Czym różni się bank od parabanku? Podstawowe różnice

Czym różni się bank od parabanku?

bank a parabank

W Polsce powstaje coraz więcej instytucji finansowych, które oferują różnego rodzaju produkty kredytowe. Nasi rodacy coraz chętniej pożyczają pieniądze, a wpływ na to ma dostępność do atrakcyjnych produktów finansowych, które bardzo często można dostać praktycznie od ręki. Zanim jednak zdecydujesz się na kredyt lub pożyczkę, powinieneś wiedzieć, z jaką instytucją finansową masz do czynienia. Zobacz, czym różni się bank od parabanku i gdzie lepiej jest pożyczyć gotówkę https://habzafinanse.com.pl/bank-czy-parabank-czym-roznia-sie-obie-instytucje/.

Bank – co to jest?

Według ustawy z 1997 roku, która nosi nazwę Prawo bankowe, bank to osoba prawna utworzona zgodnie z przepisami ustaw, działająca na podstawie zezwoleń uprawniających do czynności bankowych obciążających ryzykiem środki powierzone pod jakimkolwiek tytułem zwrotnym. Nadzór nad taką instytucją sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. To właśnie KNF wydaje zezwolenia, dba o prawidłowy rozwój rynku finansowego oraz może stosować środki nadzorcze.

Instytucja banku może:

– udzielać kredytów,
– prowadzić rachunki bankowe,
– przyjmować wkłady pieniężne itp.

Powyżej wymienione czynności mogą być wykonywane przez bank lub inne jednostki, które zostały do tego powołane np. Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, czyli tzw. SKOK-i.

Parabank – co to jest?

Wielu osobom słowo parabank kojarzy się dosyć negatywnie. Wpływ na to może mieć fakt, że jeszcze jakiś czas temu tego typu instytucje nie były objęte żadną ustawą i mogły pracować w dowolny sposób. Parabank mógł otworzyć praktycznie każdy, bez zezwolenia i oferować w nim produkty, które były obciążone horrendalnymi odsetkami. Należy jednak podkreślić, że na ten moment nie należy kojarzyć tego typu instytucji w taki sposób. Wśród parabanków można znaleźć wiele uczciwych instytucji, które dodatkowo muszą przestrzegać ustawy antylichwiarskiej.

Parabanki oferują różnego typu pożyczki, chwilówki i inne produkty, które wzbudzają duże zainteresowanie. Pozabankowe instytucje finansowe nie podlegają nadzorowi KNF, nie oznacza to jednak, że pożyczanie pieniędzy w takim miejscu jest niebezpieczne. To, co łatwo zauważyć to fakt, że oferty parabanków na tle tradycyjnych banków mogą wydawać się dość ubogie i przeznaczone dla osób, które potrzebują niewielkiej kwoty, którą chcą spłacić w szybkim czasie.

Pożyczać w banku czy parabanku?

To gdzie pożyczysz pieniądze, zależy od Twoich potrzeb. Jeśli potrzebujesz kredytu hipotecznego lub innego produktu, który opiewa na wysokie kwoty, to lepiej jest poszukać oferty tradycyjnego banku. Z kolei, jeśli potrzebujesz niewielkiej pożyczki, to parabanki mogą spełnić Twoje oczekiwania w stu procentach. Zawsze jednak zwróć uwagę na umowę kredytową i koszty dodatkowe, jakie wiążą się z pożyczeniem pieniędzy w danym miejscu. Więcej o bankach i parabankach dowiesz się ze strony https://habzafinanse.com.pl/bank-czy-parabank-czym-roznia-sie-obie-instytucje/.