Co to jest kredyt hipoteczny? | Najważniejsze informacje

Co to jest kredyt hipoteczny?

Wśród kredytów oferowanych przez polskie banki można zauważyć dużą różnorodność. Często spotykane są między innymi kredyty gotówkowe, odnawialne czy konsolidacyjne, a także karty kredytowe. Niezmiennie ogromną popularnością cieszą się także kredyty hipoteczne.

Każdy zapewne niejednokrotnie o nich słyszał. Jednak, jeśli ktoś nie interesował się nigdy tego typu sprawami lub jest stosunkowo młody i dotychczas nie miał potrzeby ani możliwości zaciągać kredytów, może nie wiedzieć, czym taki kredyt dokładnie jest. Tak więc, do czego służy kredyt hipoteczny i jak działa?

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe (do nawet 35 lat), udzielane na wysokie kwoty. Jest to zobowiązanie celowe, przyznawane na zakup (z rynku pierwotnego lub wtórnego) lub budowę nieruchomości bądź jej remont. Jak sama nazwa wskazuje, jest ono zabezpieczone hipoteką. W praktyce oznacza to, że do momentu spłaty zobowiązania kredytodawca (bank) jest wpisany w księdze wieczystej nieruchomości i w razie problemów ze spłatą kredytu, będzie mógł przejąć nieruchomość i sprzedać ją, aby pokryć dług.

Takie zabezpieczenie pozwala obniżyć ryzyko związane z pożyczeniem tak dużych kwot, na tak długie okresy. Dzięki temu możliwe jest udzielanie kredytów hipotecznych ze stosunkowo niskim oprocentowaniem. Na oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się (w przypadku oprocentowania zmiennego) stopa procentowa WIBOR, niezależna od banku, a także marża, którą ustala kredytodawca.

Cechą charakterystyczną kredytu hipotecznego jest konieczność wniesienia określonego wkładu własnego. Aktualnie musi on wynosić co najmniej 20% wartości nieruchomości. Istnieje też opcja zaciągnięcia kredytu hipotecznego z wkładem własnym na poziomie 10%, ale wiąże się to z koniecznością zakupu ubezpieczenia niskiego wkładu.

Jak znaleźć dobry kredyt hipoteczny?

Mnogość ofert kredytów hipotecznych, wraz z faktem, że dla laika mogą się one wydawać niemal identyczne, sprawia, że trudno jest dobrać samodzielnie właściwy kredyt. Jeśli więc chcemy nie popełnić błędu i nie przepłacić, najlepszą opcją będzie zwrócenie się do profesjonalistów z Multikredyt.pl. W takim wypadku nie będzie trzeba marnować godzin na przeglądanie ofert poszczególnych banków i nie będzie ryzyka, że podejmie się złą decyzję.

Zamiast tego ekspert zaprezentuje kilka najlepszych propozycji, odpowie na wszelkie pytania z nimi związane i doradzi, która będzie najkorzystniejsza w danym przypadku. Pomoże także w dopełnieniu wszystkich formalności związanych z kredytem, tak, aby jego otrzymanie było jak najszybsze i jak najbardziej bezstresowe.