Czy kredyt na mieszkanie się opłaca? | Opłacalność kredytu hipotecznego

Czy kredyt na mieszkanie się opłaca?

Własne M to marzenie wielu młodych Polaków. Jednak ceny nieruchomości tylko rosną, a wraz z nimi koszty życia. Nie powiększają się za to, a przynajmniej w tak drastycznym tempie, wynagrodzenia. Kupienie czy budowa mieszkania za gotówkę w większości przypadków nie jest więc możliwe, a nie każdy może liczyć na odziedziczenie nieruchomości po rodzinach czy innym członku rodziny. Rozwiązaniem na ogół okazuje się kredyt na mieszkanie https://habzafinanse.com.pl/kredyt-dla-mlodych-moje-pierwsze-mieszkanie/. Tylko czy to, że ta opcja jest tak bardzo popularna oznacza także, że jest najbardziej opłacalna? Czy warto brać kredyt na mieszkanie i na co wtedy uważać?

Wady i zalety kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny to jedno z najdłuższych i najpoważniejszych zobowiązań, jakie w swoim życiu zaciągnie przeciętna osoba. Potrafi opiewać nawet na kilkaset tysięcy złotych, a spłaca się go przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Kredyty na mieszkanie udzielane są maksymalnie na 35 lat, ale nie każdy może liczyć na tak długi okres kredytowanie – zazwyczaj obowiązuje także limit wieku, jaki może mieć kredytobiorca w momencie spłaty ostatniej raty. Na ogół jest to 65 lub nawet 70 lat. Im dłuższy okres kredytowania, tym większe odsetki będziemy musieli zapłacić, ale także tym mniejsza będzie miesięczna rata. Istnieje przekonanie, że najlepiej jest wybrać jak najdłuższy okres kredytowania, ale warto czasami lepiej się na tym zastanowić.

Może się okazać, że różnica w racie kredytu na 20 lat i na 30 lat nie będzie duża, a zaoszczędzimy kilkadziesiąt tysięcy złotych na odsetkach. Warto nadmienić, że z reguły oprocentowanie kredytów hipotecznych nie jest wcale wysokie – tak wielkie odsetki wynikają z tego, że narastają one na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Banki mogą sobie pozwalać za udzielanie kredytów na stosunkowo atrakcyjnych warunkach z powodu tego, co jest zazwyczaj zabezpieczeniem kredytu na mieszkanie. Mowa oczywiście o hipotece nakładanej na kupowaną lub budowaną nieruchomość. Oznacza to, że jeśli pojawią się problemy ze spłatą kredytu, bank będzie mógł przejąć prawa do danego domu lub mieszkania. Dużą wadą takiego kredytu jest z pewnością to, że uwiązuje on nas w pewnym sensie do danego miejsca. Przeprowadzka do innej miejscowości, a tym bardziej do innego kraju, może okazać się bardzo problematyczna.

Na co trzeba uważać biorąc kredyt hipoteczny?

Ofert kredytów hipotecznych na rynku jest bardzo dużo, a czasami różnią się one tylko detalami. Jeśli więc nie czujemy się zbyt pewnie w tematyce finansów, być może warto skorzystać z usług doradcy kredytowego. W ten sposób na pewno nie przepłacimy, a przy tak wielkich sumach, z jakimi zwykle mamy do czynienia przy kredytach hipotecznych różnica między całkowitym kosztem jednego i drugiego kredytu to może być kilkadziesiąt, a w skrajnych przypadkach nawet kilkaset tysięcy złotych.

Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielną selekcję kredytu, powinniśmy zwracać uwagę na jego oprocentowanie (tutaj szczególnie istotna jest marża banku), a także wszelkie prowizje i opłaty dodatkowe. Konieczne może się okazać dokupienie jakiejś usługi dodatkowej, na przykład ubezpieczenia kredytu. Ponadto powinniśmy dowiedzieć się, czy możliwa będzie wcześniejsza spłata kredytu i czy będzie się ona wiązała z jakimiś dodatkowymi opłatami.

Czy kredyt hipoteczny się opłaca?

Opinie na ten temat są podzielone. Jedni twierdzą, że w życiu nie chcieliby być przez tak długi czas zakładnikami banku, zaś inni uważają, że nie ma innego sposobu na zostanie właścicielem własnego mieszkania. Co prawda zawsze można mieszkać u rodziców lub w wynajętym mieszkaniu i oszczędzać w tym czasie na własne, ale taki proces może potrwać dłużej, niż okres spłacania kredytu hipotecznego.

Jeśli pragniemy już w młodym wieku stabilności i czujemy pewność, że to właśnie w danym miejscu chcemy się osiedlić, kredyt na mieszkanie może być najlepszym rozwiązaniem. Nie jest to z kolei raczej opcja dla osób, które jeszcze nie są pewne, gdzie jest ich miejsce w życiu i nie mają konkretnych planów.

To, czy kredyt na mieszkanie się opłaca jest sprawą mocno dyskusyjną. Wszystko zależy od tego, jakimi środkami dysponujemy, ile pożyczamy i na jakich warunkach. Nie bez powodu jednak aż tak wielu Polaków co roku decyduje się na takie zobowiązanie.

Dodaj komentarz