Jaką pracę można podjąć w trakcie studiów?

Jaką pracę można podjąć w trakcie studiów?

Jaką pracę można podjąć w trakcie studiów?

Niezależnie od tego, czy motywacją jest chęć zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego, czy po prostu zaspokojenie finansowych potrzeb lub zastrzyk dodatkowej gotówki, podejmowanie działalności zarobkowej w czasie studiów nie jest niczym niezwykłym. Wręcz przeciwnie, z roku na rok rośnie liczba młodych kobiet, które pierwsze kroki na ścieżce kariery stawiają już podczas nauki na wyższych uczelniach. Celem jest oczywiście dodatkowe źródło zarobku, jednak korzyści płynące z podjęcia zatrudnienia bywają również inne.

Praca w trakcie studiów „dobrze wygląda w CV”, co w przyszłości może zaprocentować w czasie rekrutacji na wymarzone stanowisko. Pozwala również zdobyć doświadczenie, zwłaszcza jeżeli działalność związana jest z wykształceniem. Jednak nawet podejmując pracę w całkowicie odmiennej branży, liczyć można na rozwój kompetencji miękkich, takich jak łatwość adaptacji do środowiska i nawiązywania kontaktów, odporność na stres, podejmowanie decyzji pod presją, czy umiejętność pracy w zespole. Na co więc warto zwrócić uwagę, szukając możliwości dodatkowego zarobku w trakcie studiów?

Zarabianie przez Internet

W większości przypadków dzienny tryb studiów nie pozwala na podjęcie zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin. Jednak dobrą wiadomością jest fakt, że nie brak zajęć na pół etatu, które nie będą na tyle angażujące, by stanowić zagrożenie dla ciągłości nauki, jednak wciąż przyniosą wymierne korzyści finansowe. Nie do przecenienia jest również możliwość pracy przez Internet. W Sieci dominują zlecenia na podstawie umowy o dzieło, w związku z czym można mieć realny wpływ na to, ile się pracuje, a co za tym idzie, zarabia. Tego typu ogłoszenia mogą być szczególnie atrakcyjne dla dziewczyn studiujących informatykę, które zaznajomione są z podstawami kodowania lub projektowania grafiki komputerowej.

Nie brak również zleceń dotyczących korekty tekstów oraz tworzenia treści na zamówienie (czyli copywritingu). Niektóre firmy szukają również kogoś, kto pomógłby zarządzać profilami marki w mediach społecznościowych, lub osoby zajmującej się trendsettingiem, czyli badaniami panujących na rynku trendów. Coraz większą popularnością w ostatnim czasie cieszy się również praca jako wirtualna asystentka. Osoba taka zajmuje się wykonywaniem zadań zleconych przez klientów, jednak swoje obowiązki wykonuje zdalnie. Co więcej, zazwyczaj nie jest wymagane wykształcenie kierunkowe, co jest świetną wiadomością dla poszukujących pracy przez Internet studentek.

Udzielanie korepetycji

Udzielanie korepetycji to jedno z popularniejszych studenckich źródeł zarobku. Jest to jednak nie tylko doskonały sposób na dodatkowy zastrzyk gotówki, ale też sprawdzona metoda na utrwalenie posiadanych informacji. Dodatkowym ułatwieniem jest fakt, że tak zwane „korki” można dawać właściwie ze wszystkich przedmiotów – pozostaje więc wybrać dziedzinę, w której dana osoba czuje się najmocniej. Wiele osób szuka kogoś, kto ćwiczyłby z nimi język obcy, w cenie są jednak również dodatkowe zajęcia z chemii, matematyki, informatyki, czy fizyki.

Chętnych warto szukać zwłaszcza wśród osób mających w perspektywie przygotowywanie się do matury. Istnieją również organizacje zrzeszające korepetytorów oraz portale, na których można zamieścić swoje ogłoszenie. Stawki bywają bardzo konkurencyjne, zwłaszcza dla osób już posiadających dyplom z danej dziedziny. Warto też pamiętać, że zazwyczaj korepetycje grupowe są dla klienta tańsze, niż indywidualne, dużo jednak zależy od personalnych ustaleń.

