Z czego słynie Zielona Góra?

Z czego słynie Zielona Góra?

Z czego słynie Zielona Góra?

Zielona Góra to miasto w województwie lubuskim liczące ponad 140 tysięcy mieszkańców. Miasto zostało założone w XIII wieku, a prawa miejskie otrzymało już w roku 1323. Warto zauważyć, że w samej Zielonej Górze można podziwiać wiele dobrze zachowanych zabytków, ponieważ II wojna światowa w większości nie wyrządziła tutaj znacznych zniszczeń. Aby poznać najświeższe fakty dotyczące tego co dzieje się w mieście warto czytać wiadomości Zielona Góra dostępne na stronie portalzielonagora.pl. Co ciekawego i godnego uwagi jest w samym mieście?

​Palmiarnia Zielonogórska

Na szczycie Winnego Wzgórza znajduje się słynna palmiarnia w której można podziwiać unikatową kolekcję egzotycznych roślin. Na uwagę zasługuje fakt, że sam Park Winny w którym zlokalizowana jest palmiarnia znajduje się zaraz obok zabytkowego zespołu przemysłu włókienniczego „Polska Wełna”. Oprócz możliwości podziwiania około 150 gatunków roślin w palmiarni, w tym samym obiekcie znajduje się także niewielka kawiarnia oraz restauracja serwująca wykwintne dania. Można też skosztować lokalnych win. Początki palmiarni sięgają roku 1961, gdzie na tyłach dawnej winiarni wybudowano szklarnię oraz kawiarnię. Przez poszczególne lata budynek był powiększany, a ostatni remont został przeprowadzony w roku 2008, powstały wtedy obszerne tarasy widokowe.

​Starówka w Zielonej Górze i pomniki

Na zielonogórskiej starówce można podziwiać zachowany po dziś dzień XIII-wieczny charakter tego miejsca pod względem układu przestrzennego z tamtego okresu, natomiast same budynki mieszkalne pochodzą głównie z XIX i XX wieku. Wiele budynków nie zachowało się w swojej oryginalnej formie ze względu na powracające pożary, które częściowo zniszczyły miasto w XVII wieku. Charakterystycznymi budynkami zachowanymi przez wieki są między innymi ratusz na środku Starego Rynku oraz dwa kościoły – św. Jadwigi oraz Matki Bożej Częstochowskiej. Przemierzając kolejne uliczki można natrafić na Pomnik Bachusa. Jest to pomnik rzymskiego boga wina wykonany z brązu i ważący ponad 600 kilogramów o wysokości ponad dwóch metrów. Zwiedzając Zieloną Górę można w poszczególnych jego częściach natrafić na mniejsze posągi tego samego boga rzymskiego, wykonane przez miejscowych rzeźbiarzy. Obecnie znajduje się ich aż ponad 50 w całym mieście. Wszystkie posągi są umiejscowione w taki sposób, aby wyznaczyć odpowiedni szlak do zwiedzania, nic więc dziwnego, że jest to jedna z ciekawszych atrakcji miasta pozwalająca poruszać się pomiędzy poszczególnymi dzielnicami miasta i poznawać jego historię oraz zabytki.

Dodaj komentarz