Kredyty, czy napewno są dobrym wyjściem? - TRUST.ORG.PL

Kredyty, czy napewno są dobrym wyjściem?

Kredyty, czy napewno są dobrym wyjściem?

Kredyty, czyli jak nie wpaść w ciągłe zadłużenia.

Według badań co drugi Polak ma niespłacony kredyt. Ponad 80 proc. z nich wzięła go w banku, reszta przez prywatne firmy oferujące takie usługi. Brzmi to niepokojąco zważywszy na to, że sytuacja na rynku pracy jest niestabilna dla większości branży. Warto zadać sobie pytanie, co stoi za tak wysokim procentem zadłużenia oraz jak bezpiecznie brać takie pożyczki.

Co skłania ludzi do brania kredytów?

Najczęstszym powodem brania przez Polaków kredytów jest zakup nowych sprzętów RTV i AGD. Wiąże się to na pewno z tym, że posiadanie najnowszych modeli telewizorów, telefonów, czy też innych urządzeń jest wyznacznikiem statusu i czasami wstyd nie mieć nowej konsoli, czy też nowego telewizora, choć stary nadal działa. Kolejnym powodem może być chęć bycia na bieżąco z nowinkami technologicznymi, a co za tym idzie nieświadoma potrzeba kupowania nowych urządzeń, ponieważ producenci coraz rzadziej stawiają na możliwość aktualizacji starszych modeli.

Drugą najczęstszą przyczyną brania przez Polaków kredytów jest remont i wyposażenie mieszkań/ domów. Choć te wydatki można bardziej rozłożyć w czasie, wynoszą one aż 33 proc. wszystkich powodów dlaczego ludzie biorą pożyczki. Dom przez wielu ludzi jest brany za wizytówkę, coś co może świadczyć o tym jakimi jesteśmy ludźmi. Można uważać, że wśród powodów dla których ludzie zadłużają się na ten cel, jest chęć nieodstawania od znajomych, rodziny oraz zwiększenie swojego komfortu.

Co niepokojące, 13 proc. kredytobiorców bierze kredyt, aby spłacić wcześniej zaciągnięty. Przez takie zachowania można wpaść w niekończącą się spiralę zadłużeń oraz w najgorszym wypadku- stracenie wszystkiego i wylądowanie na bruku.

Dlaczego ludzie się zadłużają?

Duży procent zadłużenia wśród Polaków można zrzucić na tzn. modę na zadłużanie. Jest ona popularyzowana przez kredytobiorców oraz instytucji, które ich udzielają. Wiąże się to z tym,żeby wpajać z ludźmi, żeby poprawiali swój status poprzez kupowanie rzeczy, na które ich tak naprawdę nie stać, co prowadzi do zadłużania się, a w ekstremalnych przypadkach do bankructwa poprzez brak możliwości spłaty kredytu.

Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?

Najprostszym sposobem na nie wpadnięcie w spiralę zadłużenia jest nie branie kredytów, ale istnieją sytuacje kiedy kredyt jest jedynym rozwiązaniem. W takim przypadku, należy brać pod uwagę zdolności kredytowe, sytuację z zatrudnieniem. Ważne jest również aby mieć świadomość tego, że te czynniki mogą się się zmienić. Mając to na uwadze, można podjąć świadomą decyzję co do kredytu.

Dodaj komentarz