Kiedy warto sięgnąć po kredyt konsolidacyjny? - TRUST.ORG.PL

Kiedy warto sięgnąć po kredyt konsolidacyjny?

Posiadając kilka zobowiązań i płacąc różnej wysokości raty łatwo można zgubić się w swoim zadłużeniu. W takim przypadku warto sięgnąć po kredyt konsolidacyjny. Jest to połączenie posiadanych rat w jedną, która nie tylko może pomóc w odciążeniu budżetu domowego, ale również ułatwić kontrolę wszystkich spraw finansowych.

Co można skonsolidować?

Kredyt konsolidacyjny dotyczy ratalnych zobowiązań wszelkiego rodzaju. Wybierając odpowiedni bank, który oferuje dobre warunki można w jedno połączyć raty za telewizor, kredyt samochodowy i zadłużenie na karcie kredytowej. Do tego, jeśli posiadane są pojedyncze kredyty czy pożyczki gotówkowe, a nawet kredyt hipoteczny, warto je złączyć z resztą zobowiązań.

Kredytobiorca sam określa, które zobowiązania chce skonsolidować, a bank dobiera odpowiednią ofertę. Do tego rozwiązania trzeba jednak podejść z ostrożnością. Czasem zdarza się, że rata za wszystkie zobowiązania będzie niższa, ale jednocześnie cały koszt kredytu okaże się bardzo wysoki.

Mniejsza rata – wyższe koszty. Z czego to wynika?

Wyższe koszty kredytu konsolidacyjnego przy mniejszej racie wiążą się z wydłużeniem jego trwania. Kredytobiorca sam musi podjąć decyzję, czy woli odciążyć budżet mniejszą ratą, czy też woli spłacać zobowiązania krócej. Podjęcie decyzji o konsolidacji kredytu podyktowane powinno być głównie tymi warunkami.

Wydłużenie okresu kredytowania wiąże się z ryzykiem niemożliwości jego spłaty. Nieprzewidziane sytuacje mogą spowodować, że nawet niższa rata będzie niemożliwa do spłaty. Wyższe koszty oraz dłuższy okres kredytowania jest nieopłacalny, jeśli niektóre ze zobowiązań są już na finiszu spłat. Wówczas lepiej przemęczyć się kilka miesięcy, by potem odetchnąć finansowo.

Kiedy warto wziąć skonsolidować zobowiązania?

Kredyt konsolidacyjny jest dobrym rozwiązaniem w kilku przypadkach. Jedną z sytuacji jest nawarstwienie zadłużeń kredytowych, pożyczkowych i rachunkowych. Często jest tak, że zbyt wiele zobowiązań niepołączonych w jeden kredyt powoduje chaos w domowym budżecie, a tym samym wiele strat finansowych i ryzyko zalegania z którymś ze zobowiązań. Przeoczenie terminu spłaty niewielkiej raty za sprzęt RTV może spowodować olbrzymie problemy.

Wówczas, nawet przy założeniu, że koszt konsolidacji będzie wyższy, można rozważyć opcję skonsolidowania należności. Niższa rata pozwoli na zachowanie płynności finansowej. Przy wielokrotności zobowiązań, które mają jeszcze wiele lat do końca kredytowania warto rozejrzeć się za bankiem, który daje dobre warunki do spłat przy zachowaniu optymalnego okresu kredytowania.

Dodaj komentarz