Kredyt konsumpcyjny – co to jest i na co można go przeznaczyć?

Kredyt konsumpcyjny – co to jest i na co można go przeznaczyć?

Na tę chwilę oferty banków są rozbudowane tak bardzo, że praktycznie nikt nie powinien mieć problemu z tym, aby znaleźć produkt finansowy dopasowany do swoich potrzeb. Prócz tradycyjnych kredytów gotówkowych możemy również skorzystać z konsolidacji, kredytu samochodowego czy też hipotecznego. Do najpopularniejszego zobowiązania należy jednak kredyt konsumpcyjny i to właśnie o nim dziś opowiemy. Co to jest kredyt konsumpcyjny https://habzafinanse.com.pl/kredyt-konsumpcyjny/ i na co można przeznaczyć środki finansowe pozyskane w taki sposób? Podpowiadamy.

Czym jest kredyt konsumpcyjny?

Przede wszystkim jest to kredyt bankowy, co oznacza, że nie znajdziemy go w prywatnej firmie pożyczkowej. Najczęściej zabezpieczeniem takiego kredytu są dochody kredytobiorcy. Może zdarzyć się też tak, że zabezpieczeniem będzie poręczenie osób trzecich, jednak rzadko się to zdarza. Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile może wynosić taki kredyt. Jego wysokość zależy od zdolności kredytowej kredytobiorcy oraz rodzaju kredytu. Warto wiedzieć, że cechy kredytu konsumpcyjnego mogą być zróżnicowane w zależności od jego rodzaju.

Kredyt konsumpcyjny można podzielić na kredyty gotówkowe i bezgotówkowe. Do podstawowych rodzai można zaliczyć kredyt gotówkowy, kredyt w rachunku bieżącym oraz kredyt ratalny. Kredyt gotówkowy to tradycyjne zobowiązanie, które każdy powinien doskonale znać. Środkami pozyskanymi w taki sposób można opłacić dowolny cel. Kredyt w rachunku bieżącym może wystąpić w postaci karty kredytowej. Kredyt ratalny to zobowiązanie, które można spłacać w ratach – najczęściej za sprzęty AGD i RTV.

Na co można przeznaczyć kredyt konsumpcyjny?

Zaletą kredytu konsumpcyjnego jest to, że można zaciągnąć go na dowolny cel. Z racji tego, że występuje on pod kilkoma postaciami, można go dopasować do swoich aktualnych potrzeb. Dla banku nie ma większego znaczenia czy za kredyt konsumpcyjny kupisz samochód, wyremontujesz mieszkanie czy pojedziesz na wczasy. W umowie kredytu nie jest określany cel, na który mają zostać przeznaczone pieniądze. Bank nie ma więc prawa monitorować tego, w jaki sposób dysponujesz pieniędzmi.

Warto jednak wiedzieć, że kredyt konsumpcyjny przeznaczony jest tylko dla osób fizycznych. Nie mogą z niego skorzystać przedsiębiorcy. Takim kredytem można zaspokoić tylko własne potrzeby, a nie potrzeby przedsiębiorstwa. Banki nie udzielają tego typu zobowiązania osobom, które prowadza działalność gospodarczą i potrzebują środków na rzeczy związane ze swoją firmą.

Dodaj komentarz