Kredyt hipoteczny czy pożyczka hipoteczna? - TRUST.ORG.PL

Kredyt hipoteczny czy pożyczka hipoteczna?

Kredyt hipoteczny czy pożyczka hipoteczna?

Zmiana miejsca zamieszkania to zawsze duży stres. Nieważne, kiedy to następuje.
Planujesz wreszcie się usamodzielnić, a może planujesz przestać wynajmować i iść na swoje? Brakuje ci jednak pieniędzy na nowe mieszkanie? Myślisz więc o kredycie? Bardzo dobry pomysł, warto się jednak dobrze przygotować. Należy zapoznać się ze wszystkimi możliwościami i wybrać taką, która dla nas będzie najlepsza. Kupno nowego mieszkania to bardzo droga sprawa, dlatego warto znaleźć opcję, która nas zadowoli i będzie odpowiednia na naszą kieszeń.
Czym jest kredyt hipoteczny i komu przysługuje?
Kredyt hipoteczny to pożyczka, której udziela nam bank. Jest to świadczenie, które zostaje wypłacone na konkretny cel. Pieniądze, które dostaniemy na poczet kredytu hipotecznego, możemy wydać tylko w trzech przypadkach; jeśli chcemy wyremontować posiadany dom, kupno nowego domu bądź mieszkania. Jeśli, bank przyzna nam kredyt hipoteczny, to zabezpieczeniem będzie właśnie nieruchomość, na którą wzięliśmy pożyczkę. Jeśli z jakichś przyczyn nie będziemy w stanie spłacać rat kredytu bank, będzie mógł przejąć naszą nieruchomość. Należy jednak pamiętać, że kredyt hipoteczny nie zostanie przyznany każdemu. Podczas rozpatrywania wniosku o kredyt hipoteczny bank sprawdza zdolność kredytową wnioskodawcy oraz czy ma odpowiednią sumę pieniędzy na wkład własny. Kredytu hipotecznego nie dostaną osoby w podeszłym wieku, ponieważ bank nie będzie miał gwarancji, że spłacą całe zadłużenie. Kredyt hipoteczny z reguły jest kredytowany na bardzo długi okres spłat, może to trwać nawet kilkadziesiąt lat. Raty są dość wysokie.
Czym jest pożyczka hipoteczna?
Pożyczka hipoteczna, nieco różni się od kredytu. Pożyczka hipoteczna mimo swojej nazwy, udzielana jest na dowolny cel. Jednakże tutaj tak samo, jak w kredycie hipotecznym zabezpieczeniem jest nieruchomość posiadana przez konsumenta. Kredytobiorca może pieniądze wydać na cokolwiek, jeśli jednak nie będzie spłacał rat pożyczki, to tak samo, jak w przypadku kredytu bank może przejąć nieruchomość, pod którą były wzięte pieniądze. Podczas rozpatrywania wniosku o pożyczkę hipoteczną sprawdzane są wszelkie informacje dotyczące mieszkania/domu, który będzie podstawą do wypłaty pieniędzy. Przede wszystkim, ważne jest, aby nieruchomość była własnością kredytobiorcy oraz nie była zadłużona. Podczas całego procesu sprawdzane są również księgi wieczyste, przez cała procedura znacznie się wydłuża.
Pożyczka udzielana jest na krótszy okres niż kredyt, a i oprocentowanie jest znacznie niższe.
Wybrać kredyt czy pożyczkę hipoteczną?
Niezależnie od tego, czy wybierzemy kredyt, czy pożyczkę, warto to wszystko dobrze przemyśleć. W obu przypadkach jest to znaczne zobowiązanie finansowe na wiele lat. Należy także sprawdzić, czy będzie nas stać na wypłacanie comiesięcznej raty. Jeśli już postanowimy złożyć wniosek, musimy zastanowić się jaka kwota będzie dla nas odpowiednia. Teraz należy zdecydować, co wybieramy. Jeśli rzeczywiście chcemy pożyczyć pieniądze właśnie na remont bądź kupno nieruchomości a wystarczyłaby nam pożyczka hipoteczna, to warto rozważyć tę opcję. Rata pożyczki z reguły jest mniejsza niż kredytu, a i okres spłaty jest krótszy, co pozwoli nam szybciej uwolnić się od długu. Jeśli jednak zaoferowana pożyczka jest dla nas za niska, to warto rozważyć jednak kredyt.
W przypadku, jeśli rozważamy wzięcie pożyczki hipotecznej na inny cel niż taki związany z nieruchomością, to warto dobrze zastanowić się, czy jest ona nam niezbędna. Jeśli przez przeciwności losu nie będziemy w stanie spłacać pożyczki, bank odbierze nam dom.

Dodaj komentarz