Finanse osobiste - jak nimi zarządzać? - TRUST.ORG.PL

Finanse osobiste – jak nimi zarządzać?

Finanse osobiste – jak nimi zarządzać?

Zarządzanie gotówką to nie jest proste zadanie. W szkołach nie uczą nas o tym, jak zarządzać pieniędzmi, które w dorosłym życiu zarobimy. Pozornie wydaje się to być proste zadanie, jednak jak przychodzi co do czego – wiele osób polega. Co jest problemem? Trudno określić jednoznacznie, ponieważ ilu ludzi, tyle podejść. Są osoby, które podchodzą odpowiedzialnie, są takie, których “pieniądze się nie trzymają”. Niezależnie od tego – każdy może rozpocząć swoją przygodę z ogarnięciem finansów osobistych.

Od czego zacząć?

Jeśli jesteś na takim etapie życia, w którym chcesz ogarnąć swoje finanse osobiste, to na samym początku musisz zrobić dogłębną analizę. Musisz sprawdzić ile pieniędzy zarabiasz, ile wydajesz. Przejrzyj każdy wydatek, wpisz go w plik Exela i zobacz, na co najwięcej wydajesz. Czasem przytrafiają się sytuacje losowe, w których nie mamy wyjścia i musimy np. wziąć kredyt. Warto wówczas wybrać zaufaną stronę, jak np. https://pozyczkolog.pl/. Takie wydatki, jak kredyt również wpisz w Exela. Zobowiązania finansowe to nie tylko bieżące wydatki. To też Twoje zobowiązania długofalowe.

W momencie, gdy dogłębnie zbadasz swoje finanse, zastanów się jak możesz zwiększyć dochód. To nie jest trudne. W internecie znajdziesz pełno prac dorywczych. A co z pieniędzmi zarobionymi dorywczo? Warto je zainwestować. Takie prace dorywcze pozwolą Ci zwiększyć przychód. Jednak nie traktuj go jako taki, którym łatasz dziury w budżecie. Zacznij inwestować te pieniądze, by zaczęły one same na siebie zarabiać.

Finanse osobiste to świadomość

Cały problem z finansami osobistymi bierze się z tego, że więcej wydajemy niż zarabiamy. O ile w sytuacjach losowych warto wspomóc się gotówką np. od https://pozyczkolog.pl/, o tyle na konsumenckie zachcianki nie. Taki kredyt musisz spłacić. A nawet jeśli go bierzesz, bierz świadomie i w dobrej firmie, która jest sprawdzona. Warto też kontrolować swoje wydatki na bieżąco. W tym świetnie sprawdzają się aplikacje, albo Exel. Wystarczy prowadzić zestawienie, które uzupełniasz codziennie. To na pewno pomoże Ci zapanować nad finansami osobistymi.

Same finanse osobiste to też oszczędności. Warto je mieć. Nawet jeśli odkładasz co miesiąc drobną sumę, to w przeciągu roku robi się konkretna. Warto mieć oszczędności na czarną godzinę, ponieważ jeśli zaskoczy Cię jakaś sytuacja losowa, to poradzisz sobie bez problemu. Nie odkładaj na później – już teraz pomyśl o swoich finansach osobistych. Im szybciej zaczniesz, tym szybciej zobaczysz upragniony efekt.

Dodaj komentarz