Czym jest numer IBAN? - TRUST.ORG.PL

Czym jest numer IBAN?

Coraz częściej wykonujemy przelewy nie tylko między różnymi bankami, ale również między różnymi państwami. Dzieje się tak chociażby dlatego, że osób kupujących w zagranicznych sklepach internetowych przybywa. Aby takie przelewy były możliwe, kontro bankowe musi posiadać numer IBAN.

Numer IBAN – co to takiego?

IBAN to Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego. Pozwala on na dokonywanie przelewów między różnymi państwami. Na podstawie tego numeru zidentyfikować można nie tylko właściciela rachunku, ale również bank. NRB, czyli Numer Rachunku Bankowego ma każde konto, które dostępne jest w Polsce. Numer IBAN działa dokładnie na takich samych zasadach, jak wspomniany numer NRB. Co ważne, numer ten jest niezbędny nie tylko do zlecania przelewów, ale również ich przyjmowania. Numeru kont prowadzonych przez polskie banki spełniają standardy numeru IBAN. Oznacza to, że posiadacze polskich rachunków bankowych mogą bez przeszkód zlecać przelewy zagraniczne.

Jak zbudowany jest numer IBAN?

W każdym numerze rachunku bankowego zgodnego z systemem IBAN znajdziemy kod kraju, w którym prowadzony jest rachunek bankowy, sumę kontrolą rachunku, ID instytucji, która prowadzi konto, ID oddziału banku prowadzącego konto, cyfrę kontrolną. Aż szesnaście cyfr to numer rachunku bankowego. To, jak długi jest numer IBAN jest różne w różnych krajach. I tak w Polsce obejmuje on aż dwadzieścia osiem znaków. W Norwegii jest znacznie krótszy – to jedynie piętnaście znaków. Najdłuższy numer IBAN stosowany jest na Malce – składa się on aż z trzydziestu jeden znaków.

Gdzie znaleźć numer IBAN?

Ani polskie, ani zagraniczne banki nie prowadzą publicznego rejestru numeru kont. Oznacza to, że nie możemy sprawdzić w żadnym bankowym źródle numeru konta konkretnej osoby. Skąd więc wziąć numer IBAN? Numer rachunku bankowego musi nam przekazać sam odbiorca przelewu. Nie ma innej drogi, aby taki numer uzyskać. Banki bardzo dbają o prywatność swoich klientów i nie przekazują gromadzonych danych osobom postronnym.

Czy coś jeszcze jest nam potrzebne do przelewu zagranicznego?

Aby zlecić przelew zagraniczny, potrzebujemy numerów IBAN, BIC bądź IBAN, SWIFT. W przypadku polskich banków zdecydowanie częściej wykorzystuje się tą drugą opcję. Z kolei banki zagraniczne chętnie sięgają po kody BIC. Co jednak ważne, dla klientów banków nie ma to większego znaczenia.

Przelewy zagraniczne polscy klienci banków zlecają coraz częściej. Na szczęście polskie banki spełniają międzynarodowe standardy i wykonywanie takich przelewów nie stanowi żadnego problemu.

Dodaj komentarz