Praca w sklepie

Podjęcie pracy w sklepie w niepełnym wymiarze godzin umożliwia wiele firm. Co więcej, niektóre szukają zwłaszcza osób na studiach, które mogłyby wziąć na siebie popołudniową bądź weekendową zmianę. Zakres obowiązków może różnić się z zależności od charakteru sklepu, jednak do najczęstszych zadań należy obsługa kasy, rozkładanie towaru, dbanie o czystość i aspekty wizualne sklepu oraz udzielanie klientom informacji na temat właściwości wybranych produktów.

Tego typu zajęcie stanowi doskonałe pierwsze doświadczenie zawodowe, podczas którego wykształcają się szczególnie kompetencje miękkie. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że przyjazne studentom nie są tylko tradycyjne sklepy odzieżowe, ze sprzętem elektronicznym, czy spożywcze.

Pracy przy obsłudze klientów szukać można również w mniejszych punktach, takich jak muzealne księgarnie czy kasy biletowe kin i teatrów. Ciekawym stanowiskiem jest również merchandiser, czyli osoba zajmująca się głównie ekspozycjami sklepowymi. Komponuje ona elementy składające się na wystawy, dba o rozmieszczenie poszczególnych części, ale także o spójną kolorystykę czy właściwe oświetlenie witryn.

Podjęcie zatrudnienia w branży gastronomicznej

Mimo że w niektórych środowiskach usłyszeć można różnego rodzaju legendy miejskie na temat pracy w gastronomii, tego typu zajęcie to świetny sposób na dorobienie sobie całkiem sporej sumy. Poza podstawową pensją, w grę wchodzą również napiwki, które w wysokiej klasy lokalach potrafią nawet przewyższyć dniówkę. Specyfika pracy w gastronomii sprawia też, że elastyczne godziny grafiku łatwo dopasować do innych zajęć w ciągu dnia, w związku z czym jest niezwykle przyjazna studentom.

Poszukując tego typu zatrudnienia, należy jednak pamiętać, że jest to nieraz zajęcie obciążające fizycznie. Niemniej, gastronomia to nie tylko świetna „szkoła życia”, ale i doskonałe miejsce, by zyskać pierwsze doświadczenie zawodowe. Będą one oczywiście różnic się w zależności od wykonywanych zadań, łączyć będzie je jednak rozwijanie zdolności interpersonalnych oraz umiejętności pracy zarówno z klientem, jak i w zespole.

Doradca klienta

Praca jako doradca klienta lub pracownik infolinii pozwala uzyskać cenne doświadczenie zawodowe, które wykorzystać można będzie w trakcie dalszego rozwoju kariery. Wiele placówek, takich jak banki, agencje ubezpieczeniowe czy firmy telekomunikacyjne uczy wielu przydatnych sztuczek marketingowych, których znajomość z całą pewnością zaprocentuje w przyszłości. Atrakcyjny wydaje się też system premiowy, według którego wynagrodzenie uzależnione jest od wyników sprzedażowych.

Z tego powodu zajęcie to chętnie wybierane jest przez wielu studentów, należy jednak mieć na uwadze, że w niektórych firmach wysokie wymagania przełożyć się mogą na nadmierną konkurencję wśród współpracowników. Nie jest to oczywiście regułą, niemniej warto pamiętać, że czasami praca w tego typu miejscach wymaga nie tylko cierpliwości, ale i żelaznych nerwów. Lepiej odnajdą się w niej również osoby przebojowe, pewne siebie i lubiące mówić, a także niebojące się odmowy i takie, które nie traktują jej personalnie.

