Przeznaczenie kredytu gotówkowego | Cel kredytu | Koszt kredytu | RRSO

Przeznaczenie kredytu gotówkowego

Przeznaczenie kredytu gotówkowego

Kredyt

Zgodnie z definicją ustawową umowy kredytu, bank przekazuje do dyspozycji kredytobiorcy, określoną kwotę środków pieniężnych, które ten ma wykorzystać na cel wynikający z umowy. Oznacz to, że cel kredytu określa umowa kredytu. Kredytobiorca podpisując tę umowę zgadza się na wydatkowanie przekazanych mu środków na określony cel. Co więcej nie może samodzielnie zmienić celu kredytu.

Przeznaczenie kredytu gotówkowego

Inaczej ma się sytuacja w przypadku kredytu gotówkowego. Tutaj bank przekazuje nam gotówkę, którą możemy wydatkować na dowolny cel. Bank nie ingeruje w to na co przeznaczone zostaną środki pochodzące z kredytu. Nie kontroluje także kredytobiorcy pod kątem celu kredytu, gdyż kredyt gotówkowy może być przeznaczony na dowolny cel. Kredytobiorca w każdej chwili może zmienić decyzję na co przeznaczy pieniądze i może robić to tyle razy ile zechce.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy jest najczęściej kredytem krótkoterminowym. Banki udzielają go zazwyczaj na okres od 1 do 2 lat. Możemy także spotkać się z sytuacją, ze kredyt gotówkowy zostanie udzielony nawet na okres 8 lat. Zabezpieczeniem kredytu gotówkowego są najczęściej nasze dochody oraz ubezpieczenie kredytu. Co do zasady z tego drugiego możemy zrezygnować jednak banki czasem uzależniają decyzję o przyznaniu kredytu od tego czy zgodzimy się na jego ubezpieczenie. W przypadku kredytów gotówkowych na większe kwoty bank może oczekiwać wyznaczenia poręczyciela, który w razie naszych problemów finansowych będzie spłacał za nas zaciągnięte zobowiązanie. Kredyt gotówkowy jest jednym z droższych kredytów na rynku. Jednym z powodów jest właśnie rodzaj zabezpieczenia, którym najczęściej są tylko nasze dochody. W takiej sytuacji można pokusić się o stwierdzenie, że bank ryzykuje pożyczając nam pieniądze. Za zwiększone ryzyko musimy więc odpowiednio zapłacić bankowi w formie prowizji od udzielonego kredytu.

Koszty kredytu gotówkowego

Koszty kredytu gotówkowego nie różnią się od tych w przypadku innych kredytów. Do zwrotu będziemy mieli więc kapitał kredytu, odsetki od kapitału kredytu, prowizję dla banku oraz inne koszty dodatkowe takie jak np. ubezpieczenie kredytu. Aby w pełni ocenić i porównać dany kredyt gotówkowy z innym należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wskaźnik RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Jest to najprostszy sposób dla osób, które nie są biegłe w dziedzinie bankowości i kredytów. Co do zasady im wskaźnik RRSO jest niższy, tym tańszy będzie kredyt. Oczywiści e jest też wiele innych czynników, które warto wziąć pod uwagę np. jaką pomoc oferuje bank w przypadku gdy mamy przejściowe problemy finansowe. Jednakże w przypadku kredytów gotówkowych opiewających na niskie kwoty może to być wystarczające.

Dodaj komentarz