Wakacje kredytowe - co to takiego? | Problemy ze spłatą raty kredytu

Wakacje kredytowe – co to takiego?

Wakacje kredytowe – co to takiego?

Problem ze spłatą raty

Spłacając kredyt co miesiąc przekazujemy określoną kwotę raty do instytucji finansowej w celu uregulowania zadłużenia. Czasami jednak możemy znaleźć się w sytuacji, w której spłata raty staje się problemem, np. w wypadku nagłej choroby lub innych nieoczekiwanych wydatków. W takim przypadku doskonałym wyjściem z sytuacji będą wakacje kredytowe, dzięki którym możemy zawiesić spłatę raty na jeden albo kilka miesięcy.

Jak skorzystać z takiego rozwiązania i kiedy będzie ono dobrym wyborem?

Wakacje kredytowe dają możliwość pominięcia, a dokładnie przesunięcia spłaty jednej czy kilku rat pożyczki albo kredytu. Musimy zatem  w pamiętać, że wakacje kredytowe nie pozwalają na uniknięcie spłaty zobowiązania, a jedynie jego zawieszenie na określony czas. Po prostu ratę spłacamy w innym terminie. Wakacje kredytowe mogą bardzo pomoc, gdy pojawiają się wcześniej wspomniane dodatkowe wydatki. Wtedy możemy potraktować wakacje jako wyjście awaryjne, aby nie dopuścić do problemów ze spłatą raty. Pamiętajmy jednak cały czas o tym, że rata ta nie ginie i będziemy musieli oddać ją w najbliższym czasie. To z kolei może być dla nas kłopot, gdy do spłaty będziemy mieli jednocześnie dwie raty.

Wakacje kredytowe to dość znana usługa oferowana zarówno w ramach pożyczek jak i kredytów. Możemy skorzystać z nich nie tylko w bankach, ale obecnie także pozabankowe firmy pożyczkowe dają swoim klientom taką możliwość.

Na jakich warunkach bank udziela wakacji kredytowych

Warunki wakacji kredytowych mogą różnić się w zależności od instytucji finansowej. Najczęściej mamy możliwość zawieszenia spłaty jednej raty raz w roku. Może być też tak, że wakacje kredytowe będą dostępne jedynie raz na parę lat. Ponadto stosuje się limit maksymalnej łącznej liczby przerw w spłacie, na przykład to 3 razy dla całej umowy. O wszelkich szczegółach dowiemy się z zawartej umowy pożyczki lub kredytu.

Należy również liczyć się z tym, że bank czy inna instytucja odmówią udzielenia wakacji kredytowych. Ma to najczęściej miejsce wtedy, gdy klient nie spłacał pozostałych zobowiązań regularnie. Ponadto bank nie zawsze dopuszcza przesunięcie całej raty, a tylko jej części kapitałowej – wtedy i tak będziemy musieli zapłacić odsetki. Warto więc zwrócić uwagę na to, kiedy dokładnie będziemy musieli uregulować zobowiązanie, a także jakie konsekwencje rodzi taka spłata. Zwykle jest ona doliczana do salda pożyczki albo kredytu i powiększa kolejne raty albo powoduje wydłużenie okresu spłaty. Może też zdarzyć się, że konieczne będzie spłacenie dwóch rat jednocześnie.

Dodaj komentarz