Poznaj bliżej miasto Żory

Poznaj bliżej miasto Żory

Żory to miasto na prawach powiatu należące administracyjnie do województwa śląskiego. Za rok założenia i uzyskania praw miejskich uznaje się rok 1272. Według danych GUS na rok 2020 Żory zamieszkiwało blisko 63 tysiące mieszkańców. Miasto należy do Rybnickiego Okręgu Węglowego w którym przodującym przemysłem jest górnictwo węgla kamiennego. Aby dowiedzieć się więcej o tym co aktualnie dzieje się w mieście warto śledzić wiadomości Żory pojawiające się regularnie na stronie portalzory.pl. Z czego słynie miasto Żory i co szczególnie warto w nim zobaczyć?

​Amerykański Park Rozrywki Twinpigs

Nie ma co do tego wątpliwości, że słynne miasteczko Twinpigs wzniesione w Żorach każdego roku przyciąga ogrom turystów. Jest to swego rodzaju park rozrywki, który nawiązuje swoim stylem do amerykańskiego stylu życia z XIX wieku. W samym parku rozrywki znajduje się 8 stref tematycznych i około 50 różnorodnych atrakcji, które w większości ucieszą zwłaszcza najmłodszych. Obszar miasteczka to ponad 10 hektarów, więc planując zwiedzanie warto dysponować większą ilością czasu. Zaczynając od zacumowanego przy wejściu do parku legendarnego już statku Santa Maria, a poruszając się dalej w głąb miasteczka zwiedzić można także hawajską plażę, a nawet stację kosmiczną. Na tle całego miasta góruje koło młyńskie z przytwierdzonymi gondolami w kształcie wozów konnych. Sporą atrakcją tego miejsca jest także możliwość poznania historii rdzennych Amerykanów w wiernie odwzorowanych budowlach nawiązujących do tamtego, historycznego okresu.

​Muzeum Ognia w Żorach

Na ulicy Katowickiej w Żorach znajduje się muzeum w którym można podziwiać eksponaty związane z fizyką oraz historią. Muzeum Ognia podzielone jest na pięć stref tematycznych w których można między innymi zapoznać się z tym jak niegdyś radzono sobie z okiełznaniem żywiołu ognia w czasach prehistorycznych w formie zrekonstruowanej jaskini. Poruszając się kolejnymi korytarzami muzeum można również poznać historię związaną z ogniem w kontekście antyku i wieków średnich. Kolejne ekspozycje to „Pali się”, „Obszar duchowości” oraz „Mędrca szkiełko i oko”. Samo muzeum swoim wyglądem zostało zaprojektowane w taki sposób, aby przypominać buchający ogień. Budowa rozpoczęła się w roku 2010, a w roku 2015 zostało otwarte dla odwiedzających. Od wewnątrz muzeum również budzi zachwyt swoim wyglądem. Zastosowano tutaj w sporej części miedź, która swoją barwą przypomina płomień. Do budowy wykorzystano również beton, kamień i szkło, które w ciekawy sposób kontrastuje z kolorem miedzi.

Dodaj komentarz