Opłata przygotowawcza – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Opłata przygotowawcza – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Chcesz skorzystać z oferty pozabankowej instytucji finansowej? Z pewnością w większości takich miejsc zetkniesz się z opłatą przygotowawczą, którą trzeba ponieść, aby otrzymać pożyczkę. Zanim więc zdecydujesz się na konkretną ofertę, sprawdź, czy nie jest ona obciążona tego typu kosztem dodatkowym. Czym jest opłata przygotowawcza i ile może kosztować? Sprawdź https://habzafinanse.com.pl/oplata-przygotowawcza-co-to-jest/.

Czym jest opłata przygotowawcza?

Opłata przygotowawcza może być jedną ze składowych całkowitego kosztu pożyczki. Może, lecz nie musi, ponieważ coraz większa liczba prywatnych instytucji finansowych rezygnuje z tego typu opłaty. W momencie, gdy złożysz wniosek o pożyczkę, pracownik parabanku musi przeanalizować Twoją zdolność kredytową. Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka i sprawienie, że pożyczone pieniądze wrócą do instytucji finansowej, od której je otrzymamy. Działania, które trzeba podjąć, aby przeanalizować zdolność kredytową, wymagają trochę czasu i nakładu pracy. To właśnie z tego powodu firmy pożyczkowe decydują się na wprowadzenie opłaty przygotowawczej, która ma na celu „zrekompensować” poniesione koszty.

Ile kosztuje opłata przygotowawcza?

Wysokość tego typu opłaty powinna być stała ze względu na to, że w przypadku każdego wnioskodawcy czynności przygotowawcze nie różnią się od siebie i zajmują podobną ilość czasu. O koszt opłaty przygotowawczej możesz wprost zapytać pożyczkodawcę, który ma obowiązek udzielić Ci takich informacji. Biorąc pod uwagę całkowity koszt pożyczki oraz miesięczną ratę możesz wyodrębnić z niej poszczególne koszty. Dzięki temu z łatwością obliczysz, jaki jest koszt opłaty przygotowawczej w danej placówce.

Naliczanie opłaty przygotowawczej

W wielu instytucjach, zamiast opłaty przygotowawczej można spotkać się z atrakcyjnymi ofertami, które mają na celu przyciągnięcie nowych klientów. Dzięki temu w wielu przypadkach, biorąc pierwszą pożyczkę, nie jesteśmy obarczeni kosztami dodatkowymi, w tym opłatą przygotowawczą.

Należy też pamiętać, że prywatne instytucje finansowe już od kilku lat muszą przestrzegać ustawy antylichwiarskiej, która w dużym stopniu ograniczyła „samowolkę” parabanków. To właśnie z tego względu wiele firm zrezygnowało z pobierania opłat przygotowawczych, ponieważ musiała to zrobić, aby funkcjonować zgodnie z prawem. Wszystkie dodatkowe opłaty takie jak odsetki i prowizje obarczone zostały limitami, które każdy parabank musi przestrzegać, aby nie narazić się na kłopoty. Więcej informacji o opłacie przygotowawczej znajdziesz na https://habzafinanse.com.pl/oplata-przygotowawcza-co-to-jest/.

Dodaj komentarz