Praktycznie wszyscy przyszli kredytobiorcy rozpoczynając poszukiwania kredytu hipotecznego już na samym początku powinni podjąć decyzję czy poświęcać czas na zgłębianie ofert banków samodzielnie, czy zaufać pracownikom banków lub instytucji finansowych. Oczywiście każda z wymienionych opcji ma zarówno wady jak i zalety.
Warto zdawać sobie sprawę, że każdy profesjonalne doradztwo kredytowe ma inne wymagania, dlatego bardzo ważna w tym zawodzie jest umiejętność słuchania. Oczekiwania klientów odnośnie kredytu są bardzo różne w zależności od planów na przyszłość oraz charakteru danej osoby. Właśnie w trakcie pierwszego spotkania z klientem doradca powinien potrafić już wychwycić informację na czym najbardziej mu zależy.
Każdy klient chce, by kredyt był tani, jednak zdecydowana mniejszość bierze pod uwagę równie ważną minimalną możliwą wysokość raty. Niektórzy klienci wolą spłacać dłużej w niższych ratach, z kolei inni szybciej w znacznie wyższych. Profesjonalny doradca kredytowy powinien poprowadzić rozmowę zapoznawczą w umiejętny sposób z powodu nieświadomego ukrywania preferencji oraz oczekiwań przez klienta.
Bardzo dobrym sposobem jest zadawanie otwartych pytań i odkrywać klienta krok po kroku. Metoda ta pozwala dowiedzieć się na czym najbardziej zależy przyszłemu kredytobiorcy. Umiejętna analiza potrzeb pozwala również na dobranie oferty kredytowej, która będzie spełniała oczekiwania danego klienta.
Na bazie informacji uzyskanych w trakcie pierwszego spotkania, w profesjonalnym doradztwie kredytowym powinno się rozpocząć analizę dostępnych ofert kredytowych. Następnie należy wyznaczyć priorytety klienta, a także odrzucić opcję niespełniające tych podstawowych kryteriów, później doradca powinien przejść do analizy cenowej pozostałych ofert. Jeżeli wystąpi taka możliwość, właśnie w trakcie tego etapu powinno się przeprowadzić wstępne negocjacje z bankami. Próby polepszenia standardowych warunków, które są proponowane przez banki pozwalają zapewnić maksymalną atrakcyjność przedstawionych ofert klientowi.
Na bazie spływających odpowiedzi na negocjacje, profesjonalny doradca kredytowy powinien przygotować zestawienie ofert, które będą uwzględniały wszystkie istotne dla klienta elementy takie jak: oprocentowanie kredytu, opłaty przygotowawcze, spready walutowe, koszty okołokredytowe.
Należy również być świadomym, że nie jest możliwe przygotowanie w pełni obiektywnej, a także profesjonalnej oferty kredytowej w ciągu zaledwie godzinnego spotkania. Ze względu na dużą różnorodność kredytobiorców, a także ich wymagań, profesjonalny doradca kredytowy nie powinien odważyć się na zaprezentowanie „najlepszego” rozwiązania w trakcie pierwszego spotkania z klientem.
Specjaliści zdecydowanie odradzają korzystanie z usług „profesjonalnego doradcy kredytowego”, który już na pierwsze spotkanie z klientem przynosi gotowe rozwiązanie. Osoby takie w znacznej większości nie mają nic wspólnego z doradztwem kredytowym, a jedynie ze sprzedażą. Nie jest możliwe przygotowanie gotowego rozwiązania w sytuacji, gdy należy porównać ze sobą oferty kilkunastu banków, z którymi można również negocjować warunki cenowe.