Jak sprawdzić, czy figurujemy na liście KRD?

Jak sprawdzić, czy figurujemy na liście KRD?

krajowy rejestr długów

KRD to określenie, za którym kryje się Krajowy Rejestr Długów. Jest to biuro informacji gospodarczej, które gromadzi informacje na temat firm oraz konsumentów, a dokładniej ich sytuacji finansowej, długach, zaległościach ze spłatą. Do KRD można zgłosić dłużnika, którego kwota przeterminowanego zadłużenia przekracza 200 złotych. Każdy może sprawdzić, czy nie figuruje na liście KRD – można to zrobić nawet bez wychodzenia z domu.

Rejestracja na stronie KRD

Krajowy Rejestr Długów umożliwia sprawdzenie sytuacji finansowej nie tylko przedsiębiorcom, ale również każdej osobie prywatnej. W tym celu wystarczy wejść na stronę internetową krd.pl. i dokonać rejestracji. Klikamy w przycisk “załóż konto” i przechodzimy do formularza, w którym musimy podać nasze dane osobowe – niezbędny będzie dowód osobisty. Procedury rejestracji są stosowane właśnie w celu ochrony danych i po to, by nikt nie mógł się pod nas podszyć. Podczas rejestracji będziemy poproszeni o jej potwierdzanie poprzez powiadomienia wysyłane na adres e-mail i podany numer telefonu. Po zakończonej rejestracji możemy zalogować się do panelu klienta KRD za pomocą numeru PESEL oraz indywidualnego hasła, które ustaliliśmy podczas procesu rejestracji. W celu dokonania pełnej weryfikacji podanych danych, będziemy poproszeni o wykonanie przelewu weryfikacyjnego w wysokości 1 złotego lub przesłania skanu dowodu osobistego. Wówczas na pełną weryfikację konta będziemy czekali maksymalnie 24 godziny.

Jak sprawdzić, czy figurujemy na liście KRD?

Po pełnej weryfikacji konta, klikamy przycisk “Sprawdź mój PESEL”. W zaledwie kilka minut zostanie dla nas wygenerowany specjalny raport, zawierający aktualne dane z Krajowego Rejestru Długów. Każdy może bezpłatnie pobrać raport raz na 6 miesięcy, a dodatkowo użytkownik może bezpłatnie pozyskać informację, kto pobierał jego dane z KRD. Uzyskanie raportów częściej niż raz na pół roku jest oczywiście możliwe, jednak wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 6,90 złotych lub wykupienia w tym celu pakietu.

Dlaczego warto sprawdzać dane z KRD?

Krajowy Rejestr Długów to przydatna instytucja. Przydaje się każdemu w celu sprawdzenia swojej historii kredytowej. Jest to forma ochrony każdego konsumenta, który może sprawdzić, czy nie został na niego wzięty kredyt lub pożyczka. Jeśli zdecydujemy się na wykupienie płatnego pakietu na stronie krd.pl to za każdym razem, gdy ktoś będzie próbował wziąć kredyt na nasze dane, otrzymamy wiadomość SMS. Dodatkowo raport pozwala poznać dane, które figurują w bazie i do których mają dostęp wspólnicy czy kontrahenci.

Dodaj komentarz