Od czego zależy Twoja zdolność kredytowa? | Weryfikacja zdolności

Od czego zależy Twoja zdolność kredytowa?

Każdy, kto zastanawia się nad zaciągnięciem kredytu, musi liczyć się z tym, że bank będzie badał jego zdolność kredytową. Wbrew pozorom nie zawsze instytucja finansowa będzie skłonna do przyznania takiej pożyczki, warto więc dowiedzieć się, od czego będzie zależało ewentualne przyznanie Ci kredytu.

Zdolność kredytowa – czym jest?

Czym w ogóle jest zdolność kredytowa? Otóż jest to zdolność klienta do spłacania swojego zobowiązania. Należy pamiętać, że każdy bank przyznaje kredyt po to, by na nim zarobić – sytuacja więc, w której dany kredytobiorca nie dokonywałby spłat swoich należności, byłaby dla instytucji niekorzystna. Dlatego zatem bank musi upewnić się, że klient będzie w stanie daną pożyczkę spłacać.

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Przede wszystkim zdolność kredytowa zależy od historii kredytowej klienta zamieszczonej w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli będą tam figurowały wpisy o problemach w spłatach kredytów, będzie to dla banku informacja, że ryzyko przyznania pożyczki jest zbyt duże. Jeśli będą natomiast wpisy o terminowym dokonywaniu spłat, klient zyska większe szanse na otrzymanie kredytu.

Dochody kredytobiorcy – istotny element

Bardzo ważne jest również osiąganie przez potencjalnego kredytobiorcę odpowiednich dochodów, wystarczających na pokrycie raty kredytowej.

Obecnie banki nie weryfikują już tak dokładnie źródła dochodu, jak jeszcze kilka lat temu i nawet osoba, której dochody wynikają z umowy o dzieło czy umowy zlecenia, ma szansę na przyznanie jej kredytu – jeśli tylko wykaże regularność swoich dochodów.

Bieżące wydatki

Bank będzie też starał się oszacować Twoje miesięczne wydatki, by upewnić się, że rata kredytu nie będzie dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem. Może więc zbadać wysokość Twoich rachunków i innych wydatków, które determinują Twoje faktyczne możliwości.

Kredytodawca zapyta Cię również o Twoje ewentualnie inne zobowiązania finansowe, które mogłyby w przyszłości utrudnić Ci spłatę rat kredytowych. Jeśli zatem jeszcze spłacasz inne pożyczki, Twoja zdolność kredytowa może być skutecznie obniżona.

Twoja sytuacja osobista

Choć może Cię to dziwić, bank zainteresuje się również Twoją sytuacją osobistą, taką jak Twój wiek, stan cywilny, ilość posiadanych dzieci, czy też zajmowane przez Ciebie stanowisko.

to z tego, że banki szacują ryzyko również o profile swoich dotychczasowych klientów. Choć takie aspekty nie są najbardziej kluczowym elementem decyzyjnym, tak mogą ostatecznie mieć wpływ na decyzję banku.

Zdolność kredytowa – bank zbada ją bardzo dokładnie

Jeśli więc zamierasz ubiegać się o kredyt możesz być pewny, że bank bardzo dokładnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową. Zadbaj zatem przede wszystkim o dobrą historię w BIK, czy też o możliwość wykazania swoich regularnych dochodów. Zwiększy to Twoje szanse na otrzymanie upragnionego kredytu!

Dodaj komentarz