Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Ważna przy wyborze pożyczki - TRUST.ORG.PL

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Ważna przy wyborze pożyczki

Rozważając wzięcie pożyczki, każdy szuka takiej, której spłacanie będzie mało kłopotliwe, a do spłaty będzie niewiele więcej niż się pożyczyło. Analizując oferty pożyczek, bardzo łatwo jednak popełnić błąd i wziąć pożyczkę nie do końca korzystną. Taka sytuacja może być związana z niezrozumieniem zapisów umowy pożyczki czy też nieuważnym analizowaniu zasad, na których jest udzielana. Nie ma w tym nic dziwnego. Umowy pożyczek są bowiem pisane bardzo zawiłym, często prawniczym językiem. Jest jednak prosty sposób na przekonanie się czy dana pożyczka jest w miarę korzystna czy też nie. Wystarczy spojrzeć na jeden parametr – RRSO. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – bo takie jest rozwinięcie tego skrótu – wiele mówi o tym czy pożyczka jest tania czy też nie.

RRSO – warto spojrzeć na ten wskaźnik

Od dłuższego czasu zarówno banki jak i firmy pożyczkowe muszą podawać jaki jest wskaźnik RRSO danego produktu pożyczkowego. Zawsze jest on podawany w wartościach procentowych. Im mniejsza wartość wskaźnika RRSO tym lepiej. Oczywiście przy pożyczkach branych na krótki okres jest on mniej, miarodajny, bowiem obliczany jest w skali roku i oznacza o ile procent więcej należałoby oddać, jeśli pożyczka zaciągnięta byłaby na rok. Banki, zobowiązane do przestrzegania prawa bankowego, nie mogą przy pożyczkach naliczać nieskończenie dużych kosztów. Inna sytuacja jest w przypadku firm pozabankowych. Owszem i w tym przypadku pewne koszty pożyczki muszą mieścić się w określonych ramach, jednak firmy pożyczkowe znalazły sposób na obejście tego przepisu, naliczając przy pożyczkach szereg dodatkowych opłat, których wysokość jest zgodna z prawem, jednak zliczone razem znacznie zawyżają koszt pożyczki. Przykładem takich opłat jest ubezpieczenie pożyczki, opłata za rozpatrzenie wniosku, prowizja od udzielonej pożyczki czy też – nawet – opłata za obsługę domową. Wskaźnik RRSO pokazuje rzeczywisty koszt pożyczki, nie ma więc konieczności zliczania wszelkich opłat, choć należy tu nadmienić, że nie jest do niego dodawany koszt ubezpieczenia pożyczki.

Niskie RRSO – tania pożyczka

Podejmując decyzję o wzięciu pożyczki, warto koncentrować się tylko na tych produktach pożyczkowych, które mają niski wskaźnik RRSO. Oczywiście nie można też zapominać o jednym. Nawet pożyczka z niskim RRSO – szczególnie pozabankowa – może okazać się niekorzystna, szczególnie, gdy w jej umowie są niejasne zapisy czy też wtedy, gdy firma pożyczkowa – zgodnie z umową – może doliczyć dodatkowe i wysokie opłaty gdy – na przykład – pożyczkobiorca spóźni się ze spłatą choć jednej raty pożyczki. Nie bez znaczenia jest więc dokładna analiza wszelkich warunków pożyczki, a przede wszystkim przeczytanie i zrozumienie umowy pożyczki, pod którą się podpisujemy, akceptując w ten sposób jej warunki.