Pomoc przy organizowaniu wydarzeń kulturalnych

Studenckie miasta mają to do siebie, że zazwyczaj posiadają również bogatą ofertę kulturalną. Często organizowane są wydarzenia takie jak koncerty, festiwale, czy imprezy plenerowe. Warto obserwować więc, czy poszukiwane są osoby mogące pomóc przy planowaniu tego typu atrakcji. Zajęcie to nie tylko stanowi ciekawe doświadczenie, ale i zazwyczaj nie koliduje z uczelnianym planem zajęć. Szukając dodatkowego źródła zarobku, należy mieć jednak na uwadze, czy prace nie są organizowane na zasadzie wolontariatu.

Bywa tak w przypadku części wydarzeń, inne jednak wynagradzane są z tytułu umowy o dzieło. Do zadań zwykle należy przede wszystkim obsługa gości (udzielanie informacji, wskazywanie drogi, obsługa cateringu czy asysta przy bramkach, na przykład podczas osobowej kontroli bezpieczeństwa), a także pomoc w promocji wydarzenia zarówno w przestrzeni fizycznej, jak i wirtualnej. W zakres wykonywanych obowiązków wchodzić może też rozwieszanie plakatów, przygotowania dotyczące wizualnej prezencji miejsca, w którym odbyć ma się wydarzenie, czy promowanie imprezy w mediach społecznościowych.

Drobne prace usługowe

Dysponując pewną ilością wolnego czasu, warto również zwrócić się w stronę drobnych, odpłatnych usług, które studenci wykonywać mogliby bez szkody dla swojego zaangażowania w edukację. Do takich należeć będą na przykład drobne naprawy lub prace remontowe, robienie zakupów dla osób starszych i o ograniczonej mobilności, czy naprawianie komputerów i sprzętu elektronicznego.

Wiele osób szuka też kogoś, kto przez kilka godzin w tygodniu pomógłby im w sprzątaniu mieszkania. Oczywiście zakres usług należy dopasować do swoich umiejętności, niemniej jest to dobry sposób pozwalający na otrzymanie wynagrodzenia. Zazwyczaj sumy nie należą do wygórowanych, jednak może to być świetny wybór dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pracą zarobkową.

Sprawowanie opieki nad dzieckiem

Zajęciem wymagającym nieco większego zaangażowania, lecz przynoszącym wymierne korzyści finansowe, jest opieka nad dzieckiem czy zwierzęciem. Dużą zaletą tego typu pracy jest fakt, że proponowane stawki zazwyczaj należą do przyzwoitych. Często pracodawcy idą też na ustępstwa względem ewentualnych modyfikacji w grafiku. Decydując się na podjęcie zatrudnienia, trzeba jednak pamiętać, że opieka nad cudzym potomstwem (lub pupilem) to również duża odpowiedzialność.

Warto zatem zatroszczyć się o dopełnienie odpowiednich formalności, takich jak spisanie umowy wyszczególniającej dokładny zakres obowiązków. Pozwoli to uniknąć w przyszłości nieprzyjemnych niespodzianek. W przypadku sprawowania pieczy nad czworonogiem należy także zweryfikować dane osobowe właścicieli. Nie należą bowiem do częstych, jednak zdarzają się przypadki nieodpowiedzialnych ludzi, próbujących po prostu pozbyć się zwierzaka, podrzucając go komuś innemu.

Płatne staże oraz praktyki

Popularną, a zarazem perspektywiczną i rozwojową możliwością są również płatne staże czy praktyki. Tego typu rozwiązania wdrażane są coraz częściej przez firmy z różnych sektorów, zwłaszcza w korporacjach. Tendencja wspierana jest również przez wyższe uczelnie, przy których powstają uczelniane biura karier, mające na celu promocję zdolnych studentów i ułatwienie im startu na rynku pracy.

Co więcej, wiele płatnych stażów zakończyć może się złożeniem przez pracodawcę oferty stałego zatrudnienia, co może być doskonałą możliwością dla osób rozważających karierę w branży. Dlatego warto zorientować się, czy uczelnia ma w swojej ofercie tego typu programy, wspierające młodych ludzi w znalezieniu wymarzonej pracy.

Dodaj komentarz