Trochę o pożyczkach prywatnych - TRUST.ORG.PL

Trochę o pożyczkach prywatnych

W sytuacji pilnej, nagłej potrzeby gotówki możemy iść do instytucji bankowej. W nim najpewniej dostaniemy pożyczkę gotówkową albo jakiś dość szybki kredyt. Niemniej jednak nie wszyscy lubią zadawać się z bankami. Niektórzy wolą pożyczki prywatne. Powinno się przyznać, że ta metoda pożyczania gotówki ma swe zalety. Przede wszystkim, bank za każdym razem może nam odmówić kredytu.

Co prawda bankowe pożyczki gotówkowe nie wymagają zabezpieczeń ani żyrantów, ale instytucja bankowa w każdej chwili testuje każdego, kto usiłuje pożyczyć jakieś pieniądze. I jeśli uzna, iż nie jesteśmy wiarygodni, iż jest niemała szansa na to, iż pieniędzy nie oddamy – pożyczki nie przyzna. Nie musi nawet podawać powodu, po prostu nam odmówi. Pożyczki prywatne są o wiele prostsze do zaciągnięcia. Musimy jednakże liczyć się z tym, iż, jeżeli jesteśmy klientem „podwyższonego ryzyka”, to i oprocentowanie takiego kredytu będzie podwyższone. Kolejną sprawą jest większa elastyczność osób prywatnych. Jak już wspominałem, nie wszyscy lubią instytucje bankowe. Biorąc kredyt, wiążemy się umową z duża instytucją finansową i nie mamy co liczyć na prywatne traktowanie oraz pobłażliwość. Żadnego „zmiłuj się” nie będzie, żadnej prolongaty lub zmiany wielkości raty. Z osobą prywatną z kolei w każdym momencie istnieje jakaś szansa negocjacji.

Oczywiście pożyczki prywatne nie są zawierane ustnie, podpisuje się zwykłą umowę, niemniej jednak wielu osobom wydaje się, że z prywatnym pożyczkodawcą będą mogli się jakoś porozumieć, a z instytucją – nigdy. Ta nadzieja w znaczącej liczbie przypadków jest płonna, bo prywatni pożyczkodawcy w wielu sytuacjach są wręcz bardziej zasadniczy, aniżeli banki, niemniej jednak przynajmniej można próbować rozmawiać. A ta sposobność jest cenna.

Gdy planujemy zaciągnąć kredyt – na cokolwiek, dom, auto czy nowoczesną kosiarkę – na samym początku bank bada, czy ma coś takiego jak zdolność kredytowa. Jest to istotne, ponieważ bank to nie organizacja charytatywna i nie może dawać kredytów na kwoty trudne do zwrotu przez klientów. Aby obie strony były zadowolone, zdolność kredytowa powinna zostać określona na odpowiednim poziomie.

Co zrobić, żeby dana instytucja finansowa udzieliła nam odpowiednio duży kredyt na planowany zakup?

Najważniejszą kwestią jest udowodnienie, że posiadamy własne dochody – dla instytucji finansowej liczy się uzyskiwanie stałych dochodów, niezależnie od rodzaju zatrudnienia. Poza tym, musimy się prezentować jako osoba poważna – regulująca raty zgodnie z umową – oraz nie posiadająca zbyt sporej ilości długów. Co nie będzie dla nas pomocne? Generalnie wszelki inny, niespłacony kredyt – warto jest uregulować czym prędzej resztę zadłużenia, aby nasza zdolność kredytowa była zwiększona. W przypadku, gdy otrzymanych kredytów jest kilka i w krótkim czasie nie mamy szans, aby je zlikwidować, najlepszym rozwiązaniem może okazać się kredyt konsolidacyjny.

Opłaca się również rozważyć zamknięcie wszelkich kart kredytowych, jakimi się dysponuje – używanie ich bądź nie, nie jest dla banku ważne, zaś samo ich posiadanie już tak, gdyż są traktowane jako obciążenie. Na koniec, kiedy wydaje nam się, iż kiedyś spóźniliśmy się z opłaceniem czegoś, zachodzi możliwość, że zostaliśmy wpisani w rejestr BIK – wówczas trzeba byłoby pomyśleć o usunięciu tych wpisów. Aby to zrobić najlepiej spotkać się z właściwym doradcą, który się wszystkim zajmie, a nawet zaprezentuje nam interesujące oferty banków i obliczy, jaka jest nasza zdolność kredytowa.

Dodaj komentarz