Co to jest linia kredytowa | pozabankowa linia kredytowa

Co to jest linia kredytowa

pozabankowa linia kredytowa

Z pewnością większość osób mniej więcej wie, czym jest linia kredytowa. Są jednak osoby, które z tym pojęciem zderzyły się pierwszy raz i całkowicie nic im ono nie mówi. Zobacz, czym jest linia kredytowa i czy można ją mieć poza bankiem.

Linia kredytowa – co to jest?

Najprościej mówiąc, jest to rodzaj kredytu odnawialnego https://zwolen.habzafinanse.com.pl/, który bank może przyznać zarówno klientom indywidualnym, jak i przedsiębiorcom. Zostaje on przyznawany w ramach działającego rachunku bankowego i posiada limit, na jaki kredytobiorca może się zadłużyć. Wysokość limitu jest ustalana z pracownikiem banku i wpływ na nią ma wysokość wpływów, jakie otrzymujemy na konto.

Dużą zaletą takiego kredytu jest to, że bank nie wymaga od nas określenia celu, na jaki przeznaczymy pieniądze i możemy wykorzystać je w każdym momencie, na co tylko chcemy. Linia kredytowa jest też odnawialna, co oznacza, że osoba, która z niej korzysta, może wielokrotnie wykorzystywać środki przyznane przez bank, ponieważ każda wpłata na rachunek zmniejsza zadłużenie. Odnowienie następuje automatycznie i powinno być dokładnie opisane w umowie kredytowej.

Linia kredytowa poza bankiem

Alternatywą dla produktów bankowych będzie pozabankowa linia kredytowa, którą możemy otrzymać w prywatnych firmach pożyczkowych. Określony wcześniej limit jest wpłacany na podane przez klienta konto. Umowy poza bankami są najczęściej krótkie i trwają ok. 3-4 miesiące a po skończeniu umowy należy spłacić całe zadłużenie.

Pozabankowa linia kredytowa ma swoje minusy, o których należy pamiętać, zanim się na nią zdecydujemy. Przede wszystkim jej limity są mniejsze niż w tradycyjnych bankach. Dodatkowo koszty takiej linii są większe niż w przypadku tradycyjnych banków i należy uważać na wysokie oprocentowanie. Zanim podpiszesz umowę w takim miejscu, to dokładnie ją przeczytaj i upewnij się, że nie zawiera jakichś haczyków, które mogłyby działać na Twoją niekorzyść lub zgłoś się po pomoc do Zwoleń Habza Finanse.

Linia kredytowa a debet

Osoby, które nie do końca są obeznane w produktach bankowych, często mylą linię kredytową z debetem. Nie jest to jednak to samo i trzeba znać różnice między tymi świadczeniami finansowymi. Podstawową różnicą między debetem a linią kredytową jest to, że linia kredytowa pozwala nam uzyskać większe środki finansowe niż debet, ale wiąże się to także z większą liczbą formalności do wypełnienia. Żeby skorzystać z tego produktu bankowego, konieczne jest podpisanie osobnej umowy kredytowej, która najczęściej ważna jest przez rok. Po roku zostaje ona automatycznie przedłużona, chyba że kredytobiorca postanowi z niej zrezygnować.

Linia kredytowa dla firm

Dla wielu przedsiębiorstw jedyną szansą na utrzymanie płynności finansowej jest otwarta linia kredytowa. Jeśli firma posiada rachunek bieżący w danym banku przez minimum trzy miesiące, to może ubiegać się o ten produkt. Najczęściej bankom wystarczy historia firmowego konta bankowego z ostatnich sześciu miesięcy oraz roczne zeznanie podatkowe. Wystarczy przygotować te dokumenty i można ubiegać się linię kredytową.

Dodaj komentarz