Jak zaoszczędzić na kredycie hipotecznym? | Najlepszy sposób

Jak zaoszczędzić na kredycie hipotecznym?

Kredyty hipoteczne mają z reguły znacznie niższe RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania) niż chociażby kredyty gotówkowe, ale jednocześnie odsetki od nich można liczyć w dziesiątkach, a niekiedy nawet setkach tysięcy złotych. Wynika to nie z tego, że są drogie, a z ich wysokiej kwoty oraz długiego okresu spłaty. Z uwagi na te czynniki, jest bardzo ważne, aby dobrze dobrać kredyt i zwracać uwagę na nawet niewielkie różnice w parametrach poszczególnych ofert, ponieważ różnica między ostatecznym kosztem zobowiązania w różnych bankach może być imponująca.

Łatwo jest jednak powiedzieć, aby wybrać idealny kredyt, a trudniej faktycznie to zrobić. Szczególnie biorąc pod uwagę, że kredyt hipoteczny ma w swojej ofercie większość polskich banków, więc jest bardzo wiele propozycji, które trzeba dokładnie ze sobą porównać. W takim razie, jak zaoszczędzić na kredycie hipotecznym? Do kogo zwrócić się po pomoc w tej kwestii?

Od czego zależy, czy kredyt hipoteczny jest korzystny?

Na atrakcyjność kredytu hipotecznego wpływają przede wszystkim dwie kwestie: oprocentowanie oraz prowizja za udzielnie zobowiązania. Oprocentowanie składa się z dwóch części, a mianowicie ze zmiennej stopy procentowej WIBOR, niezależnej od banku, a także z marży, która ma charakter stały i ustalana jest przez kredytodawcę. Warto zwracać uwagę na marżę, ponieważ obniżenie jej przez bank nawet o niepozorne 0,1% lub kilka części setnych procenta może mieć znaczący wpływ na ostateczny koszt kredytu.

Poza prowizją i oprocentowaniem trzeba także pamiętać o takich kwestiach, jak opłata za ustanowienie hipoteki i za profesjonalną wycenę nieruchomości, a także ubezpieczenie. Kluczowy jest także wkład własny. Nie może on wynosić mniej niż 20% wartości nieruchomości (lub 10%, pod warunkiem, że zakupione zostanie ubezpieczenie niskiego wkładu, które podnosi koszt zobowiązania) z uwagi na rekomendację Komisji Nadzoru Finansowego.

Warto skorzystać z pomocy doradcy, aby zaoszczędzić

Najprostszym sposobem na szybkie i sprawne znalezienie najlepszej dostępnej oferty kredytu hipotecznego jest zwrócenie się w tej sprawie do eksperta kredytowego. Porówna on propozycje wielu banków i na podstawie kryteriów ustalonych podczas rozmowy z klientem wybierze tę najlepszą.

Dzięki niemu zaciągnięty kredyt hipoteczny Poznań będzie charakteryzował się niskim oprocentowaniem i prowizją, a dodatkowo będzie można liczyć także na wsparcie już po podjęciu decyzji odnośnie do oferty kredytu, między innymi w zakresie przygotowywania i składania wniosku kredytowego.

Ekspert Finansowy Poznań

Plac Andersa 5
Poznań, 60-101
woj. wielkopolskie

Dodaj komentarz