4 powody tego, że nie masz pieniędzy - TRUST.ORG.PL

4 powody tego, że nie masz pieniędzy

Wiele osób boryka się z ciągłymi niedoborami gotówki, pomimo tego, że cały czas uczciwie pracują. Powstaje wtedy refleksja, dlaczego tak się dzieje? Otóż okazuje się, że za brakiem pieniędzy stoi kilka zgubnych nawyków.

  1. nie zarabiasz wcale albo zarabiasz za mało

    Najczęstsza przyczyna braku gotówki to po prostu zbyt niskie zarobki. Jeśli od miesięcy nie zarabiasz wcale albo zarabiasz mniej niż 1000 zł miesięcznie to musisz pamiętać, że tutaj żadne oszczędzanie nie przyniesie realnego efektu, bo z pustego to i Salomon nie naleje. Trzeba więc jak najszybciej szukać sposobów na dorobienie. Możesz wyprzedać niepotrzebne przedmioty, oddać metale do punktu skupu złomu oraz szukać różnych prac dodatkowych. Wybór jest całkiem spory: korepetycje, inwentaryzacje, układanie towaru w markecie czy weekendowe dorabianie w barach szybkiej obsługi. Jeśli z powodów zdrowotnych nie możesz pracować ale jednocześnie nie kwalifikujesz się do renty poszukaj innych form wsparcia. Sprawdź czy nie należą ci się zasiłki albo postaraj się o orzeczenie o niepełnosprawności.

  2. tracisz energię prowadząc biznes bez przyszłości

    Jest wiele osób, które od dawna marzyły o własnym biznesie, w końcu go otwierają i okazuje się, że firma nie przynosi spodziewanych dochodów. Niestety pragnienie pracy na swoim bywa bardzo silne i przedsiębiorca miesiącami a nawet latami zaprzecza faktom, uparcie prowadząc przedsięwzięcie. W nietrafiony biznes można włożyć naprawdę duże pieniądze a on i tak się nie rozkręci. Tutaj potrzebny jest rozsądek i twarda kalkulacja.

  3. nie prowadzisz domowego budżetu

    Prowadzenie domowego budżetu to bardzo przydatny nawyk. Chodzi o to aby zestawiać ze sobą dochody oraz wydatki podzielone na mniejsze kategorie. Dzięki temu, po pewnym czasie zapisywania widzimy gdzie wyciekają nam pieniądze i gdzie jest miejsce na cięcie kosztów. Co prawda wymaga to odrobiny starań ale taka konsekwencja się opłaci.

  4. wydajesz więcej niż zarabiasz

    Jeśli wydatki jedynie okresowo przewyższają dochody to nie ma w tym nic złego, bo takie kumulacje czasem się zdarzają. Jeśli jednak tak jest u ciebie stale to znak, że trzeba wprowadzić zmiany. Od razu po wypłacie dobrze jest przelać sobie 10% zarobków na oszczędności. Najlepiej do tego celu wybrać osobne konto oszczędnościowe, tak by sobie utrudnić spontaniczne sięganie po te pieniądze. Samo prowadzenie budżetu domowego również będzie motywujące bo w trakcie miesiąca będzie widać czy przypadkiem nie wydaliśmy proporcjonalnie za dużo na daną kategorię wydatków.

Dodaj komentarz