Zużycie wody pod prysznicem – sposoby na oszczędzanie

Zużycie wody pod prysznicem – sposoby na oszczędzanie

Zużycie wody pod prysznicem – sposoby na oszczędzanie

Ponieważ wielu z nas nadal spędza większość czasu w domu z powodu ograniczeń związanych z COVID-19, obecne zapotrzebowanie na wodę w Polsce znacząco wzrasta. Najnowsze badania szacują, że każdego dnia w Polsce zużywa się ponad miliard litrów wody pod prysznicem, co odpowiada prawie 400 basenom olimpijskim.

Przed wprowadzeniem COVID-19, zużycie wody w kraju rosło w alarmującym tempie. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy, kiedy większość z nas przebywała w swoich domach, spowodowało to dodatkową, znaczącą presję na obecny niedobór wody. Dlatego też naszym wspólnym obowiązkiem jest proaktywna zmiana naszych nawyków, aby pomóc zminimalizować ilość wody zużywanej każdego dnia w domu. Z badań wynika, że kąpiele i prysznice odpowiadają za największe zużycie wody w domu, wynoszące około 34%, dlatego tak ważne jest, by największe zmiany w naszym podejściu zacząć od łazienki.

Zaczynając od prysznica

Biorąc pod uwagę, że przeciętna głowica prysznicowa zużywa 12 litrów na minutę, a typowy prysznic trwa około 10 minut, oznacza to, że za każdym razem, gdy ktoś z domowników bierze prysznic, zużywa aż 120 litrów wody. Dla czteroosobowej rodziny to prawie 500 litrów wody! Jak więc możemy zmniejszyć ilość wody zużywanej podczas brania prysznica, bez uszczerbku dla ogólnych doznań? Wybierając prysznic o niskim natężeniu przepływu, możesz aktywnie zminimalizować ilość zużywanej wody.

Trochę historii…

Z historycznego punktu widzenia, niektóre wodooszczędne głowice prysznicowe, szczególnie te na poziomie podstawowym, które są powszechnie wykonane z białego plastiku, zyskały negatywną reputację wśród konsumentów ze względu na słabą wydajność i wymuszanie kompromisów w zakresie ogólnej estetyki łazienki. Chociaż wiele z tych produktów mogło znacząco zmniejszyć przepływ wody zużywanej na minutę, ich ogólna funkcjonalność była tak ograniczona, że użytkownicy musieli brać prysznic nawet dwa razy dłużej, co skutkowało takim samym zużyciem wody jak w przypadku zwykłej głowicy prysznicowej.

W rezultacie, jak wynika z badań, doprowadziło to do tego, że część właścicieli domów sceptycznie podchodziła do produktów wodooszczędnych i ostatecznie wymieniała główkę prysznicową na oryginalny lub mniej wydajny model, aby uzyskać lepszą wydajność i atrakcyjność wizualną. Jednakże, najnowsze osiągnięcia w technologii prysznicowej dostarczają nową generację wysokiej jakości, atrakcyjnych wizualnie chromowanych pryszniców, które zapewniają najniższe dostępne natężenie przepływu, bez kompromisu dla funkcjonalności czy estetyki.

Nowoczesne wodo oszczędne systemy prysznicowe

Obejmuje to systemy takie jak unikalna, współczesna gama chromowanych słuchawek, rozet prysznicowych i głowic prysznicowych, które oferują przepływ na poziomie zaledwie 5,7 litra na minutę. To o połowę mniej niż w przypadku przeciętnej głowicy prysznicowej, co pomaga zredukować 120 litrów wody zużywanej podczas jednego prysznica do zaledwie 60 litrów, bez wpływu na ogólną jakość.

Jest to możliwe dzięki unikalnej technologii podwójnego strumienia, która tworzy optymalną wielkość i ciśnienie kropli wody, dostarczając ponad 300 000 kropli na sekundę. Rezultatem jest wciągająca kąpiel całego ciała, która za każdym razem zapewnia użytkownikom najwyższe standardy wydajności, przy jednoczesnym mniejszym zużyciu wody.

Koncentracja na węglu

Wybór głowic prysznicowych o niskim natężeniu przepływu aktywnie przyczynia się do zmniejszenia o połowę zużycia wody podczas kąpieli, a także do znacznego obniżenia rachunków za energię, ponieważ całkowite zużycie energii potrzebnej do podgrzania wody jest również o połowę mniejsze podczas każdego prysznica.

Ponad jedna czwarta rachunku za ogrzewanie każdego gospodarstwa domowego przypada na podgrzewanie wody do kąpieli, prysznica i kranów. Gdyby każdy dom w Polsce poświęcił jedną minutę na codzienny prysznic, zaoszczędziłby niebagatelną sumę 90 miliardów złotych rocznie na wspólnym rachunku za energię.

