W przypadku problemów finansowych często korzystamy z usług pozabankowych instytucji finansowych. Powodów jest kilka, przede wszystkim uzyskanie pożyczki w banku jest znacznie trudniejsze. Banki sprawdzają swoich klientów w Biurze Informacji Kredytowej, więc jeśli nasza historia kredytowa nie przedstawia się zbyt korzystnie, jesteśmy skazani na odmowę.
Firmy z sektora pozabankowego podchodzą do tych kwestii mniej restrykcyjnie, dzięki czemu osoby niekwalifikujące się do uzyskania wsparcia finansowego w bankach mogą pożyczkę uzyskać. Co więcej, można uzyskać kilka chwilówek, które umożliwią realizację celów, które nie mogą czekać.
Czy warto skorzystać z konsolidacji chwilówek?
Należy zacząć od wyjaśnienia, czym jest konsolidacja chwilówek i na czym polega. Jest to produkt finansowy, który umożliwia połączanie kilku różnych zadłużeń finansowych w jedną pożyczkę. W praktyce oznacza to, że kilka chwilówek, czyli pozabankowych produktów finansowych o krótkim terminie spłaty, zostaje zamienione na jedną pożyczkę o wydłużonym terminie spłaty, dzięki czemu klient płaci jedną mniejszą ratę.
W przypadku gdy spłacanie kilku rat przekracza nasze możliwości finansowe, konsolidacja wydaje się dobrym rozwiązaniem. Łączna kwota zadłużenia zostaje rozłożona na mniejsze raty. W dodatku uzyskanie wsparcia w takiej sytuacji od banku jest bardzo trudne, najczęściej niemożliwe.
Sektor pozabankowy umożliwiając konsolidację pożyczek, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych wszystkich klientów, którzy nie są w stanie terminowo spłacać wszystkich swoich zobowiązań finansowych.
Kto może ubiegać się o konsolidację pożyczek?
Sektor pozabankowy, choć mniej wymagający niż banki, pewne kryteria jednak stawia. Przede wszystkim trzeba mieć ukończone 18 lat i posiadać stałe zameldowanie na terenie kraju. To jednak nie wszystko.
Należy dysponować stałymi dochodami, choć mogą pochodzić z umów o dzieło lub zlecenie. Dodatkowo instytucje pozabankowe są zobowiązane do sprawdzania danych klienta w bazach informacji gospodarczej.
Jednak nie musi się to wiązać z odmową, ponieważ ocena kredytowa jest realizowana na podstawie wytycznych i modeli stworzonych przez daną instytucję finansową. Zatem odmowa w banku nie musi oznaczać odmowy w pozabankowej firmie pożyczkowej.
W przypadku jednoczesnego spłacania kilku pożyczek konsolidacja chwilówek jest rozwiązaniem, które redukuje kilka zobowiązań o różnych terminach spłaty i różnych wysokościach rat do jednego wierzyciela. Wiążę się to również z wydłużeniem okresu spłaty.
Rata ustalana jest tak, by klient był w stanie terminowo ją spłacać, a warunki umowy są przejrzyste. Gdy ciąży nam kilka pożyczek, warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie, może się ono okazać wyjściem z trudnej sytuacji, która wcześniej wyjścia zdawała się nie mieć.