Pieniądze na starość - pomyśl o tym już dziś - TRUST.ORG.PL

Pieniądze na starość – pomyśl o tym już dziś

Najdroższy sklep emeryta to apteka.

1. Rachunek sumienia

Brzmi poważnie? Tak, tym razem naprawdę chodzi o coś ważnego.

Każdemu przyda się chwila skupienia i uczciwa analiza na ile świadomie planuje swoje życie w roli seniora.

Dziś ciężko pracujesz i myślisz zapewne o emeryturze jako okresie odpoczynku i spokojnego relaksu, ale czy robisz cokolwiek by tak się stało?

Ludzie rzadko lubią o tym rozmawiać, ale z tym wiążą się jeszcze trudniejsze wyzwania. Bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny w przyszłości to pochodna tego czy dziś jesteś w stanie zabezpieczyć się np. od zdarzeń losowych.

Żyjemy coraz szybciej, trapią nas tzw. choroby cywilizacyjne i przypadłości, o których jeszcze kilkanaście lat temu mało kto słyszał. Każdy z nas „zna kogoś, kto zna kogoś” kto z dnia na dzień intensywną pracę i aktywny tryb życia zamienił na szpitalne łóżko.

Nie mam zamiaru wmawiać Ci, że można się przed tym zabezpieczyć.

Jasne, że to niemożliwe. Chodzi mi o konsekwencje tych zdarzeń – dla Ciebie, dla rodziny. Chodzi mi o szanse na jakikolwiek komfort w ewentualnym procesie rekonwalescencji.

Piszę o tym, ponieważ widziałem zbyt wiele przykładów ludzi, którzy byli przekonani o swojej sile i żyli w przeświadczeniu „mnie to nie grozi”.

Emerytura czeka na większość z nas (statystyka). Nieprzyjemne zdarzenia losowe – na szczęście dotyczą tylko części ludzi, ale nikt nie może być do końca spokojny o swoje jutro.

Rachunek sumienia powinien więc objąć następujące kwestie:

Jakie są moje aktualne oszczędności?
Ile jestem w stanie odkładać w przyszłości?
Co się stanie jeśli jutro straciłbym możliwość pracy i trwale zachorował? 

2. Zaplanowanie wydatków

W drugim kroku oceń ile realnie kosztuje Cię codzienna egzystencja. Weź pod uwagę koszty związane z:

domem / mieszkaniem
transport
edukacja (własna / dzieci)
odzież
żywność i napoje
meble / wyposażenie mieszkania
zdrowie
telefon / internet
rekreacja / kultura / rozrywka / podróże

Zastanów się jak te koszta zmienią się dla Ciebie w perspektywie 5 i 15 lat, a jak będą wyglądać gdy będziesz już korzystał z przywilejów emeryta.

Taka analiza i obliczenia niekoniecznie będą łatwe. Warto skorzystać ze wsparcia osoby, która Cię pokieruje formułując konkretne pytania i zwracając uwagę na niuanse (w razie potrzeby jestem do dyspozycji – to ważny etap poszukiwania najlepszego rozwiązania, dla osoby chcącej zabezpieczyć się finansowo).

3. Znalezienie pokrycia

W tym momencie znasz już swoje oszczędności i wiesz ile kosztuje Cię codzienne życie.

Jak każdy człowiek płacący w tym kraju podatki liczysz również na wsparcie państwa, zwłaszcza w momencie przejścia na zasłużoną emeryturę.

Tylko na co konkretnie wszyscy liczymy?

Zasady dotyczące wysokości składek jak i sposobu obliczania emerytury były zmieniane w naszym kraju ogromną liczbę razy (vide ostatnio OFE).

Coś na co zwykło mówić się „umową społeczną” dziś jest już tylko wielokrotnie potarganą i nieudolnie sklejoną kartką papieru, którą można „mielić” zależnie od bieżących potrzeb politycznych.

Uzależnienie własnego bytu od ostatecznej postaci państwowej emerytury oceniam dziś jako ruch obarczony skrajnie wysokim ryzykiem. Na nieprzewidywalność kolejnych rządów nakłada się bowiem ogromny kryzys demograficzny, którego nie odwrócimy z dnia na dzień.

Już dziś wiadomo jak niekorzystny będzie stosunek osób pracujących do korzystających z przywilejów emerytalnych w perspektywie 20 lat.

Naprawdę w życiu nie warto być naiwnym, a poza tym to się też nie opłaca. 😉 

4. Podjęcie działania

Dla mnie recepta jest jedna – działanie. 

Po pierwsze oszczędzanie. Zacznij od najmniejszej możliwej dla siebie kwoty i stopniowo nabywaj konsekwencji i doskonal swoje codzienne podejście do finansów.

Droga do oszczędzania to:

zmniejszanie kosztów życia (z czego możesz zrezygnować, co stanowi zbędny wydatek?)
zwiększanie przychodów

Jednak oszczędzenie to dopiero początek drogi. Środki gromadzone biernie na koncie stracą swoją wartość.

Codzienne bezpieczeństwo (na wypadek choroby, zdarzeń losowych), a także spokojna emerytura nie są zależne od jakiejkolwiek ustawy czy tego bądź innego rządu w naszym kraju.

To sprawa, którą każdy z nas musi wziąć dziś we własne ręce i zadbać o los i swoich najbliższych). 

Bo najdroższy sklep emeryta to apteka

Choćbyśmy nie wiem jak mocno odganiali te myśli, emerytura ma też swoje ciemne strony.

To nieuchronne pogarszanie stanu zdrowia, konieczność specjalistyczny badań i konsultacji ze specjalistami.

To moment życia, w którym np. możliwość szybkiego wykonania rezonansu magnetycznego naprawdę robi ma znaczenie.

Państwowa służba zdrowia zapewne pozostanie darmowa. Ale czy będziesz mógł pozwolić sobie wtedy na kilkunastotysięczne oczekiwanie w kolejce?

Darmowe leki dla seniora to fajny slogan w kampanii wyborczej. Ale czy wierzysz, że ktokolwiek z nas uniknie sowitych wydatków na specyfiki kojące ból, poprawiające standard życia i pozwalające cieszyć się nim jeszcze dłużej?

Lepiej być mądrym dziś. To nie kosztuje wiele, owszem – wymaga planowania w długiej perspektywie, ale na koniec dnia przynosi prawdziwym komfort.

I spokojny sen.