Czy można dostać kredyt na kartę pobytu? | Karta pobytu a kredyt

Czy można dostać kredyt na kartę pobytu?

Czy można dostać kredyt na kartę pobytu?

Do Polski z roku na rok przeprowadza się coraz więcej osób z zagranicy. Wśród nich królują nasi wschodni sąsiedzi, chociaż oczywiście emigrują tutaj także osoby innej narodowości. Tak czy inaczej, często wiążą oni długoterminowe plany z naszym państwem. Tutaj chcą kupić mieszkanie, pracować, założyć rodzinę. Czasami może im się przydarzyć, że potrzebować będą kredytu – czy to gotówkowego, samochodowego, hipotecznego czy jakiegokolwiek innego. Zazwyczaj jednak nie legitymują się oni polskim obywatelstwem, a jedynie kartą pobytu stałego lub czasowego. W takim razie czy w ogóle można dostać kredyt na kartę pobytu?

Czym jest karta pobytu?

Karta pobytu to dokument, który potwierdza prawo danej osoby do czasowego lub stałego przebywania na terenie naszego kraju. Dzięki niej można wielokrotnie przekraczać wtem i z powrotem granice Polski, nie musząc przy tym za każdym razem wnioskować o wizę. Uprawnia ona nie tylko do przebywania w kraju, ale też na przykład do podjęcia legalnego zatrudnienia. Może zostać podana na pobyt czasowy (nie ma jednego określonego czasu ważności dla wszystkich, ustala się to indywidualnie) lub stały (wbrew nazwie nie jest ważna bezterminowo, trzeba ją wymienić po 10 latach).

Czy można dostać kredyt bez obywatelstwa?

Obecnie wiele banków decyduje się już na udzielanie kredytów nawet osobom, które nie mają polskiego obywatelstwa. Mowa tu zarówno o kredytach gotówkowych, jak i na przykład hipotecznych. Niezbędna będzie jednak karta pobytu – w większości przypadków wymagana będzie karta pobytu stałego, ale są od tej zasady wyjątki. Co ważne, zazwyczaj osoby biorące na jej podstawie kredyt na ogół mogą liczyć na równie dobre warunki, co obywatele Polski. Ponadto banki zaczynają przykładać coraz więcej uwagi do tego, aby ułatwić cały proces wnioskowania o kredyt cudzoziemcom. W wielu placówkach można już skorzystać z pomocy konsultanta posługującego się językiem rosyjskim lub ukraińskim, normą jest także możliwość obsługi w języku angielskim. Nie zmienia to jednak faktu, że tak jak wobec Polaków banki stawiają pewne wymagania, aby móc przyznać im kredyt, tak jest także w przypadku obcokrajowców. Chodzi tu głównie o wysokie dochody (legalne, potwierdzone umową, a najlepiej umową o pracę na czas nieokreślony), a także dobrą historię kredytową. Dla cudzoziemców najbardziej problematyczna może być właśnie historia kredytowa, ponieważ po prostu często jej nie mają. Pusta historia kredytowa nie jest tragedią – najważniejsze jest to, żeby nie była negatywna. Warto jednak jak najszybciej zacząć ją budować, ponieważ banki nie wiedzą, jak wiarygodna jest osoba bez historii kredytowej i czy będzie spłacać kredyt w terminie. W tym celu pomocne może być zaciąganie krótkich, łatwych do spłaty kredytów lub branie sprzętu elektronicznego czy innych przedmiotów na raty. Nawet jeśli jesteśmy w stanie zakupić coś za gotówkę, być może na dłuższą metę lepiej będzie, jeśli weźmiemy to na raty, które oczywiście będziemy później terminowo spłacać.

Pożyczki w instytucjach pozabankowych dla cudzoziemców

Co ciekawe i zupełnie odwrotne do tego, jak sytuacja kształtuje się dla Polaków, wielu cudzoziemców może mieć znacznie większy problem z otrzymaniem pożyczki w firmie pożyczkowej niż kredytu w banku. Wiąże się to z tym, że wiele firm pożyczkowych wymaga od pożyczkobiorców polskiego obywatelstwa, chociaż oczywiście nie wszystkie. Nigdy jednak nie obejdzie się bez polskiego konta bankowego, na które zostaną przelane pożyczone środki.

Jak widać, kredyt na kartę pobytu https://habzafinanse.com.pl/kredyt-gotowkowy-dla-obcokrajowca/jest całkowicie możliwy, a nawet w niektórych przypadkach także pożyczka. Na podstawie karty pobytu da się nawet zaciągnąć kredyt hipoteczny, a więc najdłuższy (do nawet 35 lat) rodzaj kredytu. Banki i inne instytucje finansowe starają się robić wszystko to, co w ich mocy, aby być w stanie dopasować się do potrzeb i możliwości zagranicznych klientów, których w Polsce z roku na rok pojawia się coraz więcej. Warto więc zapoznać się z jak największą ilością ofert różnych banków tak, aby móc znaleźć tą, która będzie dla nas najbardziej korzystna.