Ubezpieczenie dla taskówkarzy - na czym polega i czy jest obowiązkowe? - TRUST.ORG.PL

Ubezpieczenie dla taskówkarzy – na czym polega i czy jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie dla taskówkarzy – na czym polega i czy jest obowiązkowe?

Ubezpieczenia komunikacyjne od odpowiedzialności cywilnej pojazdów mechanicznych są jednym z nielicznych obowiązków ubezpieczeniowych w Polsce. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej muszą posiadać wszyscy kierowcy, jednak szczególnie ważne jest to w przypadku kierowców taksówek. Taksówkarze zajmują się przewozem ludzi, dlatego ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej a także innego rodzaju ubezpieczenia komunikacyjne powinny być dla nich podstawą. O tym, w jakie ubezpieczenia komunikacyjne wyposażona jest dana taksówka najczęściej nie decyduje jej kierowca a firma przewozowa, do której należą pojazdy.

W standardowych ofertach w większości towarzystw, ubezpieczenia komunikacyjne w swych Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia posiadają zapis, iż towarzystwo nie bierze odpowiedzialności za pojazdy służące do zarobkowego przewozu osób. Ubezpieczenia komunikacyjne a nawet obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej mające służyć taksówkarzom należą do ubezpieczeń nie standardowych. Znalezienie ich jest nieco trudniejsze niż w przypadku podstawowej polisy dla pojazdu prywatnego, jednakże na chwilę obecną istnieje spora liczba towarzystw ubezpieczeniowych, która oferuje tego typu polisy. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej taksówki, choć jest znacznie droższe od polis dostępnych pozostałym użytkownikom dróg jest dość łatwo dostępne. Jednakże innego typu ubezpieczenia komunikacyjne jak autocasco, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków czy assistance sprawiają znacznie więcej kłopotów. Największym problemem jest tu ustalenie odpowiedniej wysokości składek a także maksymalnej sumy ubezpieczenia. Taksówki, bowiem używane są znacznie częściej niż samochody prywatne, tak więc zużycie auta przebiega o wiele szybciej. Firmy przewozowe zrzeszające taksówki posiadają wiele samochodów dlatego mogą nabyć pakiety ubezpieczeń komunikacyjnych za całkiem przystępna cenę.

Niestety w Polsce różnie bywa tak, więc spora część taksówek nie jest ubezpieczona. Za niewykupione lub nieważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej każdemu kierowcy grozi spora kara finansowa, a jeśli spowoduje on wypadek zostaną na niego nałożone także koszty pokrycia powstałych strat. W przypadku taksówek sprawa jest jeszcze poważniejsza, bowiem za brak ubezpieczenia w jednej taksówce cała firma może stracić prawo do wykonywania zawodu. Oszczędzać warto, lecz nigdy na ubezpieczeniach, ponieważ od jednej niemądrej decyzji może zależeć całe życie.

Dodaj komentarz