Ogrzewanie wody w naszych domach stanowi około 4% całkowitej emisji dwutlenku węgla w Polsce. Wybierając głowicę prysznicową o niskim przepływie, możesz nie tylko aktywnie obniżyć swoje rachunki za energię, ale także pomóc zmniejszyć presję na zaopatrzenie Wielkiej Brytanii w wodę, jednocześnie łagodząc wpływ zmian klimatycznych, a wszystko to bez uszczerbku dla wydajności.

Technologia pozwala oszczędzać wodę

Unikalna technologia  tworzy również zoptymalizowany przepływ wody wynoszący 9 litrów na minutę, zapewniając jednocześnie najbardziej zaawansowane, orzeźwiające doznania pod prysznicem. Osiąga się to dzięki niewidocznym dyszom, które generują indywidualne strumienie wody zderzające się z precyzyjnie ustawionymi pod kątem powierzchniami ukrytymi w konturach unikalnej głowicy prysznicowej Aio w kształcie aureoli.

Oszczędzanie wody to nie tylko działanie przyjazne dla środowiska, ale także oszczędność pieniędzy, zwłaszcza jeśli w domu znajduje się wodomierz. Chociaż Ziemia jest często nazywana niebieską planetą, z całej wody na naszej planecie, jest mniej niż 1% dostępnej słodkiej wody dla nas do użytku. W rezultacie, zapotrzebowanie na słodką wodę jest zawsze wysokie. Nawet jeśli w Twoim domu nie ma licznika wody, warto ją oszczędzać, ponieważ woda do kranów z ciepłą wodą, pryszniców i wanien stanowi około 20% rachunku za energię w przeciętnym domu ogrzewanym gazem. Z tych faktów jasno wynika, że woda jest cennym zasobem, który należy oszczędzać.

Przyjrzyjmy się więc kilku wskazówkom, jak oszczędzać wodę w łazience.

  1. Oszczędzaj wodę podczas kąpieli – napełniaj wannę do połowy, aby uniknąć rozlania wody

Wypełnij wannę tylko do połowy, kiedy bierzesz kąpiel. W ten sposób możesz zminimalizować rozlewanie wody. Inną ważną techniką oszczędzania wody jest to, że zawsze najpierw należy zatkać odpływ. Nie czekaj, aż woda będzie gorąca. Reguluj temperaturę wody w miarę napełniania się wanny.

Ta niewielka zmiana pozwoli na dłuższą metę zaoszczędzić mnóstwo wody. W zimie, szczególnie rano, nagrzewanie się wody trwa zbyt długo. Warto pomyśleć o przechowywaniu zimnej wody, która początkowo spływa do wiadra. Można ją później wykorzystać w przydomowym ogródku lub do podlewania roślin w pomieszczeniach.

  1. Zainstaluj wodooszczędne głowice prysznicowe

Szacuje się, że Polska “spłukuje” ponad 1 000 000 000 litrów wody każdego dnia. Jest więc sporo miejsca na oszczędzanie wody pod prysznicem. Wodooszczędna głowica prysznicowa ogranicza ilość wody, która może przez nią przepływać. Nowsze modele zwykle zmniejszają ilość zużywanej wody o prawie 50%, ale nadal zapewniają przyjemne doznania pod prysznicem.

Instalacja tej głowicy jest dość łatwa. Wystarczy tylko odkręcić dotychczasową głowicę i zastąpić ją nową. Ważne jest, aby pamiętać, że wodooszczędna głowica prysznicowa nie jest odpowiednia, jeśli ciśnienie wody jest niskie lub jeśli masz prysznic elektryczny.

  1. Zainstaluj prysznic parowy

Wyobraź sobie, że wracasz do domu śmiertelnie zmęczony. Czy wejście w ciepłą mgiełkę kojącej pary nie dodałoby ci energii i nie ożywiło? Oczywiście, że tak. Kolejną ważną zaletą jest to, że prysznic parowy jest najbardziej wodooszczędną opcją kąpieli. Wyprzedza on o kilka lig zarówno staromodny prysznic, jak i zwykłą wannę.

Jednak tym, co sprawia, że prysznic parowy jest zdecydowanym zwycięzcą, jest fakt, że zużywa on zaledwie 7,5 litra wody na przedłużony, 30-minutowy prysznic. Powodem tak ograniczonego zużycia jest fakt, że woda jest gotowana do postaci pary. (Dobra wiadomość jest taka, że ryzyko poparzenia jest minimalne.) Weź tylko pod uwagę ilość zaoszczędzonej wody. Nawet najbardziej wodooszczędna głowica prysznicowa zużyje 270 litrów podczas 30-minutowego prysznica.

  1. Zainstaluj toaletę bez rantów

Wraz z naciskiem na zielone opcje i oszczędzanie wody wszędzie, projekty toalet przeszły drastyczną zmianę. Minimalistyczny projekt bez obrzeża nadaje toalecie opływowy wygląd.

