Posiadanie kilku pożyczek niejednokrotnie obciąża domowy budżet a jednocześnie przestrzeganie terminów płatności bez wpadnięcia w chaos nie jest zadaniem prostym. W takim wypadku warto rozważyć skorzystanie z oferty kredytu konsolidacyjnego, który pozwoli na obniżenie miesięcznej wysokości zobowiązań a zamiast kilku rat dłużnik będzie zobowiązany do płacenia jednej.
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny jest kredytem gotówkowym, udzielanym przez instytucje finansowe na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Konsolidacja polega na połączeniu kilku zobowiązań dłużnika w jedno zobowiązanie które celem jest usystematyzowanie oraz obniżenie wysokości comiesięcznych zobowiązań kredytowych. Kredyt tego typu pozwala na obniżenie comiesięcznych rat oraz wydłużenie okresu kredytowania. Z uwagi na wydłużenie okresu kredytowania może okazać się, że całkowity koszt kredytu będzie wyższy niż dotychczas.
Konsolidacji mogą podlegać rozmaite kredyty i pożyczki gotówkowe, kredyty ratalne i samochodowe oraz pożyczki zaciągnięte w tzw. parabankach. Część banków wyraża zgodę także na konsolidację kredytów hipotecznych i mieszkaniowych oraz zobowiązań zaciągniętych na kartach kredytowych.
Jakie są zalety konsolidacji kilku kredytów?
Decyzja o konsolidacji kredytów powinna zostać podjęta po zasięgnięciu fachowej opinii specjalistów w dziedzinie finansów i bankowości. Warto dokonać analizy aktualnej sytuacji finansowej, jej perspektyw na przyszłość oraz własnych możliwości finansowych. Konsolidacja może okazać się doskonałym rozwiązaniem dla osób które utraciły jedno ze źródeł dochodu. Pozwala na większą kontrolę nad domowym budżetem, zaleca się ją w przypadku planowanych większych wydatków w niedalekim okresie czasu. Dzięki opłacaniu jednej raty, pozwala na łatwiejsze utrzymanie się planu płatności, nie ma konieczności pamiętania o opłacaniu kilku zobowiązań w ciągu jednego miesiąca.
Kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie w przypadku zmian warunków kredytowania które dotychczas były proponowane przez banki. Czasami kredyt konsolidacyjny daje atrakcyjniejsze stawki oprocentowania i mniejsze koszty kredytu niż dotychczasowe.
Konsolidacja posiadanego już kredytu konsolidacyjnego
Wiele osób przed dokonaniem konsolidacji kredytów zastanawia się, czy będzie możliwe zaciągnięcie kolejnych pożyczek a następnie dokonanie kolejnej ich konsolidacji. Jest to jak najbardziej możliwe, zwłaszcza jeśli obecny kredyt jest spłacany regularnie bez jakiejkolwiek zwłoki. W przypadku zaległości jego uzyskanie nie będzie takie proste, banki będą starały się zabezpieczyć swoje mienie a pożyczkobiorcy pozwoli to na uniknięcie wpadnięcia w spiralę długów. Wiele banków oferuje taką możliwość bez wychodzenia z domu, za pomocą wniosku składanego w formie elektronicznej przez internet.