Kredyt odnawialny - czy warto? | Blog o kredytach | forum-kredytowe.info.pl

Czy warto mieć kredyt odnawialny w rachunku bieżącym?

Kredyt odnawialny zwany potocznie limitem na rachunku należy do jednych z najmniej popularnych produktów kredytowych w Polsce. Wynika to z faktu, że przeciętny klient nie ma wystarczającej wiedzy na temat tego produktu i boi się z niego korzystać. To duży błąd, bo kredyty odnawialne mają wiele zalet.

Gdzie po kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny najłatwiej uzyskać można w swoim banku, choć i inne placówki chętnie go udzielą, pod warunkiem dostarczenia niezbędnych dokumentów. Zaciągnięcie go we własnym banku jest bardzo dobrym rozwiązaniem i skraca czas wypełniania formalności.

Jak działa kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny to produkt, która pozwala nam na tworzenie salda minusowego na własnym rachunku bieżącym. Banki zazwyczaj zgadzają się na otworzenie limitu w wielkości sześciokrotności średnich miesięcznych wpływów. Głównym i w zasadzie jedynym zabezpieczeniem takiego kredytu jest wynagrodzenie, które co miesiąc wpływa na rachunek. Istota kredytu odnawialnego polega na tym, że płacimy za niego tylko w tych dniach, gdy z niego korzystamy. Właśnie ten czynnik sprawia, że jest to tani kredyt. Można to łatwo wyjaśnić na przykładzie.

Dany klient ma przyznany limit 6000 tysięcy złotych. Piątego dnia miesiąca gdy nie ma w ogóle środków na rachunku wypłaca na zakupy 2000 zł. Dziesiątego dnia miesiąca na jego rachunek wpływa pensja w wysokości 4000 zł. W dalszej części miesiąca klient nie schodzi już na saldo minusowe. W tej sytuacji klient zapłaci odsetki tylko za 5 dni od kwoty 2000 zł bo wpłynięcie pensji spowodowało likwidację zadłużenia. Jak widać taki kredyt jest niezwykle wygodny, bo korzystamy z niego tylko wtedy gdy potrzebujemy. Każda wpłata pieniędzy w miesiącu zmniejsza zadłużenie. Ważną zaletą jest także fakt, że takie kredyty mają oprocentowanie z reguły dużo niższe niż pożyczki gotówkowe. W zależności od banku niekiedy trzeba zapłacić prowizję przy otwarciu limitu i po każdym roku użytkowania za przedłużenie. Wiele jednak banków stosuje promocje i nie pobiera pieniędzy za przedłużanie limitu gdyż bankowi zależy aby klient korzystał z tego produktu jak najdłużej.

Jakie są główne zalety kredytu odnawialnego?

Kredyt odnawialny to produkt bardzo wygodny bo w odróżnieniu od karty kredytowej mamy tu do czynienia z gotówką, którą można wydać wszędzie. Natomiast karta kredytowa częściowo ogranicza klienta bo ciągle jest dużo miejsc, gdzie nie można nią płacić. Kredyt odnawialny to produkt bardzo elastyczny i łatwy do pozyskania. Warto go mieć, jako swego rodzaju wyjście awaryjne. Jeśli nasza sytuacja finansowa będzie dobra, możemy całymi miesiącami nie ponosić kosztów. Z kolei gdy spotka nas zdarzenie losowe zawsze będziemy zabezpieczeni.

Dodaj komentarz