Główne zalety toalety bezobręczowej w porównaniu z tradycyjną toaletą to nie tylko mniejsze zużycie wody na jedno spłukanie, ale także bardziej efektywne czyszczenie. Większość toalet bezobręczowych to toalety o wysokiej wydajności (HET) lub ultra-niskim spłukiwaniu (ULF).

Obie te konstrukcje minimalizują zużycie wody, promując zrównoważony styl życia. Kolejną zaletą jest to, że toalety bezrantowe są dostępne w szerokiej gamie stylów i wykończeń. Łatwo więc znaleźć idealny model, który będzie pasował do Twojej łazienki.

  1. Skróć czas kąpieli pod prysznicem

Czas trwania przeciętnego prysznica to około 10 minut. A przeciętna głowica prysznicowa zużywa około 12 litrów wody na minutę. Najwyraźniej nawet skrócenie czasu trwania prysznica o jedną minutę pozwala zaoszczędzić 10% wody.

Choć może się to wydawać nieistotne, ilość wody, którą zaoszczędzisz w ciągu miesiąca lub roku, jest pokaźna. Praktycznym sposobem na skrócenie czasu kąpieli pod prysznicem jest ustawienie stopera w smartfonie. Innym ważnym sposobem na oszczędzanie wody jest wyłączenie prysznica podczas namydlania się.

  1. Sprawdź, czy nie ma ciągłych przecieków

Przeciekający kran może zakłócić Twój sen, jeśli nie podejmiesz szybkich środków zaradczych. Może również powodować niepotrzebne marnotrawstwo wody. Ale czasami przecieki nie są tak oczywiste. Nie ma kapania, kapania, kapania, które przeszkadza Ci w nocy.

Nie ma też nigdzie śladu wody. Jedynym sposobem na wykrycie (lub nawet podejrzenie) podziemnego wycieku wody w Twoim domu jest regularne kontrolowanie zużycia wody. Jeśli nastąpi skokowy wzrost zużycia wody, którego nie da się wytłumaczyć (np. częstsze podlewanie ogrodu w okresie letnim lub przyjęcie gości), może to być wyraźna oznaka przecieku. Spadek ciśnienia wody to kolejna oznaka nieszczelności. Często zauważysz ten spadek, gdy bierzesz prysznic lub napełniasz wannę.

  1. Powieś ręczniki kąpielowe do wyschnięcia, aby uniknąć nadmiernego zużycia wody podczas prania

Nie musisz myć ręcznika kąpielowego po każdym użyciu. Bezpiecznie jest umyć go raz na trzy normalne użycia. Ale ponieważ ręcznik kąpielowy może być siedliskiem wielu zarazków, musisz powiesić go na zewnątrz, aby wyschnął. Ponadto, ręcznik kąpielowy ma tendencję do wchłaniania wody i pozostaje wilgotny przez długi czas. To jest powód, dla którego nie należy go wieszać w łazience.

  1. Oszczędzaj wodę podczas golenia

Niektórzy ludzie lubią mieć otwarty kran, gdy się golą lub myją zęby. Choć jest to wygodna praktyka, każdego dnia marnujesz kilka litrów wody. Najlepiej jest zakręcić kran podczas golenia.

Skutecznym sposobem na oszczędzanie wody podczas golenia jest napełnienie umywalki wodą i opłukanie w niej maszynki do golenia. Oszczędnym rozwiązaniem jest elektryczna maszynka do golenia. Pozwala ona zaoszczędzić dużą ilość wody, ponieważ nie musisz używać kremu lub żelu do golenia.

  1. Zakręcaj kran, kiedy go nie używasz

To zdecydowanie najskuteczniejsza wskazówka, jak oszczędzać wodę w łazience. Zakręcaj kran, kiedy myjesz zęby, golisz się, płuczesz gardło, myjesz lub szorujesz twarz. Wyrób w sobie nawyk włączania kranu tylko wtedy, gdy potrzebujesz wody. Inną rzeczą, którą możesz zrobić, aby oszczędzać wodę, jest utrzymywanie minimalnej siły wody za każdym razem, gdy otwierasz kran.

  1. Używaj chusteczek nawilżanych zamiast wody do czyszczenia powierzchni w łazience

Wilgotne chusteczki doskonale nadają się do czyszczenia powierzchni w łazience. Pozbywają się brudu i zanieczyszczeń lepiej niż tradycyjne chusteczki czy papierowe ręczniki. Zaletą stosowania chusteczek nawilżanych jest to, że można nimi czyścić najbrudniejsze powierzchnie w łazience bez użycia ostrych, nienaturalnych środków chemicznych.

W obliczu trwającej pandemii mokre chusteczki są świetną opcją sprzątania, ponieważ pomagają w utrzymaniu łazienki wolnej od bakterii i wirusów. Mokre chusteczki są także przyjazne dla środowiska, ponieważ można je spłukiwać i ulegają biodegradacji.

Dodaj komentarz