Kredyt hipoteczny - TRUST.ORG.PL

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny

Aktualnie rynek mieszkaniowy w Polsce przeżywa prawdziwy boom. Jest to spowodowane zarówno dużym popytem na mieszkania jak również historycznie niskimi stopami procentowymi. Oznacz to że koszty obsługi kredytu są obecnie małe co sprzyja ich zaciąganiu. Jakie warunki musimy spełniać by starać się o kredyt? co może wpływać na wysokość miesięcznej raty? postaramy się na te pytania odpowiedzieć w poniższym artykule.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyty hipoteczne są jednymi z najpopularniejszych pożyczek bankowych zaciąganych przez Polaków. Służą one do sfinansowania zakupu domu czy mieszkania. Głównymi kwestiami które powinny zainteresować przyszłego kredytobiorcę są zasady jakie obowiązują w przypadku kredytu.

Na początku by ubiegać się o kredyt klient musi posiadać tak zwaną zdolność kredytową. Jej głównym założeniem jest to że potencjalny kredytobiorca dysponuję stałymi dochodami, oraz że będą one kontynuowane przez określony wymiar czasu. Banki najbardziej cenią sobie umowę o pracę na czas nieokreślony. Dodatkowo coraz większa ilość wniosków osób pracujących na B2B czy umowach zleconych również może ubiegać się o kredyt.

Kluczową kwestią przy zaciąganiu kredytu hipotecznego jest wielkość wkładu własnego jakim dysponuje klient. Od jego wysokości będzie zależała wysokość miesięcznej raty, marża kredytowa oraz prowizja. Dla przykładu, klient dysponujący 20 tysiącami złotych zamierza zaciągnąć kredyt hipoteczny na sumę 200 tysięcy złotych. Oznacza to, że posiada on 10% wkładu własnego, a jego miesięczna rata kredytowa wyniesie ok. 1400 zł.

W przypadku posiadania np. 30 % wkładu własnego rata miesięczna będzie proporcjonalnie mniejsza i wyniesie mniej więcej 1100 zł. Aktualnie większość transakcji na rynku pierwotnym i wtórnym jest przeprowadzana przy pomocy kredytów hipotecznych. Nie oznacza to jednak że trzeba jak najszybciej biec do banku i starać się o pożyczkę. Powinniśmy pamiętać o szeregu niebezpieczeństw i sporego ryzyka z jakim wiąże się zaciągnięcie kredytu.

Niebezpieczeństwo kredytowe

Każdy konsument powinien być świadom niebezpieczeństw jakie wynikają z zaciągania wszelkiego rodzaju pożyczek. Oczywiście w naszych warunkach bardzo ciężko jest uzbierać 200 czy 300 tysięcy złotych, jednak decydując się na kredyt hipoteczny powinniśmy sobie zdawać sprawę z płynących z tego tytułu możliwych konsekwencji.

Po pierwsze odpowiedzmy sobie na pytanie czy będziemy w stanie w dłuższej perspektywie czasowej obsługiwać kredyt. Wysoka miesięczna rata może być nie lada wyzwaniem dla skromnego miesięcznego budżetu. Miejmy również na uwadze że kredyty hipoteczne są zaciągane z reguły na 30 lat. Przez ten okres czasu może się bardzo wiele wydarzyć. Dotyczy to zarówno sytuacji politycznej w państwie jak również naszej prywatnej. Nagła choroba, wypadek czy śmierć bliskiej osoby mogą wywrócić do góry nogami zarówno nasze życie jak i finanse.

Innym zagrożeniem jest podniesienie stóp procentowych, które aktualnie są na rekordowo niskim poziomie. Wyższe stopy procentowe oznaczają wyższe odsetki od kredytu, co tym samym oznacza zwiększenie miesięcznej raty.

Powinniśmy jednak do kwestii kredytów podejść racjonalnie i się ich nie bać. Możemy oczywiście ich uniknąć poprzez wieloletnie oszczędzanie, jednak i to może nie być gwarantem sukcesu. Kredyty hipoteczne stanowią bowiem naturalną formę zakupu nieruchomości już od dziesiątek lat, jak również mają istotny wpływ na tempo rozwoju gospodarki. Jednak zaciągając jakiekolwiek zobowiązanie powinniśmy być świadomi niebezpieczeństw z jakimi się to wiąże.

Dodaj komentarz