiadywać się w banku jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej. Wakacje kredytowe zgodnie z powyższym, są przyznawane na różny czas i na odmiennych warunkach, które ustala bank, w którym mamy zaciągnięty kredyt.

 

Dodaj komentarz