Wszystko co musisz wiedzieć o lokatach bankowych - TRUST.ORG.PL

Wszystko co musisz wiedzieć o lokatach bankowych

Tradycyjne produkty bankowe, do których z pewnością możemy zaliczyć klasyczne lokaty terminowe, wciąż cieszą się dużym, żeby nie powiedzieć – największym – zainteresowaniem klientów banków w Polsce. Dlaczego Polacy tak polubili właśnie te produkty oszczędnościowe?

Badania społeczne pokazują, że polskie społeczeństwo nadal jest dość nieufne i nie do końca wierzy zapewnieniom instytucji finansowych o tym, że pomnażanie kapitału może być w pełni bezpieczne, z pewnością nie służą pogłębieniu zaufania afery, takie jak ostatnia związana z Amber Gold. Poziom wiedzy ekonomicznej w Polsce, mimo podejmowanych przez różne podmioty rynku finansowego działań i kampanii medialnych i edukacyjnych, nadal jest niewystarczający, a to generuje często podejmowanie działań nieprzemyślanych i nie do końca świadomych.

Najczęściej wybierane produkty bankowe w Polsce

Nie oszczędzamy zatem efektywnie, jeśli decydujemy się powierzać pieniądze bankom, deponujemy je zazwyczaj na ROR-ach (oprocentowanych niejednokrotnie poniżej poziomu inflacji) w związku z tym nie oszczędzamy, a de facto – tracimy. Kilkadziesiąt procent klientów banków nie zdaje sobie sprawy z tego, że alternatywą dla kont osobistych są konta oszczędnościowe, znacznie lepiej oprocentowane.

Na podobnych zasadach działają lokaty terminowe – produkty oszczędnościowe znane najlepiej, niemniej nadal nie wszyscy zdają sobie sprawę, że środki na lokatach są bezpieczne dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. Większa wiedza na ten temat z pewnością działałaby na korzyść stanu oszczędności zgromadzonych na lokatach.

Lokaty – niewysoki lecz stabilny zysk

Zainteresowaniu lokatami z pewnością pomogłyby też same banki, prowadząc bardziej konkurencyjną politykę, czyli proponując wyższe oprocentowanie. Aktualnie trudno się spodziewać „wojny” o lokaty, jaką banki „toczyły” kilka lat temu, prześcigając się w proponowanych stawkach oprocentowania.

Dzisiejsza średnia nie przekracza poziomu 4 – 5 % w skali roku. Terminowe lokaty bankowe (tradycyjne) to zatem idealny produkt dla klientów zainteresowanych stabilnym, choć niezbyt wysokim zyskiem.

Lokata progresywna lub strukturyzowana – alternatywa dla zwykłych lokat

Alternatywą dla tego rodzaju lokat są lokaty progresywne, w ramach których banki premiują wytrwałość oszczędzającego, proponując mu wyższe oprocentowanie wraz z każdym miesiącem oszczędzania. Lokaty progresywne mają jeszcze tę przewagę nad tradycyjnymi, że można je zakończyć przed terminem umownym i nie traci się całego, do tej pory wypracowanego oprocentowania. Lokaty te zapewniają więc możliwość bardziej elastycznego oszczędzania, bez blokowania kapitału do końca umowy.

Banki od pewnego czasu idą dalej i proponują kolejny rodzaj lokat – są to tzw. lokaty strukturyzowane, dzięki którym można zyskać wyższą stopę zwrotu (inwestując) korzystając jednak równocześnie z pełnej ochrony zainwestowanego kapitału na koniec okresu umownego, co, z kolei, różni lokaty strukturyzowane od tradycyjnych produktów inwestycyjnych, takich jak różnego rodzaju fundusze.

Możliwości bezpiecznego oszczędzania jest wiele – ważne, aby być na bieżąco z nowościami rynkowymi, wówczas oszczędzanie może być również zdecydowanie bardziej efektywne.

Zapoznanie się z ofertą kluczem do wybrania zyskownej lokaty

Przy wyborze odpowiedniej lokaty, takiej która zaspokoi nasze oczekiwania powyższe punkty są niezbędne do prawidłowego wyboru. Po zapoznaniu się z ofertami różnych banków, będziemy mogli wybrać taką, która będzie dla nas najbardziej korzystna. Pamiętajmy jednak o tym, aby dokładnie zapoznać się z każdą oferta, w celu uniknięcia strat.