Karta kredytowa od podstaw - TRUST.ORG.PL

Karta kredytowa od podstaw

Karta kredytowa jest produktem bankowym, który może stać się naszym finansowym pomocnikiem. Dzięki karcie kredytowej możemy finansować różne większe wydatki. Karta może być również uzupełnieniem domowego budżetu, który zazwyczaj staje się pusty przed wypłatą. Ważne jest jednak rozsądne i odpowiedzialne korzystanie z tego instrumentu. Jak wybrać kartę kredytową? Banki zasypują nas dziesiątkami ofert kart kredytowych. Wybór może być bardzo trudny. W tym artykule sprawdzamy, czym kierować się podczas wyboru karty kredytowej. Podpowiadamy również, w jaki sposób jej używać, żeby nie narazić się na kłopoty finansowe.

Jaka jest konstrukcja karty kredytowej?

Każdy z nas posiada w portfelu kartę płatniczą. Dostajemy ją do założonego konta osobistego. Jest to karta debetowa. Jaka jest różnica pomiędzy kartą debetową a kartą kredytową? Używanie karty debetowej wiąże się z wydawaniem środków, które posiadamy na własnym koncie osobistym. Dzięki karcie kredytowej możemy używać środków, które udostępnia nam bank. Używanie karty kredytowej jest łatwe. W niczym nie różni się od korzystania z karty debetowej. W przypadku korzystania z karty kredytowej musimy mieć jednak świadomość konieczności zwrotu pieniędzy, które właśnie wydaliśmy.

Czym jest okres bezodsetkowy?

Zwrot wydanych pieniędzy nie musi na szczęście odbyć się szybko. Mamy w tym zakresie pełną swobodę. Bank jednak zachęca nas do szybkiego działania poprzez wprowadzenie okresu bezodsetkowego. Czym jest okres bezodsetkowy? Jest to czas, który mamy na spłatę zadłużenia bez konieczności uiszczania dodatkowych odsetek. W większości ofert kart kredytowych taki okres bezodsetkowy wynosi 50-60 dni. Co jednak w przypadku, kiedy nie damy rady spłacić zadłużenia w ciągu okresu bezodsetkowego? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozłożyć sobie spłatę na dłuższy okres.

Minimalna kwota do spłaty

Spłata zadłużenia na karcie kredytowej musi odbywać się w comiesięcznych ratach. Mamy możliwość uiszczania co miesiąc minimalnej kwoty do spłaty. Takie rozwiązanie pozwala maksymalnie wydłużyć okres spłaty. Jest jednak niekorzystne z punktu widzenia ponoszonych kosztów kredytu. Odsetki od zadłużenia naliczane są od kwoty, która pozostała do spłaty. Wolniejsze tempo spłaty zadłużenia sprawia, że koszty spłaty mogą drastycznie wzrosnąć. Warto jest więc zaplanować spłatę naszego zobowiązania tak, żeby odbyła się ona jak najszybciej.

Uwaga na dodatkowe koszty!

Oprocentowanie karty kredytowej nie jest jedynym kosztem, który musi ponieść jej użytkownik. Wydanie karty kredytowej wiąże się z dodatkową opłatą. Większość banków nalicza również opłatę za korzystanie z karty kredytowej. Dodatkowym kosztem może być również opłata za ubezpieczenie karty kredytowej. Są to koszty, których trudno uniknąć. Musimy liczyć się również z naliczeniem dużej prowizji od wypłaty z bankomatu oraz od wykonania przelewu z karty. Prowizja za przelew z karty wynosi około 4% wartości wykonywanego przelewu. Podobną wysokością prowizji obarczona jest wypłata z bankomatu. Warto więc unikać wykonywania takich transakcji. Warto również zapoznać się dokładnie z taryfą opłat i prowizji.

Podsumowanie

Karta kredytowa to produkt, którego używanie budzi obawy. Nie jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej sytuacji. Karta taka nie nadaje się kompletnie do wykorzystywania jej podczas korzystania z bankomatu. Wykonywanie przelewów z karty również nie jest rozsądnym rozwiązaniem. Karta kredytowa sprawdzi się jednak idealnie w celu finansowania drobnych wydatków, które jesteśmy w stanie szybko spłacić.